שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רעידת אדמה בטבע: השושבין של רכישת אלרגן התפטר במפתיע

מנכ"ל החטיבה הגנרית סיגורדור אולפסון פורש במפתיע אחרי שנתיים וחצי בלבד בחברה. אולפסון, שהיה בכיר באלרגן לפני שהגיע לטבע, היה אמור להוביל את מיזוג הפעילות הנרכשת. מחליפו הוא דיפנקאר בהאטצ'רג'י

גולן חזני 22:4205.12.16

רעידת אדמה בענקית הגנריקה טבע. באמצע אחת התקופות הסוערות ביותר בחברה ובתעשיית הפרמצבטית בכלל, הודיע מנכ"ל טבע גנריקה, סיגורדור (סיגי) אולפסון האיסלנדי, על התפטרותו. כך נודע ל"כלכליסט". אולפסון (Olafsson) נימק את פרישתו בעומס הרב ובפעילות האינטנסיבית שלו בטבע. בהמשך, החברה דיווחה הלילה (ב') על מינויו של דיפנקאר בהאטצ'רג'י, ששימש כנשיא ומנכ"ל העסק הגנרי של טבע באירופה מאז אפריל 2013, כמחליפו של אולפסון. לפי הודעת החברה, בהאטצ'רג'י הצטרף לחברה כמנהל הכללי של טבע בבריטניה ב-2009. לפני כן כיהן 15 שנים בחברת Bausch + Lomb במגוון תפקידים בכירים.

 

אולפסון הוא מבכירי הנהלת החברה והיה מי שהוביל את רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן (אקטביס) יחד עם מנכ"ל טבע ארז ויגודמן. זאת בשל הניסיון וההיכרות הרבה שלו עם אלרגן, שבה כיהן בשורה של תפקידים במשך תקופה של יותר מעשור. ביו השנים 2008 ו־2014 היה אחראי על הקמת וניהול הרכיב המרכזי בעסקיה הגנריים של אלרגן (מנכ"ל אקטביס), וקודם לכן (2003–2008) שימש סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה.

"לא על אותו גל"

 

הבעייתיות הגדולה מבחינת טבע בעזיבה הנוכחית נעוצה בעובדה שאולפסון, שמכהן בתפקידו הנוכחי רק שנתיים וחצי, הוא זה שאמור היה למזג בשטח את טבע עם אקטביס. לכן עזיבתו הפתאומית התקבלה בתדהמה בדירקטוריון ובהנהלת החברה.

 

מקורבים לתעשייה סיפרו כי ויגודמן ואולפסון לא שידרו על אותו גל בכמה נושאים מהותיים, אולם ויגודמן לא היה מעוניין בעזיבה של אולפסון, אלא להפך. לדבריהם, העזיבה של אולפסון היא מכה לוויגודמן שעתה יישאר להוביל לבדו את המשימה של הטמעת אקטביס בפעילות טבע.

 

מנכ"ל טבע גנריקה סיגורדור (סיגי) אולפסון מנכ"ל טבע גנריקה סיגורדור (סיגי) אולפסון

 

באוגוסט האחרון השלימה טבע את רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן האירית בעסקת הרכישה הגדולה ביותר שביצעה חברה ישראלית אי פעם. טבע שילמה 33.75 מיליארד דולר במזומן ו־5.3 מיליארד דולר ב־100 מיליון מניות טבע. "אנחנו משוכנעים שנוכל לממש את הסינרגיות הצפויות בין החברות ואת יצירת הערך הגלומה ברכישה לטובת בעלי מניותינו, וכן לבצע אינטגרציה מהירה של אקטביס לתוך טבע", אמר ויגודמן לאחר העסקה.

 

עם השלמת עסקת המכירה יש לטבע 338 מוצרים בארה"ב הממתינים לאישור ה־FDA, ו־613 מוצרים הממתינים לאישור באירופה. בסך הכל בטבע מתכננים להשיק 1,500 מוצרים גנריים ברחבי העולם במהלך 2017. זהו צבר התרופות הגנריות הגדול בהיקפו בעולם מבחינת המתנה לאישור. טבע נאלצה למכור כמה מוצרים של אלרגן כדי לקבל את אישור רשות ההגבלים העסקיים האמריקאית לעסקה.

 

אולפסון מונה לתפקידו הנוכחי כמנכ"ל טבע גנריקה ביוני 2014, ארבעה חודשים לאחר כניסתו של ויגודמן לתפקיד מנכ"ל טבע. הוא היה אמור להוביל את תחום הגנריקה, התחום העיקרי בפעילות של טבע.

 

 

המנכ"ל ארז ויגודמן המנכ"ל ארז ויגודמן צילום: אוראל כהן

 

רווחיות החטיבה הגנרית השתפרה בשנה האחרונה

 

מינויו של אולפסון נתפס בזמנו בשוק ההון כהוכחה ברורה להחלטתו של ויגודמן לטלטל את החטיבה הגנרית של טבע, להפסיק את השחיקה המתמשכת בנתח השוק שלה וברווחיותה, להשיב אותה למעמדה כמובילה, ולהשוות את רווחיותה לפחות לרמת הרווחיות של מתחרותיה העיקריות. אולפסון הצליח בשנה האחרונה לשפר באופן ניכר את ביצועיה של החטיבה הגנרית של טבע.

 

החטיבה הגנרית של טבע רשמה ברבעון השלישי של 2016 רווח תפעולי של 867 מיליון דולר, כולל תוצאות אקטביס בחלק מהרבעון. הכללת תוצאות אקטביס בשקלול הרבעון כולו היתה מביאה לרווח תפעולי של 1.02 מיליארד דולר.

 

אולפסון הצליח עם הגעתו לייצב את מכירות החטיבה ולשפר אותן. החטיבה הגנרית של טבע רשמה ברבעון הראשון של 2015 רווח תפעולי של 799 מיליון דולר — גידול של 59% בהשוואה לרבעון המקביל ב־2014. הגידול הזה נמשך לאורך הרבעונים שעברו מאז. המעמד החזק של אולפסון בתעשייה, וביצועיה המשתפרים של החטיבה הגנרית, התבטאו גם במעמדו המתחזק בטבע. בשנת 2015 עמדה עלות שכרו של אולפסון על 15.4 מיליון שקל, שכלל בונוס של 3.7 מיליון שקל. שכר שמיקם אותו במקום השישי בדירוג שכר הבכירים בחברות הציבוריות בשנת 2015.

 

תגובות למהלך

 

מנכ"ל טבע, ארז ויגודמן, מסר כי "דיפנקאר וצוותו ימשיכו להתמקד באינטגרציה של אקטביס ג'נריקס, המתקדמת על פי התכנון, ובמימוש הערך שהיא מביאה. הם יתמקדו גם ביצירת צמיחה אורגנית, כולל השקות חדשות וריענון צבר המוצרים בפיתוח, שהוא מהמובילים בתעשייה. במקביל, יניעו תהליכי התייעלות בכל היבטי העסק הגנרי של טבע".

 

"אני מתרגש לקחת על עצמי את הובלת קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית, עסק עם פוטנציאל משמעותי לצמיחה אורגנית, צבר עשיר של מוצרים בפיתוח, צוות עובדים מוכשר ומסור ומערכות יחסים מבוססות עם שותפים עסקיים ולקוחות", אמר בהאטצ'רג'י. "אנו נמצאים כעת בנקודה בה האינטגרציה של אקטביס מתקדמת בהתאם לתכנית ויכולות ההפצה שלנו בארה"ב התחזקו משמעותית עם רכישת Anda. יש לנו הזדמנות נדירה ליצור ערך עבור מערכת הבריאות בארה"ב ובעולם כולו, בתוך סביבה המשתנה במהירות. אני מצפה לעבוד עם חבריי לצוות ההנהלה כדי לחזק את העסק הגנרי ולמצב את טבע בעמדה שתאפשר לה למצות את מלוא הפוטנציאל שלה".

 

אולפסון עצמו אמר כי "אני גאה בהתקדמות המשמעותית שעשינו מאז שהצטרפתי לטבע להובלת קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית. אני מאמין כי טבע כיום היא החברה הגנרית הממוצבת באופן הטוב ביותר בכל הנוגע לנוכחות בשוק, יכולות ייצור וצבר מוצרים בפיתוח. אני מודה על תמיכת הצוות המוכשר בטבע ומחויב להבטיח מעבר חלק אל תוך 2017".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x