$
פרסום ושיווק

פרופ' אבי שמחון: "יש לפתוח את כל משק החלב ליבוא חופשי"

יו''ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של נתניהו סבור כי ניתוק הקשר בין התמיכה לכמות הייצור, צפוי לצמצם את גודל העיוות בענף ואת הפגיעה המתמשכת ברווחת הצרכן

אדריאן פילוט 15:4024.06.18

"יש לייעל את הליך ייצור החלב בישראל על ידי ליברליזציה מלאה של משק החלב וביטול התמיכות עקיפות, בדמות מכסות ייצור ומכסים", כך ממליץ פרופ' אבי שמחון, יו''ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של ראש הממשלה.

 

 

 

 

בנייר עמדה שהכין הוא מסביר כי מהלך של ליברליזציה מוחלטת של השוק "צפוי להשפיע לחיוב על המשק במספר אופנים. ראשית, הסטה של הייצור מרפתות קטנות לרפתות גדולות, המאופיינות בתפוקה גבוהה יותר לפרה ועלות ייצור נמוכה יותר תוביל לירידה במחיר המטרה ובמחיר לצרכן".

 

למסמך ההמלצות המלא - לחצו כאן

 

מימין: בנימין נתניהו ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון מימין: בנימין נתניהו ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון צילום: עמית שאבי

 

שמחון תוקף את מתווה החלב שגיבש משרד האוצר וכותב עליו כי הוא "אמנם צפוי להביא להתייעלות מסוימת במקטע הרפתות ולירידה מובנית במחיר המטרה, אך מנגד הוא שומר ומקבע את העיוותים הנובעים ממנגנון המכסות והמכסים. בפרט, מתקבע המשך התמיכה ברפתות המאופיינות ביעילות נמוכה, הן בשל גודלן והן בשל מיקומן באזורים אוגרפיים שאינם אופטימליים לייצור חלב וכתוצאה מכך נשמר המחיר הגבוה לצרכן והפגיעה בהיקף המוצרים ובמגוון הזמין לו".

 

שמחון מסביר כי נסיגה טוטאלית של הממשלה במשק החלב באמצעות ביטול הקשר שבין התמיכה לכמות הייצור, צפוי לצמצם את גודל העיוות בענף ואת הפגיעה המתמשכת ברווחת הצרכן. שמחון סבור שפתיחת המשק ליבוא חופשי תעודד תחרות לייצור המקומי, תוריד מחירים, תשפר את איכות המוצרים ותגדיל את המגוון הזמין לצרכן.

 

עוד אומר שמחון כי המחלבות במצב של חוסר אונים: מצד אחד, מחיר המטרה נקבע על ידי רגולטור (מחיר המטרה של חלב שהוא חומר הגלם), כאשר גם מחיר המוצרים הסופיים מוגבלים על ידי הרגולטור ומפוקחים על ידו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x