שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נשים ועסקים ספטמבר 2017
מגזין נשים ועסקים ספטמבר 2019 גג עמוד

לינוי בר גפן: "היכולת של נחמה לשאת ניגודים הופכת אותה לדמות שמדינת ישראל מאוד צריכה"

בר גפן על הבחירה בנחמה ריבלין, רעיית נשיא המדינה: "הרגע היחיד בביקור הטראמפים שהיתה בו קירבה כנה היה כשמלניה אחזה ביד של נחמה. לולא הטקסיות, נחמה ודאי היתה מעלה את מלניה לאוטו ומראה לה את ירושלים של מטה, זו שאפשר לצעוד בה רק אם את מוכנה לוותר על עקבים"

רותה קופפר 09:2312.09.17
"קשה למצוא יתרונות גדולים בלהיות 'הגברת הראשונה'. תפקידך בצלחת הנשיאותית דומה לשלוש כפות אורז לבן או חופן אפונים ברוטב - מנה צדדית שכל תכליתה היא להוסיף צבע לצלחת ולא להאפיל על המנה העיקרית, שהיא בעלך. לעולם יזכירו לך שתרומתך הגדולה לעולם היא ללטף עוללים ולדגמן שמלות מרהיבות תוצרת הארץ. ולכן מעניין להביט בזוגיות של רובי ונחמה ריבלין, שהיא, כך נדמה, נטולת החלוקה המסורתית הזו באופן מובהק. הנשיא ידוע כרגשן גדול: הוא צמחוני, היה מקרב הליכודניקים הראשונים להשתכנע לפני 20 שנה שיש נחיצות בחוק למניעת הטרדה מינית, ועושה רושם שלמרות הקריירה התובענית הוא היה מסוג ההורים שידעו איך קוראים למורה של הילד ומי החבר הכי טוב שלו. לולא היה חובב כדורגל מושבע, די היה בתכונות האלה כדי לתייג אותו כגבר די נשי.

"מנגד, נחמה היא לא ממש עקרת הבית המהודרת: היא משכילה (תואר ראשון בביוטכנולוגיה וזואולוגיה), היא ניהלה קריירה ממושכת באוניברסיטה העברית, היא קרניבורית ונדמה שהיא תעדיף לצפות בצבע מתייבש על קיר יותר מאשר בתצוגת אופנה. ואף שהצניעה לכת במשך עשרות שנות הפעילות הציבורית של בעלה, לאיש לא היה ספק שהשפעתה עליו רבת משמעות.

לינוי בר גפן עם נחמה ריבלין לינוי בר גפן עם נחמה ריבלין צילום: תומי הרפז

 

 

"אבל לנחמה יש תכונה אחת נדירה שהופכת אותה לדמות שמדינת ישראל מאוד צריכה במשכן הנשיא: היכולת לשאת ניגודים. היא מושבניקית שמיומנת בעבודת האדמה, אבל גם חובבת אמנות פלסטית ומחול. לכן בבית הנשיא היא טיפחה את הגינה לא פחות מאשר את תערוכות הציורים והווידיאו־ארט; עמדותיה נחרצות ואנשים מספרים שהיא גם זוכרת ונוטרת טינה למי שפגעו בבעלה לאורך הדרך, אבל חוש ההומור האינטליגנטי והנדיבות שלה קנו לה חברים ואהובים בכל קצווי הקשת הפוליטית; היא יודעת היטב איך מגדלים ילדים ומשתובבים עם נכדים, אבל גם איך זה להיות אשה בעולם עבודה אולטרה־גברי; היא הולכת לשוק לעשות קניות, אבל נדמה שהיא תדע בארוחת ערב יוקרתית לזהות אם היין טוב או שזו סתם פלצנות שאין מאחוריה דבר; היא מבינה את כללי הפורמליות הנדרשים ממנה כ'גברת הראשונה', אבל שמחה לדלג עליהם כשהנסיבות מאפשרות. ובביקורם של דונלד ומלניה טראמפ בישראל בחודש מאי היא זיהתה הזדמנות כזו.

 

ריבלין עם מלניה טראמפ ריבלין עם מלניה טראמפ צילום: רויטרס

 

התמונה של מלניה אוחזת בידה של נחמה ושתי הנשים הכל כך שונות למראה האלה נעות יחד כדי לשמור על קצב אחיד היתה אולי הרגע היחיד בביקור של הטראמפים שהרגשתי שהיתה בו קירבה ספונטנית כנה. "נלך בקצב שתבחרי", אמרה מלניה כשהריבלינית הביעה דאגה שלא תוכל להתקדם מהר בגלל מחולל החמצן הכבד שבו היא נעזרת בשל מחלת ריאות. הן צעדו לאט. שתי נשים שלא סובלות את מעמדן החדש, שלא ביקשו אותו לעצמן אפילו לרגע, האחת מוגבלת בשל בעיות בריאות, האחרת בשל נישואיה לטייקון שאפתן שרואה בנשים לא יותר מווגינה מדברת. אין לי מושג על מה הן דיברו, אבל אני די בטוחה שלולא כללי הטקס, נחמה היתה מעלה את מלניה לאוטו ומראה לה את ירושלים של מטה, זו שאפשר לצעוד בה רק אם את מוכנה לוותר על העקבים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x