משה גורלי

אני מאשים, גרסת שקד

בנימוק לרפורמה בדין הפלילי רמסה שרת המשפטים את המשטרה והפרקליטות. הטענה: הן מפרות את זכויות האדם של נאשמים

משה גורלי 08:0429.05.18

 1

מסר בעייתי

שקד מציבה יעד נאצל, אך בדרך היא רומסת את גופי החוק

 

שרת המשפטים איילת שקד השיקה אתמול (ב') בכנס לשכת עורכי הדין באילת את רפורמת ההליך ההוגן, שמטרתה לצמצם הרשעות שווא של נאשמים. על פניו מדובר ברפורמה מבורכת, אולם הנימוק ששקד סיפקה לה היה מבהיל למדי: "זכות החשוד לכבוד ולחירות נרמסה תחת גלגלי המשפט הפלילי. הזלזול החמור בזכויות חשודים ונאשמים הוא מחדל קשה ומתמשך. הוא נובע מהזנחה של שנים שיצרה ואקום. הוואקום הזה לא יכול להמשיך ולהתקיים עוד".

 

השאלה היא מי הם רומסי זכויות החשודים, המזלזלים, האחראים למחדל המתמשך הזה, והתשובה: משטרת ישראל ופרקליטות המדינה. הרפורמה של שקד מציבה יעד נאצל להשבת כבוד החשודים והנאשמים, אך במקביל היא מושיבה את המאשימים על ספסל הנאשמים.

 

שרת המשפטים איילת שקד ופרקליט המדינה שי ניצן שרת המשפטים איילת שקד ופרקליט המדינה שי ניצן צילומים: מיקי נועם אלון , ענר גרין

 

2

איזונים ובלמים

שי ניצן השיב לשקד שאין שיטה מושלמת, ויש לשמור על איזון

 

פרקליט המדינה שי ניצן השיב לשרה וגם לכתב האשמה: "במהלך עשיית הצדק נפגעים אנשים, נפגעים גם 'חפים מחטא', כמאמר שירו של אלתרמן. שום שיטה אינה מושלמת, אבל צריך לשמור על איזון. אני בטוח שגם שרת המשפטים לא רוצה להרים ידיים במלחמה בפשיעה. לא הזנחנו את זכויות החשודים. ניתן לשפר את התחום הזה, אבל לכל מטבע יש גם צד שני".

 

ברקע יוזמתה של שקד, הזעקה הנמשכת לעיוותי דין. זעקה ששותפים לה רומן זדורוב, אבל גם שאול אלוביץ'. זה שנשלח למאסר עולם וזה שחולט כל רכושו והוא מושפל בצילומי הארכת מעצר. שקד מנסה לכלול את שניהם ברכיבי הרפורמה המוצעת. גם בדיקת הרשעות שווא וגם איסור על צילומי חשודים. הבחירה בשופט העליון בדימוס יורם דנציגר לעמוד בראש ה"ועדה לצמצום הרשעות השווא" היא כשלעצמה חץ שנשלח לעיגול שכבר שורטט. דנציגר היה שופט המיעוט שזיכה את זדורוב. גם הנוסח "צמצום הרשעות השווא" תומך באג'נדה, ומכיר בקיומה של התופעה אחרת לא היה מקום ל"צמצמה".

 

 

 

3

“מדינה בנברוזה”

כך אלוביץ' משיב ללחץ להפוך אותו לעד מדינה

 

לאחר שגמרנו עם האיראנים והסורים, והעברנו את השגרירות ואת האירוויזיון לירושלים, חזרנו לפרשות השחיתות ולהדלפות מתיקי ראש הממשלה. הנושא עלה במושב שעסק בהדלפות וזיהום חקירה. במשטרה מתפלאים, כך דווח, ששאול אלוביץ' עדיין לא הפך לעד מדינה. פרקליטו עו"ד ז'ק חן הבהיר: "המסר לאלוביץ' הוא תשנה פאזה כי כל המדינה בנברוזה. איך יכול להיות שאלוביץ' עוד לא נכנע והפך עד מדינה. זו מתקפה ברוטלית דרך התקשורת מגובה במידע שבא מתך רשויות החקירה. נפרצו כל הסכרים, ובניגוד לדברי שי ניצן אין שמירה על זכויות נחקרים ונאשמים".

 

 

 

ומעד מדינה שטרם חתם לעד שחתם, שלמה פילבר. איך זה, נשאל מני יצחקי לשעבר ראש אגף חקירות, ששנה שלמה כשהתיק היה ברשות ני”ע פילבר לא הפך עד מדינה, והוא חתם ומיד כשהמשטרה נכנסה לתמונה. לאחר שהבהיר שאינו מדבר על תיקים (ועדים) חיים, ענה יצחקי: “עדים מדברים כשהגיעה השעה לדבר. כשאנו נוקשים על הדלת, יש לנו ראיות. איננו נופלים סתם על אדם”. ולא רק ראיות. גם תנאי המעצר והפשפשים, ששכנעו את חפץ, עשו את העבודה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x