$
בורסת ת"א

דונלד טראמפ הציל את החודש לענף קרנות ההשתלמות

הירידות החדות באג"ח ממשלתיות ארה"ב וישראל לא הצליחו לעצור את קרנות ההשתלמות שסגרו את חודש נובמבר בתשואה חיובית ממוצעת של 0.2%. הקרן של מנורה מובילה בתשואות

אורן פרוינד 08:2327.12.16

הירידות החדות באג"ח הממשלתיות של ארה"ב וישראל מיד לאחר היוודע התוצאות המפתיעות בבחירות לנשיאות ארה"ב לא עצרו את קרנות ההשתלמות הישראליות, שהניבו בנובמבר תשואה ממוצעת של 0.2%.

 

בזמן שהאג"ח הממשלתיות בישראל רשמו במהלך נובמבר ירידה של 1.4%, שוקי המניות פיצו עם עליות שערים חדות במדדים המובילים כשאי־הוודאות התפוגגה לאחר תקופת הבחירות ולקראת עליית ריבית בארה"ב שתמכה במניות הבנקים. מדד ת"א־25 רשם בנובמבר עלייה של 3% בהובלת מניות הפועלים ולאומי שעלו ב־5% ו־8% בהתאמה. התשואה הממוצעת בקרנות ההשתלמות עומדת על 2.8% מתחילת השנה ועל 11.8% בשלוש השנים האחרונות.

 

בהתאם, גופים שהיו בחשיפת יתר לשוקי המניות הניבו תשואה טובה יותר בנובמבר. את התשואה הטובה ביותר רשמה קרן ההשתלמות להבה של מנורה, עם תשואה של 0.63%. את המקום האחרון בטבלה תפסה שוב קרן ההשתלמות של הלמן־אלדובי עם תשואה שלילית של 0.21%. הלמן־אלדובי סובלת זה כמה חודשים מתשואות נמוכות, ומתחילת השנה היא הניבה את התשואה הנמוכה ביותר של 0.13%. את המקום הראשון מתחילת השנה תופסת עדיין קרן ההשתלמות של ילין לפידות עם תשואה מצטברת של 6.08%. יוני טל, מנהל השקעות ראשי במנורה מבטחים, הסביר מה הביא לקרן את ההובלה החודש. "היינו חשופים לשוקי המניות בישראל ובעולם, ולכן הצלחנו להשיג תשואה עודפת ואנחנו לא מתכוונים לשנות כלום לאחר עליית הריבית בארה"ב. ידענו שזה יקרה והתיק שלנו מוכן לזה".

 

במקום השני בדירוג קרנות ההשתלמות החודש ניצבת הקרן של אנליסט, עם תשואה של 0.44%. מתחילת השנה התשואה של אנליסט עומדת על 5.26%. נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט, הסביר כי "מה שסייע לנו בתשואות נובמבר הוא קיצור מח"מ התיק בחודשים האחרונים ובחירת מניות פרטנית דוגמת מניות הבנקים בארה"ב שעלו ב־20% והיוו גידור לתיק האג"ח. קיצור המח"מ נעשה עוד לפני בחירתו של דונלד טראמפ מאחר שעקום התשואות היה שטוח מדי והתשואות בטווחים הארוכים היו פגיעות לכל שינוי. בדיעבד בחירת טראמפ היוותה את הזרז להפסדי ההון באג"ח".

 

לדבריו, "העלאת הריבית בארה"ב, תחזית הפד לשנים הקרובות והעלייה בציפיות האינפלציה בעקבות בחירת טראמפ, הפכו את האג"ח נקובות הדולר בעולם מעניינות להשקעה ביחס לשוקי אג"ח אחרים". לגבי עליית ריבית בישראל ציין רוקח כי "בנק ישראל יתקשה להעלות ריבית בגלל התחזקות השקל. עם זאת, המק"מ נסחרים מעל ריבית בנק ישראל ומרמזים על העלאת ריבית במחצית השנה השנייה של 2017".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x