$
שאול אמסטרדמסקי

כשמישהו חושב בשבילך

משרדי הממשלה התמכרו לנוחות של דוברים ויועצים חיצוניים. צריך פוליטיקאים אמיצים שישימו לזה סוף

שאול אמסטרדמסקי 06:5303.03.15
לפני חמש שנים, כש"כלכליסט" פרסם את הכתבה הראשונה על השתלטות יועצי התקשורת החיצוניים על משרדי הממשלה והגופים הציבוריים, אחת הטענות העיקריות שלהם היתה - מה אתם רוצים? כל משרדי הממשלה מעסיקים יועצים חיצוניים, לא רק יועצי תקשורת, למה להתלבש עלינו?

 

האמת? לא היתה לנו תשובה טובה, אז החלטנו להרים את הכפפה ולבדוק אילו עוד יועצים מועסקים בקביעות בידי כל גופי הממשלה. ככל שהתקדמנו וככל שעבודת איסוף הנתונים התרחבה, התבהרה התמונה: משרדי וגופי הממשלה מכורים ליועצים חיצוניים - יועצים משפטיים, יועצי תכנון מדיניות, יועצים אסטרטגיים, יועצים שיווקיים, יועצי מכרזים, יועצים טכנולוגיים. סוללות על גבי סוללות של יועצים.

 

כשעובדים לא טוב, לא מהר ולא יעיל

 

המגמה הזאת היא תוצאה של מדיניות שנולדה במשרד האוצר, אשר מבטאת תפיסת עולם כלכלית־פוליטית. בבסיס התפיסה הזאת אקסיומה פשוטה: עובדי מדינה עובדים לא טוב, לא מהר ולא יעיל; הם לא יודעים להתאים את עצמם במהירות למשימות משתנות, ובאופן כללי הם נוטים להישאר במקום העבודה שלהם גם אם הם לא טובים. את המדיניות הזאת יישמו כל שרי האוצר לדורותיהם, לא רק שרי אוצר בעלי תפיסה כלכלית ימנית. כולם. זו הפכה להיות דוגמה.

 

הפעם היחידה שבה מישהו חשב שאולי כדאי לעצור, לבדוק אם הרחקנו לכת, אם אולי הגענו לנקודה שבה הממשלה כבר הפריטה לחלוטין את הידע ותלויה ביועצים חיצוניים שיעצבו ויבצעו עבורה מדיניות בתחומים שונים, היתה בוועדת טרכטנברג. הוועדה המליצה לממשלה לבחון את הנושא. ואמנם, משרד ראש הממשלה אפילו העביר החלטת ממשלה בעניין, ופחות או יותר זהו. המגמה ממשיכה בכל הכוח.

 

הנושא הזה היה יכול להעסיק את הפוליטיקאים. למעשה, חלק מהם מדברים על ענייני העסקה ישירה - אומרים שאם ייבחרו ייצרו מצב שבו אין יותר מורי קבלן ואחיות קבלן ועובדי קבלן. הם לא מדברים לרגע על היועצים החיצוניים, וסביר להניח שהם גם לא ידברו.

 

המצב הזה נוח להם, לפוליטיקאים. מה נחמד יותר מלשכור יועץ תקשורת חיצוני שידברר אותך? מה נוח יותר מלשכור יועץ אסטרטגי שיעזור לך לעצב מדיניות, כשפקידי המדינה לא משתפים איתך פעולה או מתנהלים לאט מדי? לא פשוט יותר לשכור יועץ חיצוני שיכתוב לך מכרז גדול ואחר כך יבדוק אותו ויבחר את הזוכים - תאמינו או לא, זה קורה ודי הרבה - מאשר שהלשכה המשפטית שלך תימרח עם זה חודשים?

 

כשעובדים לא מהר ולא יעיל כשעובדים לא מהר ולא יעיל צילום: שאטרסטוק

 

לייעל את המערכת

 

המצב הנוכחי נוח לפוליטיקאים, אבל לא בהכרח טוב למשרדי הממשלה, ולכן לא בהכרח טוב לציבור. המצב הנוכחי התחיל תפיסת עולם כלכלית־פוליטית, אבל הפך להיות התמכרות של פוליטיקאים ושל משרדי ממשלה שהיכולות שלהם התנוונו. גם פעולות הליבה כבר מופרטות ליועצים וגורמים חיצוניים. וככל שהמגמה הזו תימשך, כך ההתמכרות תגבר. בשביל לעצור את המגמה ולסובב אותה צריך פוליטיקאים אמיצים. לא בשביל להתחיל להעסיק גדודים של עובדי מדינה חדשים, אלא בשביל לייעל את המערכת הקיימת, להתאים אותה למאה ה־21 ולאיכות השירות שצריך לתת לציבור וליצור שירות ציבורי מעולה. עכשיו לכו תמצאו פוליטיקאי שרוצה להתעסק בזה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x