• תפריט
קיימות בארץ
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

מנכ"ל חברה? תן דין וחשבון לכנסת

המכון לאחריות תאגידית קורא לחקיקת חוק שיתיר לכנסת לחייב נושאי משרה בחברות מסחריות להגיע לדיוני ועדות ולענות על שאלות הנוגעות להשפעה הציבורית שיש לפעילותו

גיל קליאן 08:0115.02.17
על רקע היוזמה של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ושרת המשפטים איילת שקד לבצע רפורמה בעבודת הפיקוח של הכנסת, ליעד אורתר, ראש המכון לאחריות תאגידית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, מחדש את הקריאה להרחיב את סמכויות הכנסת – ולחוקק חוק שיתיר לה לחייב נושאי משרה בחברות מסחריות להגיע לוועדות השונות ולענות על שאלות הנוגעות להשפעת פעילותם על הציבור.

 

"הצעת תיקון חוק יסוד הכנסת (זימון נושא משרה בתאגיד לוועדה) מבקשת לבסס הליך פרלמנטרי לקיומו של שימוע פומבי או פומבי למחצה בוועדות הכנסת לגורמים שאינם שלטוניים באשר לפעילותם המשפיעה על עניינים הנוגעים לציבור", כתב אורתר כתב לאדלשטיין. "בשימוע פומבי הכוונה היא לאפשרות שוועדה של הכנסת תוכל לזמן אליה גורם לא שלטוני ולחייב אותו לענות על שאלות הנוגעות לפעילותו ולהשפעתו על הציבור. הליך הזימון יתבצע באישור היועץ המשפטי של הוועדה, ויוסדר מנגנון ערעור ובקשה לאי־הופעה עקב חשש לחשיפה של סודות מסחריים או הפללה עצמית".

 

ועדת הכלכלה של הכנסת. מצפצפים על הזימונים שלהם ועדת הכלכלה של הכנסת. מצפצפים על הזימונים שלהם צילום: עמית שאבי

 

כיום ועדות הכנסת מזמנות בכירים של תאגידים, אלא שלא פעם הם בוחרים לא להגיע לדיונים, ולהימנע ממתן דין וחשבון על מעשיהם בפני נבחרי הציבור.

 

שימועים ציבוריים הם פרקטיקה מקובלת בארצות הברית. הקונגרס האמריקאי מבצע שימועים כאלה מאז 1792. סמכות השימוע אינה מעוגנת בחוקה, אבל היא מוגנת בפסיקת בתי המשפט האמריקאיים. לקונגרס סמכות לחייב כל אדם להעיד בשימוע תחת שבועה לומר אמת, ועד שיעיד עדות שקר צפוי לסנקציות בדומה לאלה המוטלות על עד שקר בבית משפט. בית המשפט העליון הגביל את סמכות השימוע: הקונגרס אינו רשאי לערוך שימועים ככל העולה על רוחו, אלא כאלה שנועדו לשרת החלטות חקיקה. חקירה לשם חקירה היא פסולה.

 

בארץ לא חסרות דוגמאות למקרים שבהם בכירים בחרו להתעלם מהזימוני הכנסת או שלחו נציגים זוטרים יותר. באפריל 2013 למשל, על רקע הסערה הציבורית שעורר הסדר החוב שהבנקים אישרו לאי.די.בי, קיימה ועדת הכספים דיון במדיניות האשראי של הבנקים. לאותו דיון הוזמנו מנכ"לי הבנקים הגדולים, אלא שהם שלחו נציגים מדרגים נמוכים יותר.

 

במרץ 2013 יו"ר דלק קידוחים גדעון תדמור סירב לענות לשאלותיה של ח"כ שלי יחימוביץ' בנוגע לעלות הפקת יחידת אנרגיה. בפברואר 2012 ציון בלס, מנכ"ל שטראוס ישראל, סירב לחשוף את שיעור הרווחיות של שטראוס על מוצרי פסק זמן, לאחר שפורסם כי מחירם בחו"ל נמוך יותר משמעותית, ורק אמר באופן כללי כי שטראוס היא חברה ציבורית ושיעורי הרווחיות שלה חשופים (אלא שדו"חות החברה לא מגלים רווחיות של מוצרים ספציפיים). בנובמבר 2011 נציגי המשקיעים המוסדיים הדירו את רגליהם מדיון בוועדת הכספים על הסדרי חוב, ובאוקטובר 2013 מנכ"ל טבע דאז ג'רמי לוין לא הגיע לדיון על הפיטורים בחברה, ושלח במקומו את הסמנכ"ל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x