שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

נפסל המכרז להפעלת בתי הקפה בטרמינל 3 בנתב"ג

רשות שדות התעופה פסלה את המתמודדות בטענה כי לא עמדו בתנאי הסף. בענף רשתות הקפה טוענים: "התמלוגים גבוהים מדי וההגבלות על המחיר פוגעות ברווחיות"

אורנה יפת 07:0618.04.17

רשות שדות התעופה פסלה את שלוש ההצעות של החברות שניגשו למכרז להפעלת בתי הקפה בטרמינל 3 בנתב"ג. ל"כלכליסט" נודע כי לאחרונה הודיעה הרשות למתמודדות כי לא עמדו בדרישות הסף באחד מסעיפי המכרז להפעלת שני בתי הקפה החלביים, הממוקמים ברוטנדה שבטרמינל 3 ובזרוע D של אולם הנוסעים. תוצאות המכרז, שהרישום אליו נסגר ב־26 במרץ, היו צפויות להתפרסם ערב חג הפסח. מרשות שדות התעופה נמסר כי היא תצא למכרז חדש.

 

למכרז הנוכחי ניגשו מפעילת נקודות הקפה הנוכחית רשת קפה ג'ו, קבוצת שטראוס שמפעילה רשת אספרסו בר תחת המותג קפה עלית, וחברה מחו"ל שמפעילה נקודות מסעדנות בשדות תעופה בעולם. לפי ההערכות, רשת קפה ג'ו, שהחוזה שלה עם רשות שדות התעופה פוקע בסוף החודש, צפויה להמשיך להפעיל את נקודות הקפה עד לפרסום תוצאות מכרז חדש. הרשת מפעילה את נקודות אלו מאז שהחליפה את רשת ארקפה בנתב"ג לפני כשנתיים.

 

רשות שדות התעופה מקבלת כיום תמלוגים בגובה של יותר מ־10 מיליון שקל עבור הפעלת שתי נקודות הקפה. המכרז החדש נקב בדמי תמלוגים מינימליים נמוכים יותר של 5 מיליון שקל, אך למרות זאת בחרו מרבית רשתות בתי הקפה המקומיות שלא לגשת אליו. "לכאורה מחיר דמי התמלוגים נחתך ל־5 מיליון שקל, אבל זה לא הסכום שמשלמים בסוף כי הוא צמוד למדד תנועת הנוסעים בטרמינל ולכן הוא תמיד גבוה", אמר ל"כלכליסט" בעל רשת בתי קפה ששקל להתמודד במכרז אך לבסוף לא הגיש אליו מועמדות.

 

תנאים נוספים במכרז היו עמידה בתנאי איכות, דמי שכירות וכן סעיף מהותי של הנחת מחיר על סל של ארבעה מוצרים שרשות שדות התעופה קבעה מראש, בניסיון להוריד את מחירי המזון לעוברים בטרמינל: אספרסו ב־7 שקלים, קפה הפוך קטן ב־10 שקלים, קרואסון חמאה ב־10 שקלים וכן בקבוק מים מינרליים חצי ליטר ב־7 שקלים.

 

"ההגבלה שקבעה הרשות למכירת קפה הפוך ב־10 שקלים מורידה אוטומטית את ההכנסות מהפעלת נקודות הקפה ופוגעת ברווחיות", מסר בעלי רשת בתי הקפה שוויתר על המכרז. "כשמוכרים כוס קפה הפוך ב־10 שקלים אי אפשר למכור אמריקנו ב־17 שקל והפוך גדול ב־20 שקל. זה לצחוק על הלקוחות בעיניים. אף אחד לא יקנה הפוך גדול או קרואסון שקדים ב־20 שקל. ומה זה אומר על קפה הפוך קטן שארומה מוכרת בנתב"ג ב־15 שקל? המשמעות היא ש־80% מהמכר יהיה מסובסד, שזה בסדר, אבל במחזורים כאלה אי אפשר לשלם את שכר הדירה הגבוה בנתב"ג".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x