$
עדי המדינה
חקירות בזק גג עמוד

בלעדי לכלכליסט

"זה מה שסוכם עם מומו"

מסמך בכתב יד שנתפס בביתו של ניר חפץ, מפרט את דרישותיו של שאול אלוביץ' ממשרד התקשורת. חפץ העיד שהתבקש ללחוץ על ראש הממשלה לבצע את מה שכבר סוכם עם פילבר

תומר גנון וליטל דוברוביצקי 06:5110.12.19

ביום שבו נפתחה החקירה בתיק 4000, 18 בפברואר 2018, ערכו חוקרי המשטרה ורשות ניירות ערך חיפוש מדוקדק בביתו ברעננה של ניר חפץ, יועץ התקשורת לשעבר של משפחת נתניהו.

 

 

בשלב זה חפץ עדיין לא היה עד מדינה בפרשת בזק־וואלה, אלא אחד החשודים המרכזיים בה, לנוכח הבקשות הרבות שהעביר להתערבות בסיקור באתר וואלה. את הבקשות הפנה לבעל השליטה בוואלה (וכן בבזק וב־yes) שאול אלוביץ' ולרעייתו איריס, כפי שהתגלה באלפי התכתבויות שהעביר לחוקרים מנכ"ל וואלה אילן ישועה.

 

מימין: יועץ התקשורת ניר חפץ ומנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר מימין: יועץ התקשורת ניר חפץ ומנכ"ל משרד התקשורת לשעבר שלמה פילבר צילום: יאיר שגיא, אוראל כהן

 

במהלך החיפוש, בקומה השנייה בחדר האירוח, ליד חדר השינה של בני הזוג חפץ, מצאו החוקרים מסמך בכתב יד בן שני עמודים. המסמך לא נשא תאריך. הוא פירט מדוע הבשילו לכאורה התנאים לביטול ההפרדה המבנית בבזק, כפי שנקבע במסמך ועדת חייק מ־2012. אותה ועדה קבעה שההפרדה תבוטל ככל שהשוק יגיע לתחרות — דבר שלדעת משרד התקשורת לא קרה עד היום. בנוסף צוינו במסמך מחירים הנוגעים לרפורמת השוק הסיטונאי.

 

מה שצד את עיני החוקרים היה המשפט שחתם את המסמך: "זה מה שסוכם עם מומו". מומו הוא שם החיבה של שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת, שהפך גם הוא לעד מדינה בתיק 4000.

זה מה שסוכם עם מומו זה מה שסוכם עם מומו

 

מה עשה מסמך שבו מפורטים האינטרסים של בזק מול משרד התקשורת בביתו של יועץ התקשורת של נתניהו? האם יש קשר בין המסמך הזה לבין בקשות הסיקור שהפנה חפץ בשם משפחת נתניהו לאלוביץ'? ומי הוא זה שטען שקידום האינטרסים הספציפיים שבמסמך, ביטול ההפרדה המבנית והמחירים ברפורמת השוק הסיטונאי, סוכמו עם מנכ"ל משרד התקשורת פילבר?

 

כן כתב, לא כתב

 

חפץ עצמו שמר באותם ימים על זכות השתיקה. החוקרים זימנו לעדות את רעייתו אורית חפץ. כאשר נשאלה האם מדובר בכתב היד של בעלה ענתה: "יכול להיות. אני לא יודעת בוודאות אם זה הכתב שלו". חוקר המשטרה שלומי פרג'ון לא אהב את התשובה. "35 שנה את נמצאת עם בעלך ואת לא יודעת לזהות את כתב ידו?". חפץ השיבה: "לא יודעת לומר בוודאות".

 

החוקר התעקש. "את יודעת מה מדהים בכל הסיפור הזה שבעלך עובד אצל משפחת נתניהו? בביתכם נתפס מסמך בכתב ידו הקשור לרגולציה של בזק, בעלך מורה ומכתיב לאתר וואלה איך להתנהל בעניין הסיקור האוהד למשפחת נתניהו, את אתר וואלה מחזיק שאול אלוביץ' שבמקרה הוא בעל השליטה בבזק. וכל זה יד המקרה?". חפץ השיבה: "מקריות".

 

כעבור כשלושה שבועות, לאחר שחפץ חתם על הסכם עד מדינה, החוקרים קיבלו ממנו תשובות לשאלות. חפץ אישר בעדותו כי הוא זה שכתב את המסמך. הוא נכתב, כך העיד, כאשר פגש את אלוביץ' וזה ביקש ממנו לפנות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולהגיד לו לקדם את "מה שסוכם עם מומו". חפץ ביקש מאלוביץ' שיסביר לו במה מדובר. אלוביץ' הסביר, וחפץ רשם.

 

 

המסמך בכתב ידו של ניר חפץ שנתפס בחיפוש בביתו ברעננה.  המשפט האחרון אומר: "זה מה שסוכם עם מומו" - מנכ"ל משרד התקשורת דאז שלמה פילבר (ההדגשה של כלכליסט) המסמך בכתב ידו של ניר חפץ שנתפס בחיפוש בביתו ברעננה. המשפט האחרון אומר: "זה מה שסוכם עם מומו" - מנכ"ל משרד התקשורת דאז שלמה פילבר (ההדגשה של כלכליסט)

 

חפץ העיד כי לא פנה לבסוף לנתניהו בנושא. אלוביץ' מצדו הכחיש בחקירותיו שמסר הנחיה כזאת לחפץ. בשימועים שנערכו לנתניהו ולאלוביץ', טענו סנגוריהם לגבי המסמך כי ייתכן שחפץ בכלל רחרח מטעם עצמו אצל אלוביץ' לגבי האינטרסים של בזק, וזאת כדי לפנות לפילבר בנושא ולקנות נקודות זכות לעצמו אצל אלוביץ'.

 

מעבר לשאלה אם מדובר במסמך אותנטי, שמן הסתם תעלה במהלך המשפט, יש את השאלה המהותית מה המסמך אומר. עדותו של חפץ לגבי נסיבות כתיבת המסמך, ובעיקר לגבי השורה "זה מה שסוכם עם מומו", תומכת על פניו בהנחיה הראשונית שפילבר העיד שקיבל מנתניהו: לדאוג לאינטרסים של בזק.

 

ראיה עם פוטנציאל

 

אם בית המשפט יקבל את הגרסה של חפץ שאלוביץ' אכן אמר לו כי אלה דברים שסוכמו כבר עם פילבר, ושלח אותו לנתניהו כדי שיוודא שזה קורה, הדבר יכול לשמש כראיה לכך שנתניהו ידע מה סוכם עם פילבר. לאחר מכן, כתמורה לטיפול במאות בקשות הסיקור בענייני משפחתו שהעביר נתניהו לאלוביץ' באמצעות שליחים, אלוביץ' רצה להעביר לו מסר, באמצעות חפץ, כדי שנתניהו יזכיר לפילבר כיצד לפעול כדי להיטיב עם בזק.

 

מניר חפץ לא התקבלה תגובה.

 

פרקליטו של שאול אלוביץ', עו"ד ז'ק חן: "אין לנו כוונה לנהל משפט בתקשורת".

 

מנתניהו לא נמסרה תגובה.

x