$
קיימות בעולם

קפיטליזם 3.0

קמעונאיות המזון לא שמעו על מעבר לעופות ללא אנטיביוטיקה

כך לפי דו"ח המתפרסם בארה"ב. עם זאת, רשתות מזון מהיר רבות החלו להציב יעדים של מעבר לבשר ללא אנטיביוטיקה, ולדרבן את המגדלים במשקים התעשייתיים להפסיק לתת אנטיביוטיקה ללא אבחנה

גיל קליאן 09:2307.06.17
עולם המזון המהיר מתחיל בהתקדמות מהירה לקראת מעבר לעופות ללא אנטיביוטיקה, אולם רשתות המזון הקמעונאיות בארצות הברית טרם החלו לנקוט צעדים בכיוון זה - כך עולה מדו"ח חדש של NRDC, ארגון אמריקאי ללא כוונות רווח העוסק בהגנה על הסביבה.

 

כ־70% מהאנטיביוטיקה בעולם ניתנת לבעלי חיים, לעתים ללא צורך. במקרים רבים חקלאים מעניקים אנטיביוטיקה באופן קבוע לבעלי החיים כד למנוע מראש הדבקה במחלות. אלא ששימוש נרחב באנטיביוטיקה מעודד התפתחות של חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה - שמציבים איום ברור על בריאות הציבור.

 

על רקע זאת רשתות מזון מהיר רבות החלו להציב יעדים של מעבר לבשר ללא אנטיביוטיקה, ועל ידי כך לדרבן את המגדלים במשקים התעשייתיים להפסיק לתת אנטיביוטיקה ללא אבחנה.

 

1. ציון נמוך

גם וול מארט בתחתית הרשימה

 

הדו"ח של NRDC, ארגון אמריקאי ללא כוונות רווח העוסק בהגנה על הסביבה, בדק רשתות מזון מרכזיות בשש מטרופולינים בארצות הברית, ובהן שיקגו, לוס אנג'לס, יוסטון ופילדלפיה. נבדקו רשתות כגון וול מארט, קוסטקו, קרוגר ופאבליקס, וכולן קיבלו את הציון הלא מחמיא D.

 

הנושאים שנבדקו הם המדיניות של הרשתות בנושא זה, איזה עוף מכילים מוצרי המותג הפרטי שלהן, המסרים של הרשתות לצרכן וזמינות מותגי עוף ללא אנטיביוטיקה לצרכן. לרשתות הללו תפקיד מכריע בשינוי העדפות הצרכנים.

וול מארט. העוף אכל אנטיביוטיקה וול מארט. העוף אכל אנטיביוטיקה צילום: בלומברג

 

2. לא מתחייבים

הרשתות לא הצהירו על שינוי כיוון

 

בדו"ח של NRDC צוין כי אף לא אחת מרשתות הענק שנבדקו פרסמה התחייבות ברורה וחד־משמעית לחסל את השימוש הלא מבוקר באנטיביוטיקה במשקים התעשייתיים.

 

כמו כן רוב החנויות לא מסמנות בסימון ברור מוצרים של עוף אורגני או עוף ללא אנטיביוטיקה, שעשוי לתת למוצרים הללו בולטות על המדף.

 

הדו"ח ציין עוד כי חלקם של מותגי עוף ללא אנטיביוטיקה עמד על 50%-20% מהמוצרים בקטגוריה, אבל במקרים רבים היו אלה מוצרים ללא מנגנון פיקוח על תכולת האנטיביוטיקה.

 

3. יש אלטרנטיבה

ברשתות יש גם עוף ללא אנטיביוטיקה

 

הנקודה החיובית המרכזית של הדו"ח היתה כי כל הרשתות מציעות לצרכן לפחות אלטרנטיבה אחת של מוצרי עוף ללא אנטיביוטיקה. עם זאת, מדובר בפיגור מפתיע של הרשתות אחרי התעשייה.

 

יצרני ענק כמו טייסון ופרדו הודיעו על יעדים לחיסול מוצרי עוף עם אנטיביוטיקה, וכך גם רשתות המזון המהיר מקדונלד'ס, KFC, סאבוויי ונוספות. טייסון לבדה אחראית על שחיטת 35 מיליון עופות בכל שבוע, והודיעה כי עד ספטמבר 2017 היא תפסיק לעשות שימוש באנטיביוטיקה.

 

4. איום ברור

מיליוני איש נדבקים בחיידקים עמידים

 

96% מהאנטיביוטיקה ניתנים לבעלי חיים דרך קבע, כלומר דרך המזון או המים. בנובמבר 2015 המליץ ארגון הבריאות העולמי להפסיק את השימוש הגורף באנטיביוטיקה, ולתת אותה רק לבעלי חיים חולים.

 

חיידקים עמידים הוגדרו על ידי ארגון הבריאות העולמי כאחד האיומים המתפתחים הגדולים ביותר למין האנושי.

 

בארצות הברית לבדה נדבקים בכל שנה 2 מיליון בני אדם בחיידקיים עמידים לאנטיביוטיקה, ו־23 אלף מהם מתים מזיהומים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x