$
מגזין השקעות העשור

מוסף השקעות

עשור FAKE

הפייק הודבק לרוב לסיקור חדשותי, לא מעט הודות לנשיא ארה”ב דונלד טראמפ שלא פספס הזדמנות להיכנס בתקשורת ולערער על אמינותה

רועי ברגמן 08:2325.12.19

המילה שמגדירה אולי יותר מכל את העשור החולף בעולם היא “FAKE”. התרגום בעברית – כוזב - נשמע קצת פחות טוב, ולכן המילה האנגלית נדבקה היטב גם לנרטיב של הישראלים. הפייק הודבק לרוב לסיקור חדשותי, לא מעט הודות לנשיא ארה”ב דונלד טראמפ שלא פספס הזדמנות להיכנס בתקשורת ולערער על אמינותה, צעד שאותו חיקה גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

 

אבל המילה פייק מתאימה לא רק לנרטיב של מנהיגים שמתקשים להתמודד עם עובדות כמו זיהום אוויר או כתב אישום, היא יכולה לאפיין באותה מידה גם את עולם ההשקעות.

 

 

עשור פייק עשור פייק צילום: שאטרסטוק

 

לעשור הזה נכנסנו עדיין תחת השפעות הטראומה מהמשבר הגדול של 2008. מנהלי ההשקעות ליקקו את הפצעים, והמערכת הפיננסית התמודדה עם אובדן אמון מוחלט. היו מי שציפו שהמערכת, שהלכה והושחתה עד לשפל של 2008, כבר לא תתאושש. היו מי שדיברו על עולם חדש של ניהול השקעות. בסוף העשור כולם התבדו.

 

היה זה עשור שנפתח עם משבר חובות סובריני שאיים להפיל כלכלות גדולות וקטנות באירופה – מיוון דרך פורטוגל וספרד ועד איטליה. כולם כבר דיברו על סוף עידן היורו. בסיומו של העשור האיום הגדול על אירופה הוא הברקזיט של בריטניה, זה שכולם מבינים שאינו יכול להביא לתוצאות טובות. גוש היורו נותר חזק ויציב.

 

זה היה עשור רע בעיקר לנביאי הזעם. אלו שציפו שהמשבר של 2008 יישאר איתנו לעוד הרבה שנים. בסיומו של העשור מדד S&P500 נמצא בשיא כל הזמנים אחרי שהשלים זינוק של מעל ל־180%, כמעט בלי נפילות בדרך. למעשה, זה היה העשור הטוב ביותר של שוק המניות האמריקאי. כל כך טוב, שכולם רק חיכו לנפילה שתגיע, וכל ירידה של יותר מ־2%, כמו זו של דצמבר אשתקד, כבר הוציאה את הצקצקנים מהחורים רק כדי לגלות שביום שלמחרת כלום בעצם לא קרה.

 

העשור הזה היה פנטסטי למשקיעים בכל האפיקים, כזה שכנראה לא ניתן יהיה לשחזר בעשור הבא. כך גם אומרים מנהלי ההשקעות שהתברגו במקומות הראשונים בדירוג השקעות העשור של “כלכליסט” שנערך בשיתוף קלי, סוכנות הביטוח והפיננסים העצמאית הגדולה בישראל, שמתפרסם בגיליון זה.

 

העשור החולף נפתח בפסימיות והסתיים באופוריה. העשור הבא עשוי להיות תמונת הראי שלו. אבל אל תמהרו לרוץ אל הבנק. בסוף, גם הנבואה הזו יכולה להתברר כפייק אחד גדול.

x