• תפריט
מגזין מנהלים 2016
מגזין מנהלים 2016 חדש גג עמוד

תל אביב מתפרקת (ונבנית מחדש)

מחירי המניות ב־2016 כבר הושפעו מרפורמת המדדים, שתיכנס לתוקף בפברואר. בפועל תוביל הכניסה למימושים במניות שיקפצו כיתה

אורי טל טנא 07:2428.12.16

אחרי מצב הרוח הקודר של 2016, האירוע המשמעותי בבורסה בתל אביב ב־2017 יהיה יישום הרפורמה במדדים בשלב הנעילה של 9 בפברואר. היערכות השוק השפיעה על מחירי המניות כבר ב־2016, ומסבירה חלק מהזינוק במניות מדדי היתר. במסגרת הרפורמה יעבור כסף רב ממניות טבע, פריגו, הפועלים ולאומי לחלק ניכר מהמניות בבורסה. עם יישום הרפורמה צפויה תמונת מראה למה שקרה לפניה: מניות שמחירן עלה לקראת כניסתן למדדים מובילים, או בעקבות עלייה במשקולת שלהן במדד שבו הן נשארות, צפויות להתממש לאחר הכניסה בפועל למדד.

 

במסגרת הרפורמה יתרגלו המשקיעים למונחים חדשים: מאגר רימון, שממנו יורכבו המדדים המובילים; מאגר תמר, שממנו יורכבו מדדי היתר ורוב המדדים הסקטוריאליים; ועדכון משקולות חודשי, שיחליף הן את העדכון הרבעוני והן את עדכון הממ"מ השבועי. נציג בקצרה את מדדי ערך השוק שיהיו לאחר הרפורמה.

 

ת"א־35: לסקטור הפארמה תישאר משקולת גדולה

 

ת"א־35 יחליף את ת"א־25. נכס הבסיס של האופציות בתל אביב יורכב מעוד עשר מניות, שיזכו בתוספת סחירות מפעילות שחקני אופציות המעו"ף. ניתן לזהות כמעט בוודאות שמונה מעשר הנכנסות: טאואר, אלוני חץ, אמות, איירפורט סיטי, בזן, הראל, ביג וסודהסטרים; הנותרות ייקבעו בינואר. הנכנסות צפויות לספוג היצע עם יישום הרפורמה, בגלל האחזקה הגדולה יחסית של תעודות הסל במניות ת"א־75.

 

השינוי השני כאן הוא הפחתת המשקולת המקסימלית מ־10% עבור רוב המניות ו־4% עבור מיילן, ל־7% לכולן. אחרי הרפורמה, למניות טבע, מיילן, פריגו, הפועלים, לאומי ואופקו צפויה להיות משקולת מקסימלית במדד. לכן לסקטור התרופות תישאר משקולת גדולה מאוד, כ־28%. התאמת המשקולת המקסימלית של פריגו, הפועלים, לאומי ומיילן תיעשה במדורג מפברואר ועד אפריל. המשקולת הכוללת של עשר המניות החדשות במדד תהיה כ־9%. המשקולת של טבע, פריגו, הפועלים ולאומי תרד מעט, זו של מיילן תעלה, וזו של יתר מניות המדד תרד באופן מתון.

 

ת"א־90: המניות החדשות ימומשו עם הכניסה

 

מגבלת המשקל בת"א־90, שיחליף את ת"א־75, תהיה 2%, כך שהוא יושפע פחות מקומץ מניות גדולות. ריבוי המניות עם משקולת מקסימלית במדד (צפויות 12) יגביר את ההתאמות שתעודות הסל יצטרכו לבצע בכל עדכון משקולות חודשי.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב

 

עשר המניות הגדולות מת"א־75 יעברו לת"א־35, ונראה ששתי הקטנות ביותר (חלל תקשורת ואבוג'ן) יעברו ל־SME60, כך שהמדד צפוי לקלוט 27 מניות חדשות, רובן מיתר־50. לפי שעה הבורסה בוחנת אפשרות להרחיב באופן זמני את מדד ת"א־90 בשש מניות נוספות. שינוי זה של הרגע האחרון מגביר את האי־ודאות לגבי הרכב המדד. אם השינוי יתבצע, המדד יקלוט 33 מניות חדשות, 30 מתוכן מיתר־50.

 

המניות שצפויות להיכנס לת"א־90 עלו בממוצע בכ־40% מתחילת השנה, מה שמרמז שמשקיעים רכשו אותן כדי לנצל את אפקט המדד וכבר העלו את מחירן. אפשר להניח שהן יתומחרו גבוה יחסית עם כניסתן למדד, ולאחר מכן הן עלולות להתממש ולפגוע בתשואה הצפויה לו ב־2017.

 

את תמונת המראה רואים במדד יתר־50: קרוב למחצית המניות בו (יותר ממחצית מהמשקולת הכוללת) יעברו עם יישום הרפורמה לת"א־90. לזינוק במניות אלו, שחלקו נובע מאפקט המדד הצפוי, היתה השפעה מהותית על התשואה של יתר־50, שעלה ב־26% מתחילת השנה ועד אמצע דצמבר. באותה התקופה איבד מדד ת"א־25 כ־4% מערכו בהובלת מניות הפארמה, ומדד ת"א־75 עלה ב־16%.

 

ת"א־125: יעצים את השפעת טבע, מיילן ופריגו

 

ת"א־125 יחליף את ת"א־100 ויכיל את כל מניות ת"א־35 ות"א־90. המשקולת המקסימלית בו תהיה 5%, והתאמת המשקולת המקסימלית של טבע, פריגו, הפועלים, לאומי ומיילן במדד תיעשה בהדרגה. לארבע חברות התרופות הגדולות (טבע, מיילן, פריגו ואופקו) תהיה משקולת מקסימלית, והמשקולת הכוללת שלהן תהיה 20%. פעם בחודש תבצע הבורסה התאמה של המשקולת המקסימלית במדדים, בחזרה למשקולת המקסימלית המקורית. המתאם הגבוה בין מחירי מניות טבע, מיילן ופריגו צפוי להעצים את ההשפעה של התאמות אלו במדדי ת"א־35 ות"א־125: בחודשים שבהם שלוש המניות יעלו (יחסית ליתר מניות המדד), ההתאמה תהיה צמצום המשקולת שלהן בחזרה למשקולת המקסימלית המקורית, וכתוצאה תחול עלייה במשקולת יתר מניות המדד. ככשלושתן יירדו, ההשפעה תהיה הפוכה.

 

SME60: שונה מאוד מיתר־50

 

מדד SME60 יחליף את מדד יתר־50. בניגוד ליתר המדדים, הרכבו ייקבע לפי ערך השוק של אחזקות הציבור (ולא לפי ערך השוק), והוא יכיל את המניות עם ערך השוק של אחזקות הציבור הגבוה מאלו שלא ייכללו בת"א־125 (ושיעמדו בכמה תנאים נוספים). כיוון שכמחצית ממניות יתר־50 יעברו לת"א־90 ות"א־125, וכיוון שתנאי הכניסה ל־SME60 לא מתבסס על ערך שוק, הרכב המדד יהיה שונה מאוד מההרכב הנוכחי של מדד יתר־50. סף הכניסה הצפוי למדד יהיה ערך שוק של החזקות ציבור של כ־115 מיליון שקל.

 

מדד צמיחה: ביקוש גבוה מתעודות סל

 

מדד צמיחה, שיחליף את מדד יתר מאגר, יכיל את כל מניות מאגר תמר שלא ייכללו בת"א־125 ו־SME60. המדד יכיל מניות עם שיעור אחזקות ציבור גבוה מ־10% וערך שוק של אחזקות ציבור הגבוה מ־20 מיליון שקל — תנאים קלים יחסית שיובילו לכניסתן למדד זה של קרוב למאה מניות, שלא נכללות כעת במדדים. מנגד, היום כל מניות מדד יתר־50 נכללות במדד יתר מאגר, ועם הרפורמה מניות SME60 לא ייכללו במדד צמיחה. לכן רוב המניות הגדולות, עם ערך שוק גבוה של אחזקות ציבור במדד יתר מאגר, לא ייכללו במדד צמיחה. התוצאה היא שכמעט כל המניות שיהיו במדד יזכו בביקושים מתעודות הסל, אם כיוון שייכנסו לראשונה למדדים, ואם כיוון שהמשקולת היחסית שלהן תעלה (בעקבות יציאת המניות הגדולות מהמדד). כתוצאה מכך, כבר כעת אנחנו רואים עלייה במחירי מניות קטנות שצפויות להיכנס למדד. לכן, הרפורמה צפויה לגרום לכך שעם יישומה, מחיר מניות מדד צמיחה יהיה גבוה, ולא נתפלא אם בעקבות זאת אותן מניות יתממשו לאחר יישום הרפורמה, ומדד הצמיחה יציג תשואת חסר במהלך 2017.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x