$
100 המשפיעים 2017
100 המשפיעים 2017 גג עמוד

100 המשפיעים

הפכו את ישראל למרכז עולמי של מהפכת הרכב האוטונומי

מייסדי מובילאיי, אמנון שעשוע ושותפו זיו אבירם מדורגים במקום החמישי ברשימת 100 המשפיעים של השנה של מגזין כלכליסט; חתומים על האקזיט הגדול ביותר בישראל

הגר רבט 08:4117.09.17
אמנון שעשוע (57) זיו אבירם (58) מייסדי מובילאיי

השנה: חתומים על האקזיט הגדול ביותר בישראל

 

שנה גדושה עברה על זיו אבירם ופרופ' אמנון שעשוע, צמד המייסדים שאחראים לעסקה הגדולה בתולדות המשק. השניים, שנפגשו לפני למעלה מ־20 שנה דרך נשותיהם ששירתו יחד בצבא, הם לא רק שותפים אלא גם חברים קרובים המתגוררים בשכנות. את מוביליאיי הקימו ב־1999, כששעשוע אחראי לפיתוחים המדעיים ואבירם לצד העסקי. החברה הונפקה בבורסת ניו יורק ב־2014 בשווי של 5.8 מיליארד דולר, ובמארס השנה נמכרה לאינטל בעסקה בשווי 15.3 מיליארד דולר. עם הגב של אינטל, הטכנולוגיה של מובילאיי תוכל להוביל את מהפיכת הרכב האוטונומי, ומסמנת את ישראל כמרכז עולמי של התחום. בעקבות העסקה השניים נבחרו להדליק משואה בטקס יום העצמאות האחרון.

 

מימין זיו אבירם ופרופ' אמנון שעשוע מימין זיו אבירם ופרופ' אמנון שעשוע

 

 

אבירם (שהודיע על עזיבת החברה אחרי העסקה) מחזיק ב־6.9% ממניות החברה ושעשוע ב־7.5%, אחזקות ששוויין עומד על כמיליארד דולר לכל אחד. יחד עם זאת, השנה החדשה עלולה להיות מוצלחת פחות עבורם: כתב תביעה שהגישה רשות ני"ע האמריקאית לבית משפט בניו יורק מוקדם יותר הקיץ חשף מעורבות שלהם לכאורה בפרשת סחר במידע פנים. הם אמנם אינם מואשמים, אולם מופיעים בכתב התביעה כ"דירקטור A" ו"דירקטור B" ומקור ההדלפה מיוחס אליהם.

 

שעשוע, שפרסם במהלך השנים יותר ממאה מאמרים בתחומי הראייה הממוחשבת והלמידה החישובית, נחשב לאחד המדענים המובילים בעולם בתחום. ב־2010 הקים עם אבירם את חברת אורקם (OrCam), שמשתמשת בניתוח תמונה דיגיטלי כדי לסייע לכבדי ראייה ולעיוורים באמצעות משקפיים בעלי מצלמה זעירה, המקריאים טקסטים מהסביבה. היא פונה לשוק עולמי של 39 מיליון עיוורים ו־246 מיליון לקויי ראייה, ומוכרת את המשקפיים המיוחדים שלה דרך ארגוני סיוע וקופות חולים במחיר של 3,500 דולר ליחידה. בשנה האחרונה הכנסות החברה זינקו ב־500% והן כבר עומדות על 25 מיליון דולר. זהו כיוון מבטיח חדש של הידע של שעשוע: אורקם גייסה בשנה האחרונה 42 מיליון דולר לפי שווי של 600 מיליון דולר, ובכמה ראיונות שנתן שעשוע הוא ציין גם שהנפקת החברה נמצאת על הפרק לקראת סוף 2018.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x