שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מעסיקים

חברות בארה"ב מוותרות על בדיקת סמים למועמדים לעבודה

הלגליזציה של המריחואנה ב-9 מדינות בארה"ב והמחסור בעובדים מיומנים, הביאו חברות רבות לוותר על בדיקת סמים כתנאי מוקדם לקבלה לעבודה

שירות כלכליסט 13:5705.03.18

המעסיקים בארה"ב מחפשים בנרות עובדים בשוק בו שיעור האבטלה הוא נמוך. עם הלגליזציה של המריחואנה בתשע מדינות בארה"ב ובוושינגטון הבירה, נראה כי אחד מתוך כל חמישה אמריקאים יכול לאכול, לשתות או לעשן מריחואנה כאוות נפשו.

 

פועל יוצא מכך היא הירידה במספר בדיקות לגילוי סמים שמעסיקים דורשים ממועמדים לעבודה. עד לא מזמן בדיקות אלו היו חובה בתחומים שונים החל מייצור וכלה בפיננסים.

 

חברת אקסלנס הלת' (Excellence Health) למשל, חברת שירותי בריאות מלאס וגאס המעסיקה 6,000 עובדים, כבר לא מחייבת עובדים חדשים בתחום הרוקחות לעבור בדיקות סמים. "לא אכפת לנו מה אנשים עושים בזמנם הפנוי. אנו רוצים לעזור לאנשים אלו במקום לומר להם שהם לא יכולים לעבוד עבורנו בגלל שהם משתמשים", כך על פי ליאם מאייר, דובר מטעם החברה, המפעילה גם מרכז סיוע טלפוני לעובדים המתמודדים עם בעיות בשל שימוש בסמים.

 

מכירה של מריחואנה בלאס וגאס מכירה של מריחואנה בלאס וגאס צילום: איי אף פי

 

בחודש שעבר, משווקת הרכב הגדולה בארה"ב, אוטו-ניישן (AutoNation) הודיעה כי תפסיק לדחות מועמדים שנמצא בדמם מריחואנה. עיתון הדנבר פוסט הפסיק לחייב מועמדים למשרות שאינן רגישות בטיחותית לעבור בדיקות סמים.

 

סקר שנערך אשתקד בידי מאונטן סטייטס אמפלוייס קאונסול (Mountain States Employers Council) בהשתתפות 609 עובדים מקולורדו, מצא כי שיעור החברות העורכות בדיקות לגילוי סמים ירד ל-66% לעומת 77% בשנה הקודמת.

 

בדיקות לגילוי סמים מצמצמות את היצע העובדים בשוק, אולם במצב השוק כיום, הדבר משפיע על פרודוקטיביות ועל הצמיחה. בסקרים שנערכו בידי הפד בשנה שעברה, ציינו מעסיקים את הקשיים במציאת עובדים בין השאר בשל בדיקות הסמים. ב-2017 הגיעו מספר העובדים שנמצא בדמם סמים לשיא של כל שזמנים והמצב צפוי להחמיר עם הלגליזציה של הקנביס.

 

"היתרון של בחינה מחודשת לבדיקות הסמים הוא די גדול עבור מעסיקים. איסור גורף לא יכול להיות המדיניות הכלכלית היעילה ביותר", אומר ג'רמי קיד, פרופסור בבית הספר למשפטים מרסר, שכתב מאמר הבוחן את השפעת בדיקות הסמים במקומות עבודה על הכלכלה.

 

עם שיעור אבטלה בסביבות ה-4%, קשה גם כך למעסיקים למצוא עובדים ועל כן הם מוותרים על הגבלות מסוימות. כך על פי ג'יימס ריידי, עורך דין בתחום מדיניות משאבי אנוש. הוא יודע על לפחות עוד שש חברות גדולות שבאופן נסתר שינו את המדיניות שלהן לגבי בדיקות סמים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x