$
מוסף 04.05.2017
האדר מוסף שבועי 4.5.17

חקר ביצועים שבועי: טראמפ מוריד מסים, או שלא

וגם: האם בג"ץ ישלוף כרטיס אדום לכנסת, ואיך קרה שנטפליקס נהנית מהספוילר שעשו לסדרה החדשה שלה

כתבי כלכליסט 08:2605.05.17

דיון במס דירה שלישית

בג"ץ - לא יוציא כרטיס אדום

בכדורגל אחרי כרטיס צהוב השופט שולף כרטיס אדום. שופטי בג"ץ, להבדיל, מוציאים לעתים כמה צהובים לפני האדום. ביום שלישי הקרוב הם ידונו בהליך החקיקה למיסוי דירה שלישית, לאחר שבעבר במקרים של תקינות הליכי חקיקה שלפו לכנסת רק כרטיסים צהובים. האם העובדה שהנוסח המתוקן למיסוי הובא להצבעה בוועדת הכספים ברגע האחרון, בלי שחברי הכנסת יכלו ללמוד אותו, היא בבחינת "פגם היורד לשורשו של עניין", כלומר המחייב ביטול החוק? זו שאלה לא פשוטה, שמציבה שוב את בג"ץ בפני השאלה עד כמה הוא יכול להכריע בניגוד לעמדת השלטון, אחרי שכבר התמודד עם האתגר הזה בעמונה, מתווה הגז, התאגיד ופתיחת עסקים בשבת. בג"ץ מוכיח שהוא עדיין חי ובועט, אבל עליו גם להפגין ריסון, במיוחד מול הכנסת. לכן תצפו לצהוב נוסף.

משה גורלי

 

 

נשיאת העליון מרים נאור נשיאת העליון מרים נאור צילום: יאיר שגיא

 

חידוש תחנות הכוח

חברת החשמל - צלקות מתווה הגז

חברת החשמל תדע בקרוב לאן מועדות פניה. החודש יכריע סופית שר האנרגיה יובל שטייניץ אם להתיר לחברה, אחרי 21 שנות השבתה, להקים מחדש תחנות כוח. רשות החשמל והרשות להגבלים עסקיים מתנגדות בטענה כי אחרי 21 שנה אין טעם לחזור אחורה. זה רק יפגע בהפרטה הזוחלת של החברה. הבעיה היא שהפעם האחרונה שבה שתי הרשויות עמדו בסתירה לעמדת השר היתה במתווה הגז, וזה נגמר בעריפת הראשים של שתיהן. מטפורית כמובן. הפעם כולם למדו את הלקח, וגם אם הרשויות בטוחות שהשר טועה, נראה שאף אחד לא ישרוף את המועדון.

ליאור גוטמן

 

מצוקת כוח אדם

ענף ההייטק - פה זה לא מולדובה

יוטפו רוצה לגייס 170 עובדים עד סוף השנה. ווסטרן דיגיטל רוצה 80 עובדים, גם כן עד סוף השנה. אלה רק שתי דוגמאות טריות מהשבוע האחרון. הביקוש לעובדי הייטק אינו עוצר לרגע, ואינו מצומצם למתכנתים. חסרים גם מהנדסים, אנשי שיווק, מכירות ומה לא. הבעיה היא שבישראל כמעט אי אפשר לגייס עובדים בכמויות ובמהירות. פה זה לא מולדובה. או אוקראינה. הגיע הזמן שהמדינה תממש את הבטחתה הנושנה לאפשר לחברות לייבא עובדים בזריזות במקום לעודד אותן להקים מרכזי פיתוח מחוץ לגבולותיה.

מאיר אורבך

 

 

תומר טגרין ועומרי כהן מחברת יוטפו תומר טגרין ועומרי כהן מחברת יוטפו צילום: מור שני, סטודיו חמוצים

 

הורדת מס החברות

טראמפ - תוכנית נטולת תוכנית

 

 אורי פסובסקי

 

הקלות במתן אופציות

אנטרופי - אם אשכחך, 2008

שמונה שנות גאות בשוקי ההון יחד עם להקת האנטי־רגולציה הנודדת ממקום למקום מאפשרות לכולם לפתוח כפתור במכנסיים. כך למשל, רשות ניירות ערך רוצה להקל על החברות הקטנות כדי לא להבריח אותן מהבורסה, שבעצמה מוכנה לקלוט חברות חדשות בתנאים מעומעמים. השבוע הגיע תורה של אנטרופי, חברת הייעוץ למוסדיים, שהודיעה כי תאשר מתן אופציות למנהלים במחיר השווה למחיר הבורסה. קודם לכן היא סברה שאופציות הן מוצר מתמרץ, וכדי שיגרום למנהלים להשיג הישגים קבעה אנטרופי שהאופציות צריכות להינתן במחיר גבוה ממחיר המניה בשוק. אבל מהשבוע כבר לא. במילים אחרות אנטרופי מציעה לתת למנהלים כסף מזומן ביד. בתנאים מסוימים אמנם, אבל ביד. עוד הקלה בטרנד החדש הנסחף תחת הזיכרון הרחוק של המשבר של 2008 ותחלואיו.

גולן פרידנפלד

 

אמזון תלויה בשרתים

בזוס - תלוי על ענן

דוחות חברות הטכנולוגיה, שפורסמו לפני שבוע, חידדו עד כמה אמזון תלויה בשירותי הענן, שצמחו הרבעון ב־43%. כניסתה המוקדמת לתחום העניקה לה יתרון מהותי: השירות שלה הוא הגדול בעולם, בהפרש ניכר מאלה של המתחרות גוגל ומיקרוסופט. אבל התלות הזאת עלולה להתגלות כחרב פיפיות. אמזון, שידועה בעיקר כחברת קמעונאות, מתקשה מאוד להגדיל את רווחיה בזירה הזאת בגלל שולי הרווח הנמוכים. לעומתה מיקרוסופט וגוגל יכולות להמשיך להגדיל את רווחיהן מתוכנה ופרסום. מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס ידוע כאיש עם אסטרטגיה פשוטה של מחירים נמוכים, אך אם הוא רוצה לשמור על היקף הצמיחה הנוכחי עליו לפזר סיכונים. כך הוא גם יוכיח שראשו אולי בעננים, אבל רגליו נטועות באדמה.

הגר רבט

 

ג'ף בזוס מייסד אמזון ג'ף בזוס מייסד אמזון צילום: רויטרס

 

הבחירות בצרפת

מקרון - שוויון, אחווה ופיצוי

מארין לה פן ועמנואל מקרון יתמודדו ראש בראש על נשיאות צרפת בעוד שלושה ימים. הממסד האירופי התייצב מאחורי מקרון, שהתאמץ להציג עצמו בקמפיין כמועמד רענן ולא ממסדי. אלא שכדי להצדיק את בחירתו, מקרון יידרש לדחוף לשינוי עמוק בממסד המסואב שתמך בו. כזה שיביא לא רק לשיתוף פעולה תקציבי ופוליטי הדוק יותר, כפי שכבר מובטח במצעו, אלא גם יצליח לפצות את העובדים הצרפתים, שנפגעים מעקרונות יסוד אירופיים כמו חופש תנועה של אנשים וסחורות. מדובר ביותר מ־40% מהצרפתים שתמכו במועמדים יורו־סקפטיים. אחרת, הבחירות הבאות עלולות להיגמר בפרקזיט.

רן אברמסון

 

הסדרה שדלפה

נטפליקס - אוהבת ספוילרים

האקר הצליח לחדור למאגרי מידע שמורים שלנטפליקס ולגנוב פרקים מהעונה החדשה, שטרם עלתה, של סדרת הלהיט “כתום זה השחור החדש”. רשת השידור סירבה לדרישות הכופר של החוטף האלמוני, ובתגובה הודלפו הפרקים השבוע לרשת. לכאורה מדובר באסון, אבל ייתכן שנטפליקס דווקא תצא נשכרת מהפרשה. זה כמה ימים שכלי התקשורת מדווחים בהרחבה על ההדלפה, כולל לא מעט עדכוני עלילה. כחודש לפני שהעונה החדשה עולה לשידור, מדובר במתקפת יח"צ בשווי של עשרות מיליוני דולרים, שלא עולה לנטפליקס סנט אחד. אף שיהיו לא מעט גולשים שיחפשו את הפרקים המודלפים ברשת, רוב צופי נטפליקס, שכבר מזמן מדירים רגליהם משירותי ההורדות הלא חוקיים, יעדיפו לחכות לשידור החוקי. במצב כזה נטפליקס תתגלה כגורם היחידי בעולם שממש נהנה מספוילרים.

עומר כביר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x