שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מעסיקים

מכתב פתוח למנהל: מה היועץ החיצוני שלך באמת חושב עליך

מערכת היחסים בין מנהלים בארגון לבין יועצים עצמאיים שהם שוכרים היא תמיד דבר מסובך. כמעט תמיד המנהל יחשוב שהוא משלם יותר מדי ומקבל פחות מדי. מכתב פתוח שכותב יועץ עצמאי למנהל מנסה להתאים את מערכת הציפיות ממנו

אייל לינור 20:5725.05.18

כל ארגון זקוק לייעוץ מדי פעם: ייעוץ משפטי, פיננסי, יחסי ציבור, ארכיטקטוני, שיווקי, או ייעוץ ארגוני. אבל לא כל ארגון יודע איך לנהל מערכת יחסים תקינה עם קבוצת האנשים שלא עובדים בארגון, אך מהווים חלק בלתי נפרד מביצועיו. המכתב הזה הוא כנראה מה שכל אחד מהם היה רוצה לכתוב לך, אבל משום מה לא מצא את האומץ.

מנהל/ לקוח יקר,

את הדברים האלה רציתי כבר שנים לומר. זה לא קרה. אלו לא דברים שאומרים ללקוחות – הם נאמרים רק בינינו לבין עצמנו, העצמאיים. אז אם אתה קורא, סימן שתפסתי אומץ. כי בסוף היום, המטרה היא מטרה משותפת לכולנו. להצליח יחד. להגיע לתוצאות ולייצר רווח הדדי. אז הנה זה הזמן שפעם אחת ולתמיד, תראה איך העבודה איתך נראית מהצד שלנו.

 

אל תבזבז זמן להתווכח עם היועץ אל תבזבז זמן להתווכח עם היועץ צילום: שאטרסטוק

 

אנחנו לא קוסמים

אולי זה ישבור לך את הלב, אבל אנחנו לא יודעים לייצר ניסים. באנו אליך כדי לסייע, כדי לשתף בידע שצברנו, במתודולוגיות ברעיונות או בתהליכי עבודה. אבל אנחנו לא יכולים לעשות את העבודה במקומך. כיועצים אנחנו תמיד טובים רק כמו הלקוחות שלנו. אף יועץ לא יוכל לייצר פרויקט מנצח אם הארגון שלך לא מעוניין לעבוד קשה ולבצע אותו.

 

גם אנחנו צריכים לעבור תהליך

בחרת בנו מכיוון שאנחנו חכמים, מנוסים ומוכשרים, אבל גם אנחנו זקוקים לזמן כדי להבין ולהפנים. כשאנחנו מגיעים לעסק חדש, כנראה שבמשך כמה שבועות נדבר שטויות ונשאל שאלות מטומטמות. תקופת הלימוד שלנו היא לא זמן טוב לשפוט את הכישורים המקצועיים שלנו. רוצה שנוסיף לך ערך? תן לנו זמן ללמוד.

 

אל תתמקח איתנו כמו בשוק

יכולות המיקוח של מנהלת הרכש שלך הן אגדתיות. אפילו בשוק של בנגקוק, כל הסוחרים רועדים כשהיא עוברת. אבל את כל זה בבקשה, לא אתנו. ליועץ עצמאי יש מחיר, שנקבע לפי הערכת זמנו וכשרונו. אתה רוצה אותו לידך כשהוא מרגיש שהוא מתוגמל כראוי. אתה רוצה אותו איתך בשעות הקשות וב-2 לפנות בוקר. יועץ שהורדת על הברכיים, לא ייתן לך את התמורה והאנרגיה שאתה זקוק לה.

 

השב להצעת המחיר – גם אם זה לא

 

שים לב מה מתרחש כשאתה מזמין אותנו לתת הצעת מחיר. אנחנו מגיעים לפגישה, לפעמים אפילו שתיים או שלוש. כתיבת הצעת מחיר דורשת מאתנו שעות ארוכות, לפעמים אפילו ימים של מחשבה. אז אנחנו לא מצפים שכל הצעת מחיר שאנחנו מגישים תתקבל, אבל אנחנו בהחלט מצפים לתגובה על ההצעה בזמן סביר. תשובה שלילית ומנומסת היא בהחלט אופציה מקובלת. להשאיר אותנו תלויים באוויר זוהי התנהגות ולא מקצועית אבל בעיקר מעליבה.

 

כבד את לוחות הזמנים של הפרויקט

לוחות הזמנים אינם מיועדים רק עבורך. פרויקט מתוזמן היא הדרך שלנו לנהל ולהעריך את הזמן שלנו ואת התזרים החודשי. ולכן בדיוק כמוך, גם אנחנו חייבים לדעת מתי הפרויקט מסתיים. אז אם העיכוב באשמתנו – כמובן שאנחנו נישא באחריות. אבל אם זה קורה בגלל שהיו"ר בדיוק בחופשה במלדיביים – אנא דאג שנקבל תשלום הולם עבור הזמן הנוסף.

 

אל תבזבז זמן בלהתווכח אתנו

בוא וניזכר למה לקחת אותנו מלכתחילה: היית זקוק לשינוי, הגעת לצומת דרכים, משהו נתקע או פשוט היה יכול להיות טוב יותר. הכול בסדר - זאת העבודה שלנו. לקחת אותנו כדי שנגיד לך את האמת, כדי שנפתח לך את הראש ונייצר שינוי. אז למה להתווכח כל כך הרבה? זה הזמן להקשיב, להבין מה בדיוק אנחנו מנסים לומר. ואתה יודע מה יפה בכל העניין? שאנחנו רק יועצים –בסוף היום, אתה זה מי שמחליט.

 

אל תספור לנו שעות אל תספור לנו שעות צילום: שאטרסטוק

 

אל תספור לנו שעות

בוא ונגלה לך סוד. אנחנו לא באמת עובדים לפי שעות. לפעמים הרעיון או הפיצוח יגיע תוך 10 דקות, ולפעמים נבהה כמו זומבים בדף הלבן במשך שבועות ללא קצה של חוט. למוזות יש זמן משלהן. תהליכים צריכים זמן הדגירה והברקות אינן מגיעות לפי הזמנה. מדוד אותנו לפי הערך שאנחנו מספקים לך ולא לפי מספר השעות שלקח לזה לקרות.

 

שלם ושלם בזמן

שוטף פלוס 90? זה פשוט הורג אותנו ובכלל עיכובים, דחיות והתחמקויות יכולות לגמור לנו את העסק. אנחנו לא ארגון גדול. אין לנו מחלקות גבייה, אין לנו מבנה אשראי מול הבנקים. העסק זה אנחנו. כשאנחנו צריכים לרדוף אחרי הכסף, זה מונע מאתנו לעבוד ולהעניק לך את הערך שאותו אתה מבקש. ובבקשה אל תפיל את הדחייה על מנהלת החשבונות שלכם. אם צריך, לך לשם בעצמך, ודאג שנקבל את התשלום שמגיע.

 

לא יהרוג אותך לפרגן לנו

עשינו עבורך עבודה טובה? יהיה נחמד לקבל קצת קרדיט. ובעצם למה לא? היינו אתך חודשים בשוחות, ישבנו יחד לילות וימים כדי לייצר שינוי. אנחנו נוטים להזדהות, להתחבר, להתאהב ולהתאכזב. כשאתה מציג את הפרויקט בגאווה, תזכיר גם את השם שלנו. הקרדיט שאתה מעניק לנו אינו פוגע ולו במאום מההצלחה שלך, אבל מאד עוזר לנו בקידום העסק שלנו.

 

וקצת ציונות לסיום

מיליון ומשהו עצמאיים עובדים קשה. אין לנו ועד שמגן עלינו, אין לנו לובי בכנסת, אנחנו לא שובתים. לצערנו, המדינה שאנחנו חיים בה רואה בנו כמשאב לחליבה ולא כנכס אסטרטגי. יחד עם זאת, כלכלת ישראל (וכל מדינה אחרת) נבנית על היזמים והעסקים שקמים בכל יום לייצר הכנסות (ומיסים) ולא מאשימים איש מלבד עצמם בהצלחתם או כישלונם. הראשונים שצריכים להיות בעדינו אילו הארגונים איתם אנחנו עובדים. כלקוחות שלנו, יש גם לכם מחויבות לשמור עלינו ועל היכולת שלנו לתרום לכם ולכלכלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x