משה גורלי

פרשנות

המשילות של שקד ובנט: מיגור חמאס וגם היועמ"ש

הבית היהודי חגג בממשלה הנוכחית את המתקפה השלטונית על כל מעוזי הדמוקרטיה הליברלית. אם המפלגה תחזור בגדול בבחירות הבאות, תחוזק עוד יותר ההתעללות בדמוקרטיה

משה גורלי 09:1418.11.18

בשולי תביעתו של נפתלי בנט לתיק הביטחון הסתתרו שתי הבטחות. הראשונה, שישראל תחזור לנצח, והשנייה, שהגיע הזמן לנהל את הביטחון כמו שאיילת שקד מנהלת את המשפטים.

 

הראשונה, יהירה ומופרכת, כאילו מה שמפריד בין ישראל לניצחון הוא רק מנהיגותו של בנט. השנייה, קשורה לראשונה — המצביא החדש יביא עמו בתרמילו למשרד הביטחון את השיטות של שקד שיסייעו לו לנצח.

 

 

רצו העיתוי והגורל וממש במקביל, בפרשת דינה זילבר, הניף היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט כרטיס אדום אל מול אפה של שקד ותחם גבולות להתערבותה כשהודיע לה שאין זה בסמכותה לקבוע מי ייצג אותו (ואותה) בוועדות הכנסת. שיפנים גם בנט: גם הוא לא יוכל להכתיב לרמטכ"ל איזה קצין לשלוח לכנסת, או איזו יחידה תתקוף ואיפה.

 

 

איילת שקד, דינה זילבר ואביחי מנדלבליט. שיפנים גם בנט: גם הוא לא יוכל להכתיב לרמטכ"ל איזה קצין לשלוח לכנסת איילת שקד, דינה זילבר ואביחי מנדלבליט. שיפנים גם בנט: גם הוא לא יוכל להכתיב לרמטכ"ל איזה קצין לשלוח לכנסת צילום: יריב כץ, אלכס קולומויסקי

 

חזונה של שקד מושתת על החזרת עטרת המשילות ליושנה. המשילות שכביכול הופקעה על ידי הפקידים. הרמטכ"ל והיועץ המשפטי לממשלה הם פקידים מיוחדים מבחינה זו שאינם כפופים לשרי הביטחון והמשפטים. הישגה הגדול של שקד הוא בתחום החקיקה ובעיקר המינויים — יותר שמרנים ודתיים לאומיים. ואיך יאמץ זאת בנט לביטחון — מן הסתם במינוי וקידום קצינים כלבבו, עפר וינטר למשל.

 

הבית היהודי חגג בממשלה הנוכחית, כשותף בכיר למתקפה השלטונית המרובעת על כל מעוזי הדמוקרטיה הליברלית: התקשורת טופלה בידי נתניהו, התרבות בידי מירי רגב, המשפט והאקדמיה בידי שקד ובנט. בכל החזיתות האלו הוגברה הדרישה לנאמנות ולהזדהות לאומית ויהודית. כרגע מסתמן שבנט לא יקבל את הביטחון, אבל אין לדעת מה יקרה אחרי הבחירות. שקד מבקשת להמשיך במקום בו הפסיקה - להמשיך בהשתלטות על המערכות המשפטיות ולעצב לבנט את המודל שייקח עמו לחינוך, לביטחון, לאיפה שיילך.

 

הבחירות הבאות הם על שותפיו של נתניהו לקואליציה. בממשלה הנוכחית הוא פיזר את התיקים החשובים - ביטחון, חינוך, פנים, משפטים - לשותפים. אם הבית היהודי יחזור בגדול, תחוזק ההתעללות האופורטוניסטית של נתניהו בדמוקרטיה בממד האידיאולוגי שמציעים שקד ובנט, שעבורם השלטון אינו מתמצה בהימלטות מכתבי אישום. בכוונתם למגר את החמאס כמו את הייעוץ המשפטי, ותסולח ההשוואה, מבלי לסבול הפרעות מפקידים, בין אם מדובר ברמטכ"ל או היועץ המשפטי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x