$
קיימות בעולם

מרחב ציבורי: דלק לחלומות ירוקים

בלום אנרג’י, המייצרת אנרגיה נקייה באמצעות תאי דלק חדשניים, התקבלה בהתלהבות בקרב משקיעי וול סטריט

גיל קליאן 09:3901.08.18
בורסת ניו יורק קיבלה בשבוע שעבר בהתלהבות גדולה את חברת בלום אנרג’י (Bloom Energy), שמייצרת אנרגיה נקייה באמצעות תאי דלק חדשניים. ההנפקה הזאת שיקפה יותר מכל את ההבנה של המשקיעים כי תעשיית האנרגיה לא תוכל להמשיך להסתמך על דלקים מזהמים לאורך זמן. אף שממשל טראמפ מנסה להחזיר את הגלגל לאחור, ברור לכל הפעילים בשוקי ההון כי השקעות בנפט ופחם הופכות למסוכנות יותר עם הזמן, וכי השקעה בטכנולוגיות אנרגיה ירוקה יכולה לספק תשואות חלומיות.

מנגד, האתגר של בלום הוא גדול. תעשיית תאי הדלק כבר הנפיקה מספר חברות בוול סטריט, אך עד כה כולן מייצרות הפסדים גדולים למשקיעים. כעת תצטרך בלום להוכיח כי תחום תאי הדלק אינו רק חלום, אלא חלום רווחי.

 

1. זינוק של מתחילים

המניה זינקה 67% ביום המסחר הראשון

בלום אנרג’י גייסה בשבוע שעבר 260 מיליון דולר לפי שווי חברה של 2 מיליארד דולר. חברת האנרגיה שהוקמה לפני 16 שנים מכרה מניות לגופים המוסדיים תמורת 15 דולר למניה, ברף העליון של ההנפקה. בסיום יום המסחר הראשון שלה בניו יורק סגרה המניה במחיר של 25 דולר, שמשקפים זינוק של 67% ביום הראשון למסחר. ההנפקה היתה רגע שיא עבור מייסד ומנכ”ל החברה K.R. Sridhar, שאמר: “ההנפקה פותחת עבורנו את השלב הבא בחיי החברה ומספקת עבורנו שקיפות מול השוק”.

 

קיי.אר שרינדהר, מנכ”ל בלום אנרג’י קיי.אר שרינדהר, מנכ”ל בלום אנרג’י צילום: בלומברג

 

 

2. טכנולוגיה מהמאדים

הכל התחיל ממחקר של נאס”א

הטכנולוגיה של בלום אנרג’י, שהצליחה להלהיב את השוק, מגיעה ממחקר שהחל בנאס”א בנוגע למאדים. מדובר בטכנולוגיה שמאפשרת לייצר חשמל מגז טבעי ואוויר בלי לייצר בעירה. משום שאין בעירה בתהליך, הפליטות המזהמות בתהליך זה מינימליות. החברה תרגמה את הטכנולוגיה הזאת לתאי ייצור חשמל עבור עסקים גדולים, שיכולים לנצל את התאים כדי לספק חשמל נקי למתקנים שונים, בלי תלות ברשת החשמל הארצית. למעשה מדובר בחשמל נקי שזורם בלי הפסקה.

 

3. לקוחות נוצצים

וולמארט ואינטל נמנות עם הצרכנים

מה שעוד הלהיב את המשקיעים בוול סטריט היא רשימת הלקוחות של בלום אנרג’י, שכוללת שמות גדולים כמו אינטל, וול מארט והום דיפו. בחברה מספרים על צמיחה אדירה בשנים האחרונות בכמות הלקוחות וההזמנות, מה שמאפשר לחברה להוזיל את המערכת ולהפוך אותה אטרקטיבית יותר ללקוחות נוספים. המשימה של החברה אינה רק להציג מערכת חשמל נקייה ויעילה יותר מחיבור לרשת הארצית, אלא גם מערכת שמסוגלת לחסוך בעלויות האנרגיה של אותן חברות ענק.

 

4. נקודת תורפה

הסתמכות רבה על סובסידיות

הבעיה בחזון החשמל הירוק והאמין של בלום אנרג’י היא הסתמכות על סובסידיות. כעת מסתמכת החברה על סובסידיות ממשלתיות אגרסיביות כדי למכור מוצר תחרותי לרשת החשמל הרגילה. פגיעה בסובסידיות האלה עלולה למוטט את המודל העסקי של בלום אנרג’י. לכן היא פועלת בעיקר בקליפורניה, מדינה שידועה בהעדפה האגרסיבית שהיא נותנת לאנרגיה ירוקה. בנוסף לכך החברה עדיין שורפת מזומנים, סוחבת גירעון בהון של 2.3 מיליארד דולר, וצפויה לעבור לתזרים מזומנים חיובי רק השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x