שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קיימות בארץ
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

בנקים, למי אתם נותנים כסף?

דו"חות האחריות התאגידית של הבנקים הגדולים ל־2017 מגלים ששמונה גברים בלאומי יצאו לחופשת לידה וש־38% מהעשירון העליון של מקבלי השכר בבנק הן נשים. גם בלאומי וגם בפועלים מסתירים את שיעור העסקת אנשים עם מוגבלויות, אף שהחוק מחייב אותם לגלות אותם

גיל קליאן 12:4301.08.18

איזה בנק השפיע טוב יותר על הסביבה והחברה בשנה שעברה? דרבי האחריות התאגידית של “כלכליסט” לשנת 2017 יוצא לדרך עם ניתוח דו”חות האחריות התאגידית של הפועלים ולאומי.

 

לא מספרים לנו מי הציבור שזוכה בהלוואות | 0:0

 

הלוואות לציבור שהעמידו הפועלים ולאומי הסתכמו ב־2017 בסכום אסטרונומי של 540 מיליארד שקל. אך מי הגופים שנהנו מההלוואות הללו? ובכן, נראה שהבנקים לא ממש ששים לספק תשובה לשאלה הבסיסית הזו. הבנקים מפלחים את תיק האשראי שלהם לפי מגזרים, אבל אין לנו שום דרך לדעת אם בתוך אותו מגזר הועברו הכספים לחברות מזהמות או נצלניות.

 

על מה הם כן מדווחים? הם מדווחים על אשראי סביבתי (6 מיליארד שקל בבנק הפועלים, ו־1.1 מיליארד שקל בלאומי), וכן על כספים בהיקפים מוגבלים ש”צבועים” עבור עמותות או עסקים קטנים, אבל מדובר בסכומים זעומים אל מול תיק האשראי הכללי - והקורא הסביר לא יכול להרכיב מסכומים אלה את התמונה הגדולה. אם נתעקש לחשב משהו נגלה שהאשראי הסביבתי בפועלים היה 2.2% מתיק האשראי לציבור, ובבנק לאומי הוא עמד על 0.4% מהתיק. בסוף היום סעיף זה מסתיים בתיקו אפס מאכזב.

 

 

לאומי נכנס לארנק של המנהלות | 0:1

 

לפועלים ולאומי השפעה לא מבוטלת על שוק העבודה בארץ, עם העסקת 20 אלף עובדים ביחד. על רקע זאת מתחדדת השאלה את מי שני הגופים האלה בוחרים להעסיק ובאילו תנאים. מבחינת שיעורי הנשים בבנקים, פועלים מוביל על לאומי. 65% מעובדיו הם נשים, מול 61% בבנק לאומי. הפער הזה מצטמצם במחלקת ההנהלה: הפועלים מוביל בפער קטן עם 53% מנהלות מול 52% מנהלות בבנק לאומי.

עם זאת, לאומי חשף בדו”ח את פערי השכר בין גברים לנשים בבנק: רק 38% מהעשירון העליון של המשתכרים הם נשים. בדו”ח של הפועלים נתון הפערים הזה לא נחשף. כמו כן לאומי חשף נתונים רבים יותר בנוגע לחופשות לידה, ופירט כמה עובדים ועובדות יצאו לחופשות לידה וכמה חזרו. כמו כן פירט לאומי כי שמונה עובדים גברים בחרו לצאת לחופשת לידה.

 

הפועלים מאכזב במספר הסניפים המונגשים | 0:1

 

פער מפתיע שהתגלה בין הבנקים הגדולים הוא בשיעור הסניפים שהונגשו לאנשים עם מוגבלות. בעוד בבנק לאומי עמד שיעור זה על 97%, בבנק הפועלים עמד השיעור על 90%. - מה שהופך את סעיף זה לנקודה קלה במיוחד עבור לאומי. בדו"ח של בנק הפועלים מוסבר: "בשל עיכוב בלתי צפוי בקבלת היתרי בינוי מרשויות מקומיות ועיריות 10% מהמבנים טרם הונגשו באופן מלא. במבנים אלה הוטמעה תוכנית חירום מורחבת המשמשת כפתרון ביניים בליווי מלא של עמותת נגישות ישראל. תוכנית החירום כוללת הקמת עמדות נגישות לכל מחלקה ולכל סוג שירות בסניפים, שירותי נכים ופתרונות הנגשה של דלתות הכניסה למבנים". בסיכום סעיף זה זוכה לאומי לנקודה.

 

לאומי לא מגלה כמה הוא משלם לספקים קטנים | 0:1

 

בנקים גדולים הם גם צרכנים גדולים של שירותים שונים, ומבחינה זו חשוב לבחון כיצד ניצלו הפועלים ולאומי את תקציבי הרכש שלהם, ומה תנאי התשלום שהם מעניקים לספקיהם. גם כאן היה שוני בסעיפי הדיווח בין בנק הפועלים לבנק לאומי. בנק הפועלים סיפק טבלה ברורה שפירטה את היקף הרכש מספקים קטנים כאחוז מהיקף הרכש הכספי הכללי של הבנק. הטבלה הראתה מגמת שיפור ברורה משיעור רכש של 30% מספקים קטנים בשנת 2013 לשיעור של 45% בשנת 2017.

 

בנק לאומי לא דיווח על שיעור הרכש מספקים קטנים, אך כן דיווח כי 60% מהספקים של הבנק בשנה החולפת היו עסקים קטנים ובינוניים. נתון זה חסר מאוד, שכן לא ממש משנה כמה ספקים נמצאים ברשימה של הבנק, אלא כמה כסף הם מקבלים. אגב, בנק הפועלים דיווח על נתון זה כי 77% מהספקים הרשומים אצלו הם עסקים קטנים.

 

בניגוד להפועלים, בנק לאומי דיווח על תנאי התשלום לספקים שלו: שוטף + 30. בנק הפועלים בחר לא לדווח על נושא כאוב זה, והוא לא חשף כמה זמן הוא מעכב תשלום לספקים קטנים. למרות זאת, בסיכום הכולל של סעיף זה רק הפועלים זוכה לנקודה.

 

עדיין לא סופרים עובדים עם מוגבלות | 0:0

 

מאז אוקטובר 2016 קיים צו הרחבה שמחייב את כל העסקים הגדולים במשק להגיע למצב שבו לפחות 3% מכלל עובדיהם הם אנשים עם מוגבלות. למרות זאת, הפועלים ולאומי בחרו לא לדווח על מספר העובדים עם מוגבלות שמועסקים אצלם. לאומי לא דיווח כלל, ופועלים דיווח כי מדובר ב"כמה מאות". על פי חוקי הדרבי כאן, מי שלא סופר לא מקבל נקודות. תיקו אפס.

 

פועלים תורם יותר לקהילה | 0:1

 

תרומה לקהילה היא כנראה הפרק המשעמם ביותר בדו"חות האחריות התאגידית של הבנקים, ועדיין נחמד לדעת שבנק הפועלים מקדיש 0.91% מהרווח לפני מס לתרומה לקהילה. בנק לאומי מקדיש קצת פחות, 0.77%. לשם השוואה, ארגון מעלה ממליץ לארגונים לתרום כ־1% מהרווח לפני מס. נקודה לפועלים.

 

שריקת הסיום | 2:2

 

סיכום ההשוואה מביא לתוצאה של תיקו 2:2 לפועלים וללאומי לשנת 2017. סעיפי דו”חות האחריות התאגידית אכן נתנו הצצה אל השפעות הבנקים בנושאי חברה וסביבה, אבל הם לא באמת מספקים את הכלים לשפוט איזה בנק מועיל יותר לעובדים, לספקים ולחברה בכללותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x