$
קיימות בעולם

מרחב ציבורי: הדילמה של המגזר העסקי בעידן טראמפ

שבועות עברו מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, והמגזר העסקי בארצות הברית לא מצליח לחזור ל"עסקים כרגיל" - במיוחד אלו שחרטו על דגלן ערכים של אחריות תאגידית

גיל קליאן 08:0315.02.17
שבועות עברו מאז כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, והמגזר העסקי בארצות הברית לא מצליח לחזור ל"עסקים כרגיל". החברות, במיוחד אלה שחרטו על דגלן ערכים של אחריות תאגידית כמו שימור הסביבה וטיפוח אוכלוסיות מוחלשות כמו מהגרים היספניים, צריכות כעת לעמוד מול שטף של יוזמות אנטי־סביבתיות מצד הממשל החדש וניסיונות להוציא צווים כמו איסור כניסה לארצות הברית ממדינות "תומכות טרור", כהגדרת הנשיא החדש.

 

הדילמה של המגזר העסקי ברורה: מה עושים כשערכים של אחריות תאגידית, שחדרו לא אחת לתוכניות העבודה ארוכות הטווח של החברה, מתנגשים עם ההצהרות והמעשים של האדם החזק ביותר בעולם? חלק בחרו לצאת בגלוי נגד מדיניות הנשיא החדש, חלק בחרו לשבת על הגדר, וחלק בחרו להצטרף לקבוצה המנצחת. מה שמסתמן כעת הוא שלכל בחירה שהחברות עשו, יש מחיר אצל הצרכן האמריקאי.

 

קלאניק, מנכ"ל אובר. חשב לייעץ לטראמפ קלאניק, מנכ"ל אובר. חשב לייעץ לטראמפ צילום: בלומברג

 

1

פטגוניה מחרימה

מותג הקמפינג מתנגד לקידוחי נפט

 

מותג ההלבשה והקמפינג פטגוניה, מהמובילים הגלובליים בתחום צרכנות אחראית וערכים סביבתיים, החליט בשבוע שעבר להחרים כנס בנושא ציוד קמפינג וספורט במדינת יוטה. הסיבה: ניסיון מושל יוטה, גארי הרברט, להפוך החלטה של הנשיא לשעבר אובמה, ולבטל הכרזה של אתר מורשת פדרלית בשטחי Bears Ears. החשש של החברה הוא שהעברת השטחים לניהול מדינת יוטה יובילו לשימוש בחלק מהשטחים עבור חיפושי נפט וגז. הצפי הוא שממשל טראמפ יאשר את הבקשה, למרות הצעדים החריגים של פטגוניה.

 

2

סטארבקס מתחייבת

הרשת הצהירה שתעסיק פליטים

 

רשת בתי הקפה הגלובלית סטארבקס נקטה עמדה פוליטית כששמה לעצמה מטרה להעסיק 10,000 פליטים ב־75 מדינות בתוך חמש שנים. היום שבו פרסמה הרשת את ההתחייבות היה היום שבו הנשיא טראמפ חתם על הצו האוסר כניסת אזרחים של מספר מדינות מוסלמיות לארצות הברית.

 

בתוך זמן קצר מצאה את עצמה החברה במרכז שני קמפיינים אינטרנטיים - האחד קורא להחרים את החברה על המהלך, והשני קורא לצרכנים לשתות יותר קפה של החברה כדי לתמוך במטרה.

 

3

אובר פורשת

מנכ"ל אובר ויתר על ייעוץ לטראמפ

 

לפי פרסומים בארצות הברית, יותר מ־200 אלף איש מחקו את חשבונות האובר שלהם לאחר שנודע כי מנכ"ל החברה טראוויס קלאניק יכהן בוועדה המייעצת הכלכלית של הנשיא טראמפ.

 

קמפיין רשת אדיר סחף המונים למחוק את האפליקציה, ובחברה החלו העובדים להפיץ מסמך שיתופי בן 25 עמודים שמבטא את חוסר שביעות רצונם מכך שהמנכ"ל שלהם לוקח חלק פעיל בממשל החדש. בעקבות הלחצים הרבים הודיע קלניק על פרישתו מהוועדה בתחילת החודש.

 

4

טסלה נשארת

אלון מאסק ימשיך לייעץ לטראמפ

 

יזם טסלה, אלון מאסק, חבר אף הוא לאותה ועדה כלכלית מייעצת לנשיא טראמפ.  מתנגדי טראמפ ניסו לכוון את האש גם למאסק, ואכן בוטלו כמה הזמנות של מכוניות חדשות, אך המחאה לא הביאה לנטישה של לקוחות קיימים.

 

מאסק בינתיים עומד בלחצים ולא פורש מהוועדה, ואף צייץ בתגובה למתנגדים: "עליכם לתמוך באנשים מתונים יותר שייעצו לנשיא - ולא להשאיר לו רק יועצים קיצוניים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x