$
מעסיקים

איפה כדאי לשבת במשרד כדי להצליח בקריירה

תשכחו מהשקעה בשעות נוספות או נקיטת יוזמות חדשות - מחקר חדש מצא שהמקום בו אתם יושבים במשרד משפיע באופן משמעותי על הביצועים שלכם בעבודה

שירות כלכליסט 14:0820.12.17
אם אתם מעוניינים להתקדם בעבודה, בטח כבר ניסיתם את הטקטיקות המסורתיות כמו שעות נוספות והצעת יוזמות חדשות לבוס שלכם. אולם מסתבר שיש עוד דרך להאיץ את התקדמות הקריירה, והיא כלל לא קשורה ליכולות או לחריצות שלהם: מספיק פשוט לשבת ליד עובד מוצלח ושאפתן.

 

זו לפחות המסקנה העיקרית שעלתה ממחקר שנערך בבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד. החוקרים מצאו כי "המיקום הפיסי בו יושבים העובדים משפיע משמעותית על הביצועים של חבריהם לעבודה". יתרה מכך, ישיבה ליד עובד שאפתן מגבירה את הסיכויים שתשפרו בעצמכם את הביצועים שלכם. בדומה, אם הושיבו אתכם ליד עובד רעיל, כלומר עובד שיפוטר בסופו של דבר בשל פגיעה בעובדים או ברכוש החברה, קרוב לוודאי שהביצועים שלכם ידרדרו.

 

בהנחה שרבים מהעובדים שלצידכם הם מעוררי השראה, אפשר לראות במחקר הזה כתומך בשיטת האופן ספייס, הנהוגה היום במשרדים רבים.

 

העובד שלידו אתם יושבים יכול להשפיע באופן משמעותי על הביצועים שלכם העובד שלידו אתם יושבים יכול להשפיע באופן משמעותי על הביצועים שלכם צילום: shutterstock

 

 

המחקר מפרט איזה סוג עובדים מוצלחים הם המועילים ביותר. הטענה היא כי לקבלת התוצאות הטובות ביותר, צריך לצוות אנשים עם כישורים משלימים, ולא זהים, כך לפי דילן מינור ממחברי המחקר ומרצה לכלכלה בבית הספר קלוג למנהל עסקים.

 

לפי הגדרות המחקר, עובדים מצטיינים באים לידי ביטוי בשלושה תחומים מרכזיים: פרייון עבודה, יעילות ואיכות. "יעילות" כוללת יכולת פתירת בעיות, בעוד ש"איכות" טומנת בחובה כישורים לא מוחשיים כמו יצירתיות. עם זאת, רק מעטים מצליחים להצטיין בכל שלושת התחומים. כך למשל, עובד אחד עשוי לייצר עבודה איכותית במיוחד אך בקצב של חלזון, בעוד שאחר אולי מסיים מטלות בקצב שיא, אך האיכות שלהן מוטלת בספק.

 

"מרבית האנשים חושבים מגדירים עובד כעל כבעל מימד אחד (כלומר הוא מהיר, מייצר עבודה איכותית מדהימה או סוגר עסקאות רבות), אומר מינור. אך במציאות, "יש מעטים בלבד, אם בכלל, שמככבים בכל המימדים".

 

המחסור הזה בכוכבים בכל התחומים מייצג למעשה הזדמנות לסייע לעובדים אחרים לשפר את נקודות החולשה שלהם. לדוגמה, מחברי המחקר מצאו שהושבת עובדים שמציגים עבודה איכותית לצד עובדים מהירים הובילה לשיפור של 15% בארגון כולו. "לסיכום, קשרים סימבוליים נוצרים מציוות עובדים עם נקודות חוזק מנוגדות", מסכמים החוקרים.

 

זה אמנם טבעי לרצות לשבת ליד אנשים שדומים לנו, אך אם רוצים להתקדם ולהשתפר, זה קרוב לוודאי לא הרעיון הטוב ביותר. עדיף דווקא למצוא חבר לעבודה שמצטיין בתחומים החלשים שלכם. כך תוכלו ללמוד אחד מהשני וליצור בן ברית חדש במקום העבודה. "כעובדים מה שאתם רוצים לעשות זה למצוא אנשים שטובים בתחומים שאתם חלשים בהם, ושחלשים בתחומים שבהם אתם טובים", מינור מסכם. "ביחד, שניכם תשיגו יותר".

 

בהתאם, יש גם סוג של עובד שרצוי להימנע מלשבת לידו בכל מחיר. מדובר בעובד הרעיל. במחקר קודם מצאו החוקרים כי "עוצמת ההשפעה של עובד רעיל לעומת עובד מוצלח היא גדולה בהרבה". כלומר, אף שישיבה ליד עובד טוב עוזרת, ישיבה ליד עובד בעייתי עושה נזק חמור בהרבה. מתוך 2,454 עובדים שהשתתפו במחקר, 2% (45 עובדים) הוגדרו כרעילים. החוקרים מזהירים כי מעבר לכך שעובדים מסוג זה פוגעים במוראל, הם מגבירים את הסיכוי שיפטרו אתכם.

 

עם זאת, מחברי המחקר מודים כי לא מספיקים 2,000 עובדים בחברה טכנולוגית אחת כדי לבסס מסקנות חותכות ויש צורך במחקר נוסף כדי לאושש את הממצאים. יתרה מכך, המחקר לא בדק כישורים "רכים" כמו כישורי תקשורת והיכולת להזתדר עם אחרים. "להערכתי לכישורים הרכים יש חשיבות גדולה מאי פעם", מודה מינור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x