$
קיימות בעולם

משתלם לשקם אסירים

האג"ח החברתית הראשונה נפדתה עם תשואה למשקיעים

גיל קליאן 07:5609.08.17
לראשונה בהיסטוריה נפדתה אג"ח חברתית. המאורע קרה לפני שבועות אחדים: הכסף חזר למשקיעים עם תשואה תוך כדי הגשמת מטרות חברתיות. המטרה החברתית של האג"ח הזו היתה שיקום אסירים בכלא פיטרבורו באנגליה.

 

האג"ח החברתית הזו, שהונפקה ב־2010, היא סיפור הצלחה מבחינת הפרמטרים החברתיים שלה, וראש ממשלת בריטניה לשעבר גורדון בראון הכתיר אותה כהצלחה אדירה, וכתב כי יש להעניק פרס נובל לשלום לרונלד כהן, מייסד קרן אייפקס שהמציא את מושג האג"ח החברתית. עם זאת, מבחינה פיננסית יש בה מקום לשיפור.

 

אג"ח חברתית היא דרך חדשנית לגייס הון כדי לתקצב פרויקטים חברתיים. אג"ח חברתית, כמו כל אג"ח, היא בעלת מודל עסקי. הערך החברתי צריך להיות מדיד, וגוף כלשהו, בדרך כלל המדינה, צריך לשלם תמורת השיפור.

 

1. לא חוזרים לכלא

האג"ח צמצמה עבריינות חוזרת ב־9%

 

האג"ח החברתית עסקה בשיקום אסירים מכלא פיטרבורו הבריטי. היעד של הפרויקט היה לצמצם את שיעור העבריינות החוזרת ב־7.5%, והתוצאה היתה צמצום התופעה הזו ב־9%. בזכות הגשמת היעד הזה קיבלו המשקיעים את כספם חזרה, בתוספת תשואה של 3%. במישור החברתי זו הצלחה מסחררת, אולם במישור הפיננסי, אין מדובר עדיין בתשואה שתקרוץ למשקיעים פיננסיים גדולים להיכנס למשחק, אלא אם הם רואים את האג"ח החברתית כדרך לצבוע את ההשקעות שלהם בצבעים חברתיים, וכך למשוך לקוחות.

 

כלא פיטרבורו בריטניה כלא פיטרבורו בריטניה

 

2 הכל מדיד

ההצלחה נמדדה בעזרת קבוצת ביקורת

 

האג"ח החברתית של פיטרבורו מדדה את השיפור החברתי שלה לעומת קבוצת ביקורת. בכל מחזור של אסירים משוחררים קבוצת אסירים קיבלה טיפול במימון של האג"ח החברתית, וקבוצה נוספת שלא קיבלה טיפול, כדי לאמוד את השפעת הטיפול. אחרי מספר שנים, כשראו בבריטניה שהטיפול של האג"ח נושא פירות, החליטו להרחיב את הטיפול לכלל האסירים, וקבוצת הביקורת פשוט נעלמה. כך נאלצו לקצר את האג"ח לתקופה של חמש שנים, במקום היעד המקורי של שבע שנים. גם כאן מדובר בהישג ברמה החברתית, אך נקודה בעייתית ברמה הפיננסית - שכן כאשר משקיע קונה אג"ח ל-7 שנים, הוא מצפה לפדיון תוך 7 שנים.

 

3. טרנד מתרחב

רעיון האג"ח החברתית תופס תאוצה

 

קשה לשפוט מכשיר פיננסי על בסיס תוצאות של אג"ח אחת בלבד, בין אם שופטים לרעה ובין אם לטובה. המזל במקרה של אג"ח חברתיות הוא שהרעיון תפס כבר בהרבה מאוד מדינות, וכיום מתנהלות עשרות אג"חים כאלה שיספקו לנו תוצאות בשנים הקרובות. בישראל פועלות אג"חים לצמצום נשירה מהשכלה גבוהה, טיפול בסכרת, ויש עוד כמה בקנה. בפינלנד הושקה לאחרונה אג"ח רחבת היקף לטיפול באבטלה בקרב פליטים ומהגרים, והעולם מלא בדוגמאות נוספות. שוק האג"ח החברתי בימים אלה עומד על כ־300 מיליון ליש"ט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x