$
משה גורלי

התשובה להאג היא ביהמ"ש העליון

בית הדין הבינלאומי אפשר השבוע לפתוח בחקירה נגד ישראל על פשעי מלחמה, אך מהסיפור הזה עשויה לצאת בשורה טובה: ייתכן שמנהיגינו יתחילו להכיר בתועלת בית המשפט העליון והיועצים המשפטיים ואף ינופפו לפני משפטני האג בעצמאותו ובעוצמתו של המשפט הישראלי

משה גורלי 09:1108.02.21

מדי כמה שנים נשמעות צפירות אזהרה בינלאומיות. לפעמים מכיוון של מדינות שבמשפטן הפנימי יש סמכות שיפוט בינלאומית, לפעמים מכיוון בית הדין הבינלאומי. המאמצים לשפוט בכירים ישראלים על פשעי מלחמה, באמצעות לכידתם לתחום סמכות בית הדין, עלו השבוע דרגה כאשר שני שופטים בבית הדין הבינלאומי בהאג גיבשו סמכות שמאפשרת לפתוח בחקירה. זאת, למרות שישראל אינה חברה באמנת רומא ושהרשות הפלסטינית אינה מדינה.

 

לישראל כמה טענות טובות, לא רק לעניין הסמכות, אלא גם לגופו של עניין. למשל, שלוחמיה יוצאים לקרב עם עורך דין צמוד; שלקחים משפטיים מופקים ומיושמים, כמו לאחר דו"ח גולדסטון; ושבית המשפט העליון מפקח על הפעילות בשטחים.

 

תקיפה בעזה במהלך מבצע צוק איתן תקיפה בעזה במהלך מבצע צוק איתן צילום: דובר צהל

שלושה עניינים מצויים על סדר יומה של התובעת פאטו בנסודה: פשעי חמאס, שיורה במכוון על אוכלוסייה אזרחית, ובצד הישראלי מבצע "צוק איתן" וההתנחלויות, שמפרות איסור מפורש על מעצמה כובשת להעביר את אזרחיה לשטח כבוש. ישראל טוענת שהשטח אינו כבוש, אבל העולם ברובו לא חושב כך.

 

לגבי "צוק איתן" יש לישראל הגנה טובה, בדמות הליווי והפיקוח המשפטי. לגבי ההתנחלויות - רק הפוליטיקאים בסיכון, ולא חיילים וקצינים.

 

מהסיפור הזה עשויה לצאת בשורה טובה: ייתכן שמנהיגינו יתחילו להכיר בתועלת בית המשפט העליון והיועצים המשפטיים ואף ינופפו לפני משפטני האג בעצמאותו ובעוצמתו של המשפט הישראלי. לרגע קט ייעלמו הטענות לאקטיביזם ולפוליטיזציה, להתערבות של המשפטנים במשילות. בישראל הרי מקובל להתלונן על המשפטנים כ"פוליטיקאים". במיוחד היועץ המשפטי והפרקליטות, שהעזו להגיש כתב אישום נגד ראש ממשלה מהימין. ועכשיו לא רק בירושלים, גם בהאג נחשפה הפוליטיקה שבמשפט. ואיך יודעים שמדובר בהחלטה פוליטית? זה קל, היא נגדנו.

 

ייתכן שמנהיגינו יתחילו להכיר בתועלת בית המשפט העליון והיועצים המשפטיים ואף ינופפו לפני האג בעצמאותו ובעוצמתו של המשפט הישראלי. לרגע קט ייעלמו הטענות לפוליטיזציה, להתערבות של המשפטנים במשילות

x