$
28.7.11

הגיבור של טאמט

"איש הגשם אמר לי: 'יום אחד תהיה גדול כמוני'"

איתי להט 11:4728.07.11

הסוואנט המפורסם בעולם הוא קים פיק, תושב יוטה שסבל מפיגור שכלי, לצד זיכרון חזותי ושמיעתי מושלם. ב־59 שנות חייו פיק זכה לכינוי "המגה־סוואנט", ושימש השראה לדמותו של דסטין הופמן בסרט עטור האוסקרים "איש הגשם".

פיק נולד עם המום הנדיר מקרוצפליה - ראש בעל ממדים חריגים שמלווה

בתסמונת התפתחותית קשה. הוא החל ללכת רק בגיל ארבע, והתקשה בפעולות פשוטות כגון רכיסת כפתורים.

 

אלא שהתגלתה אצלו עוד תופעה, שעד מותו ב־2009 לא נמצא לה הסבר. מאז שלימד עצמו לקרוא בגיל שנתיים, פיק היה מסוגל לקרוא ספר בשעה, כשכל אחת מעיניו קוראת עמוד אחר. פיק, שטופל כל חייו על ידי אביו, בילה את רוב ימיו בספרייה הציבורית של סולט לייק סיטי, יוטה, שם לפי פרסומים קרא יותר מ־12 אלף ספרים, וזכר בהם כל פרט. הוא ידע כל עובדה באנציקלופדיות שלמות ואת הכתובת שמאחורי כל מיקוד באמריקה. כשלמד לנגן בפסנתר הוא הצליח, במסגרת מגבלותיו המוטוריות, לנגן ללא שגיאה את המלודיה של כל אחת מרבבות היצירות ששמע אי פעם בימי חייו, וגם להציץ בתווים שלא ראה מימיו ועל סמך הסגנון המוזיקלי שבהם לזהות את המלחין.

 

ב־2005, במהלך צילומי סרט תיעודי על דניאל טאמט, פגש טאמט את פיק בספרייה של סולט לייק סיטי. השיחה שנערכה ביניהם תוארה על ידי עדים כהחלפת כמויות עצומות של מידע ללא תכלית נראית לעין, וניכר היה כי היא ריגשה את טאמט - ואולי העניקה לו את הריגוש האנושי הראשון בחייו. טאמט סיפר אחר כך שפיק אמר לו כשנפרדו: "יום אחד תהיה גדול כמוני".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x