משה גורלי

מנדלבליט מציג: פניית פרסה בבנייה בשטחים

מה פשר השבת האכיפה על בנייה לא חוקית בשטחים? נתניהו, זה ברור, מצטייר כמגן הגדול של המתנחלים. מנדלבליט אולי מתכנן הקלה כלשהי בתיקיו, ולכן חשוב לו להוכיח שהוא לא עושה לו הנחות

משה גורלי 06:5115.10.19

אם יש משהו שראש הממשלה בנימין נתניהו שש להיתפס בו כמפר חוק, זה בדיוק העניין שהועלה במכתבו של ארז קמיניץ, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שנשלח בשבוע שעבר לרונן פרץ, מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה. המכתב מסכם פגישה בין היועץ אביחי מנדלבליט לנתניהו, שנועדה להפסיק את הצפצוף המתמשך של הדרג המדיני על המינהל האזרחי שאמור לפקח על הבנייה הבלתי חוקית בשטחים.

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צילום: איי אף פי

 

אלא שההפרות המתמשכות האלה התקיימו בחסותו המתמשכת של מנדלבליט. נכון שהיועץ התנגד לחוק ההסדרה שהדהד בעוצמה מאי־חוקיות, אבל בהתנהלותו השוטפת הפקיר למעשה את האכיפה בשטחים. למשל, כשאפשר לשרת המשפטים דאז איילת שקד למנות "משגיח" מטעמה על תגובות בג"ץ לעתירות השטחים, או כשסירס את האכיפה בשטחים באמצעות סירוס גורמי משרד המשפטים והפרקליטות הצבאית. מנדלבליט היה זה שפטר מהרשעה את מי שמוזכר במכתב קמיניץ כזרוע המבצעת של נתניהו בשטחים, עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות אבי רואה. ב־2008 חתם רואה כראש מועצת בנימין על היתר מזויף לבניית מתקן טיהור שפכים עבור ההתנחלות עפר ונחלץ מהרשעה פלילית. תמצית השקפתו נפרשה בראיון שבו אמר שהוא "לא מקבל כל ניסיון לפרק מאחזים. זכותנו על הארץ ידועה... אם צריך להזיז מישהו, זה את הערבים ולא אותנו".

 

וזה החתול שמינה נתניהו לשמור על השמנת. ועל החתול הזה שמר עד לפני שבוע היועץ המשפטי לממשלה. ומה פשר פניית הפרסה בדמות המכתב שמודיע על השבת האכיפה והופץ על דעת מנדלבליט ונתניהו? מה מרוויחים ממנו השניים? נתניהו, זה ברור, מצטייר כמגן הגדול של המתנחלים ש"נרדף" גם בשטחים בידי המשפטנים. ומנדלבליט? הוא מחזק את מעמדו בקרב אנשי שלטון החוק. ושנית, אולי הוא מתכנן הקלה כלשהי בתיקיו של נתניהו, ולכן חשוב לו להוכיח שהוא לא עושה לו הנחות. ונתניהו סופג באהבה את המכה הזו. מי יודע, אולי בצדו השני של המקל ממתין גזר גדול במיוחד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x