$
מוסף 05.07.2018

כחלון וכץ סיכמו: 280 מיליון לפיקוח על מעונות תוך 7 שנים - 40 מיליון שקל בכל שנה

הפיקוח יחול בהתחלה על מעונות המכילים 28 ילדים ומעלה ורק לאחר 6 שנים - על מעונות מ-7 ילדים ומעלה. הממשלה צפויה לאשר את המתווה ביום ראשון. התקציב ישמש להדרכת והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום

שחר אילן 11:5805.07.18

שר האוצר משה כחלון ושר העבודה והרווחה חיים כץ סיכמו על מתווה בהיקף של 280 מיליון שקל להגברת הפיקוח על מעונות היום לגיל הרך. עם זאת, מדובר על תוספת הדרגתית שתתפרס על פני שבע שנים וכך יתווספו רק 40 מיליון שקל כל שנה.

 

בשלב ראשון, הפיקוח יוחל רק על מעונות שבהם 28 ילדים ומעלה, ורק בעוד שש שנים יגיע למעונות שבהם 7 ילדים ומעלה. ביום ראשון הקרוב, צפויה הממשלה לאשר את המתווה עליו סיכמו, שיובא לאחר מכן כהצעת חוק לאישור הכנסת.

 

 

המתווה הוא על רקע חשיפות מקרי ההתעללות בפעוטונים ברחבי הארץ. הפעוטה יסמין וינטה הפכה בעל כורחה לסמל המאבק לפיקוח בגנים הפרטיים שרובם אינם מפוקחים. לפי החשד היא נחנקה למוות באכזריות בידי הסייעת בגן שבו שהתה.

 

הפעוטה יסמין וינטה, שלפי החשד נחנקה למוות בידי הסייעת בפעוטון שלה הפעוטה יסמין וינטה, שלפי החשד נחנקה למוות בידי הסייעת בפעוטון שלה צילום: Photofairy

 

החוק יקבע את חובת רישוי למעונות, תוך קביעת כללי בטיחות, יצירת כלי אכיפה מנהליים, קביעת סמכויות מפקחים והוראות עונשין. תוטל על בעלים של מעון יום לפעוטות להוציא רישיון הפעלה אשר יינתן מהממונה על מעונות במשרד העבודה הרווחה והשירותים החברתיים. ייקבע הסדר פיקוח על התנאים במעונות. לממונה על מעונות היום יינתנו כלי אכיפה מנהליים, לצד סמכויות אכיפה והרתעה פליליות, בהם סמכות לסגירת מעון ולהטלת עיצומים כספיים.

 

התקציב לצורך הסדרת מערך המסגרות לטיפול בילדים בגילאי 3-0 יעמוד על 280 מליון שקל בפריסה לשבע שנים, 175 מיליון שקל מהאוצר ו-105 מיליון שקל מתקציב משרד העבודה והרווחה. כל שנה האוצר יוסיף 25 מיליון שקל, משרד הרווחה - 15 מיליון שקל ובסך הכל 40 מיליון שקל נוספים לשנה. התקציב ישמש לפיקוח להדרכת והכשרת מטפלות וכן לצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות יום. כלומר, במקום שיחייבו התקנת מצלמות בגנים – יעניקו סבסוד לגנים שיתקינו מצלמות.

הפעוטון בפתח תקווה שבו מתה הפעוטה יסמין וינטה הפעוטון בפתח תקווה שבו מתה הפעוטה יסמין וינטה צילום: שאול גולן

 

קדמה להסכם בין כחלון לכץ הצעת החלטה שהגיש כץ לממשלה, להטלת פיקוח על המעונות בהיקף של כמיליארד שקל. כץ הגיש אותה ללא תיאום תקציבי, ולפיכך לא היה לה סיכוי. עתה התברר שהיה ככל הנראה מדובר בעמדת מיקוח, במטרה לגרום לאוצר להתפשר.

 

חוק הפיקוח יגיע להבשלה מלאה בתוך שש שנים. החוק יחול תחילה על מעונות יום אשר שוהים בהם 28 פעוטות לפחות, לאחר מכן על מעונות שבהם 18 פעוטות לפחות, עד שבתום השנה השישית יחול החוק על כל מעון יום אשר שוהים בו 7 פעוטות לפחות.

 

שר האוצר, משה כחלון אמר ש"הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על הילדים. קידום מהלך זה לצד התקנת המצלמות בגנים יעניקו ביטחון רב יותר לילדים, להורים ויסייעו לשמור על שמן הטוב של הגננות". שר העבודה והרווחה חיים כץ אמר ש"מדובר בפריצת דרך. עשינו את הטוב ביותר במסגרת התקציב שמשרד האוצר הקציב".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x