$
מוסף 25.10.18

חקר ביצועים: השבוע של כחלון, ברקת ויורש העצר הסעודי

וגם: בית המשפט העליון - הלוחם בבריונים, כחלון מתחנף לחקלאים, הפרטת בוחני הטסטים כשלה ומייבשים את המל"פ

כתבי כלכליסט 07:4625.10.18

שני הסירובים בוטלו

בית המשפט העליון - הלוחם בבריונים

משרד הפנים פסל, בית המשפט המחוזי אישר את הפסילה ובית המשפט העליון הפך את שתי ההחלטות. במי מדובר? הסטודנטית לארה אל־קאסם, שכניסתה לישראל נאסרה? עינת קליש־רותם, שריצתה לראשות עיריית חיפה נפסלה? התשובה היא שתיהן. בשני המקרים הכשירו בתי המשפט המחוזיים החלטה בריונית, שבה הרשויות השתמשו בנוקדנות אדמיניסטרטיבית מסיבות פוליטיות, ובית המשפט העליון בלם, הפך והזכיר מהי המהות (בין שהמהות האמיתית היא המאבק ב־BDS, או זו של הפוליטיקה המקומית). אם תרצו, הנה עוד הסבר לכפילות הצדק בציווי של משה לשופטים "צדק צדק תרדוף", ותזכורת לצורך התמידי בבית משפט עליון שזוכר מה חשוב באמת ומזכיר זאת למערכת כולה.

משה גורלי

 

להאזנה לכתבה, הוקלט על ידי הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

 

 

 

מתחנף לחקלאים

כחלון - במומו פוסל

לקראת הבחירות מתחממים במהירות היחסים בין שר האוצר משה כחלון לאנשי ההתיישבות העובדת. מזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור הצטרף לכולנו, וכחלון הבטיח לדרוש את תיק החקלאות אחרי הבחירות ולדאוג לחקלאים. על פניו, הכל במסגרת כללי המשחק הלגיטימיים. אך רוחות הבחירות הביאו את כחלון לנצל גם את אחד הכלים שדרש, וקיבל, למטרת הורדת מחירי הדיור — שליטתו ברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) — כדי לקדם את האינטרס של ההתיישבות הכפרית. לאחרונה הוא מינה משקיף קבוע מטעמה למועצת מקרקעי ישראל וכן הקים ועדה ל"הסדרת הפעילות הלא־חקלאית", כדי לאפשר יותר עסקים לא־חקלאיים כמו צימרים במושבים ובקיבוצים. רק השבוע אמר כחלון בכנס של אגף התקציבים כי "בשנת בחירות יש מחשבה שהכל מידרדר, שהכל נפרץ, אבל זה לא כך". מילים כדורבנות. כדאי שגם יישם אותן.

נמרוד בוסו

 

 

משה כחלון משה כחלון צילום: אלכס קולומויסקי

 

מתנגח במסעדנים

כחלון חכם על חלשים

"ברגע שבאה כזאת קבוצת כוח ואומרת שנרסק אותך בבחירות — אוי ואבוי לשר שייכנע לכך", כך התגאה השבוע שר האוצר משה כחלון בכנס באילת. על מי הוא דיבר? על השוטרים שקיבלו ממנו החודש תוספת של 7% לשכר הגבוה ממילא שלהם, בעלות של 1.2 מיליארד שקל בשנה? אולי על עובדי חברת החשמל, שלפני חודש קיבלו ממנו עוד 1,700 שקל לשכר החודשי כי חתמו סוף סוף על ההפרטה, שתעלה לציבור 7.1 מיליארד שקל אחרי 20 שנות מלחמה? ברור שלא. כחלון התנגח במסעדנים, שמוחים על הדרישה שישלמו היטל עובדים זרים על מבקשי מקלט. דווקא הם, שבקושי סוגרים את החודש בענף שרוב עסקיו נסגרים בשנה הראשונה לחייהם. כשאתה מתקפל בעקביות מול חזקים, כל שנותר לך זה לעשות שרירים על חלשים.

עמרי מילמן

 

המדינה אשמה במשבר

משבר המים - ישראל מתביישת

מה שמאפיין את משבר המים הוא התחושה שלאף אחד לא באמת אכפת. הנה, ראו את שר האנרגיה יובל שטייניץ. לא עבר יום מאז קבע דו"ח מבקר המדינה כי המחסור הצפוי במים הוא תולדה של הזנחה מתמשכת של המדינה, והנה הוא כבר מלאים את רשות המים. למה הוא לא עשה זאת כבר לפני שלוש שנים, כשהפסיקו לשאוב מהכנרת? לא ברור, אבל הספין התורני לפחות מוריד ממנו חצי אחריות, וממקד את האש הציבורית ברשות המים. מי שעוד עומד מהצד ושותק הוא משרד האוצר, שיכול לקנות עוד מים ממתקני ההתפלה ולומר ביושר לאזרחים שהמחדלים שפורסמו אולי יעלו את התעריף, אבל לפחות יהיו יותר מים לכולם. אלא שלאף אחד לא אכפת. קל יותר לשלוח אלינו שוב את רננה רז, שבעיניים לחות תבקש מאיתנו לסגור את הברז.

ליאור גוטמן

 

 

יובל שטייניץ יובל שטייניץ צילום: עמית שעל

 

הפרטת בוחני הטסטים כשלה

כץ - העיקר להפריט

המדריך להפרטה של שר התחבורה: ראשית התחל בייבוש השירות הציבורי. אל תקצה תקנים חדשים, למשל של בוחני נהיגה בטסטים. בתוך זמן קצר יצעק הציבור שהשירות גרוע ושצריך לחכות חודשים לטסט. בשלב השני היענה לרחשי הציבור והסבר שאת מהפכת היעילות רק המגזר הפרטי יכול לעשות. ואז העבר את השירות לגורם פרטי, למשל טלדור ומילגם. בשלב הבא יתברר שהזכיינים לא עומדים בתנאי המכרז, למשל לא מגייסים מספיק בוחני נהיגה, כי כנראה לא הציעו להם מספיק שכר. ואז יגיע השלב האחרון, שבו שוב תיענה לרחשי הציבור, תמהר לסייע לזכיינים, ותשפוך עליהם את התקציבים שמנעת מהשירות הציבורי בתחילת הדרך. למשל: תחזיר את בוחני התנועה הממשלתיים להעביר טסטים, נוסף על הזכיינים. ברכות! בזבזת כסף? מה זה חשוב? העיקר שהפרטת.

אורי תובל

 

שערוריית פיטורי הנהגת

ברקת - סטירת השכמה

הממונה הטרי על שוק ההון משה ברקת החליף השבוע את הנהגת הצמודה שירש מקודמתו בתפקיד רק כדי למנוע סיטואציה שתאפשר להעליל עליו הטרדה מינית. זאת החלטה אומללה שגררה ביקורת נוקבת ומוצדקת — מה הלאה? אולי נפטר את הסגניות באוצר? את כל המזכירות? ברקת כנראה עדיין לא הפנים שמשרד האוצר זה לא הפניקס וגם לא ג'פריס, ואולי טבילת האש הזאת תאפס אותו במהרה. למזלו ולמזל הציבור, את השטות הראשונה שלו באוצר הוא עשה רגע לפני שקיבל אחריות ל־1.7 טריליון שקל מכספי הציבור, ובמחיר "זול" — בלי לפגוע באף פנסיה (גם לא של הנהגת). הפעם הבאה עלולה לעלות לכולנו הרבה יותר.

אדריאן פילוט

 

 

משה ברקת משה ברקת צילום: דוברות האוצר

 

מייבשים את המל"פ

מכונת ההפרטה - בכיול כמו בהכל

רוב הישראלים לא שמעו על המעבדה הלאומית לפיזיקה (מל"פ), שאמורה, בין היתר, לספק שירותי כיול למפעלי תעשייה. כך היה מאז הקמתה ב־1951. השבוע חשף המבקר כי המל"פ עוברת ייבוש קבוע. עובדים שעזבו לא הוחלפו, מחלקות נסגרו. כיום, יש בה רק ארבעה עובדים, עשירית מכפי שהיו בה לפני 20 שנה. המעבדה איבדה את ההסמכה הבינלאומית שלה, ואין הכרה בתעודות הכיול שהיא מנפיקה. מעצמת ההייטק לא מסוגלת לספק לתעשייה שלה שירותי מעבדה בסיסיים והחברות נאלצות לחפש תחליפים בחו"ל. "תעודת עניות לתעשייה", כתב המבקר. הפרטה, בלי להגיד הפרטה. הסיפור של המל"פ קטן, אבל מגלם את היד המכוונת של הממשלה. בשירותי הכיול כמו בדואר, בחינוך, בשירותים הסוציאליים ובעוד אינספור תחומים.

עומר כביר

 

כנס בצל תעלומת הרצח

סלמאן - הנפט מכסה על הכל

בשבוע שבו אותרו חלקי גופתו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י, שככל הידוע נרצח בשגרירות סעודיה באיסטנבול, נפתח בריאד כנס המשקיעים "דאבוס במדבר". על רשימת המבטלים, שכללה פוליטיקאים, אנשי פיננסים וכלכלנים בכירים, האפילה רשימת המשתתפים, שמנתה בין השאר את מנכ"ל ענקית האנרגיה טוטאל, סגן יו"ר פפסיקו ומנהלים בכירים בסופטבנק, בנק HSBC, חברת הייעוץ מקינזי ואפילו רשת פארקי השעשועים סיקס פלאגז. ענקית הנפט הסעודית אראמקו הודיעה כי בשעות הראשונות של הכנס נחתמו חוזים בשווי 34 מיליארד דולר בתחום האנרגיה. וכך, אירוע שנתי נוצץ, שתפקידו לשקף את חזונו של יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן לגיוון כלכלי ולפתיחות למערב, משקף בעיקר את הפתיחות הבלתי נגמרת של המערב לכספי הנפט, גם אם הם באים ממדינה שמבתרת את אזרחיה.

תמר טוניק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x