$
בחירות בארה"ב 2016

מלקקים את הפצעים: סורוס והתורמים נערכים להמשך המאבק בטראמפ

המשקיע המיליארדר וליברלים עשירים אחרים שתרמו להילרי קלינטון מתכנסים השבוע בוושינגטון, כשעל הפרק מספר נושאים ובהם הבחירות המקומיות ב-2017 ומאבק בתוכנית 100 הימים של הנשיא הנבחר

שירות כלכליסט 22:0014.11.16

המשקיע המיליארדר ג'ורג' סורוס וליברלים עשירים אחרים שהשקיעו עשרות מיליוני דולרים בקמפיין של הילרי קלינטון, מתכנסים השבוע בוושינגטון כדי להחליט איך בדיוק ימנפו את הכסף שנותר עדיין בקופה כדי להילחם בנשיא הנבחר דונלד טראמפ, כך על פי דיווח באתר פוליטיקו.

 

 

 

הכינוס, שמתקיים במלון היוקרה מנדרין אוריינטל ויינעל מחרתיים (ד'), נערך בחסות מועדון התורמים רב ההשפעה דמוקרסי אליאנס (DA). לאירוע יגיעו מנהיגי איגודים וארגונים ליברלים מובילים בארה"ב, כמו גם מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים ננסי פלוסי והסנטורית אליזבת וורן, כך לפי לו"ז הכינוס.

פלוסי (מימין) וחבר הקונגרס בן ריי לוג'אן פלוסי (מימין) וחבר הקונגרס בן ריי לוג'אן צילום: איי פי

 

הארגון ותומכיו השפיעו רבות בעשור האחרון על עיצוב מוסדות השמאל, גם דרך התמקדות בקלינטון וגם על ידי ביסוס האסטרטגיה שלהם על הרעיון שמיעוטים ונשים הם "הקול העולה" שעשוי להטות את הכף בבחירות לטובת הדמוקרטים. אבל זה לא קרה, ועתה קוראים מובילי הארגון לרפורמה. "יש לדון בתפקידו של ה־DA", אמר אסטרטג דמוקרטי שהגיע לכינוס. "יהיה זה נכון לומר עתה כי מדובר בלא יותר ממועדון חברים המיועד לקומץ תורמים עשירים לבנים ונציגי איגודי עובדים שמתכנסים כדי לשתות יין ולקרוא מזכרים בעוד המפלגה הדמוקרטית קורסת סביבם".

 

 

 

נשיא ה־DA גארה ל'מארש אמר אתמול לתורמים באירוע הפתיחה כי אין ספק שנדרש חשבון נפש. "אתה לא מפסיד בבחירות שאמור היית לנצח בהם, כשכל כך הרבה עומד על הפרק, מבלי שעשית כמה טעויות גדולות, אסטרטגיות וטקטיות", ציין.

 

ה־DA הוקם לאחר בחירות 2004 על ידי סורוס, איל הביטוח פיטר לואיס וקומץ של תורמי־על דמוקרטים שחברו על מנת להשקיע עשרות מיליוני דולרים בקידום הסנטור דאז ג'ון קרי שהתמודד מול ג'ורג' וו. בוש. מטרת התורמים היתה לסייע בהקמת גופים חוץ־מפלגתיים שיהיו מסוגלים לנתב שמאלה את הפוליטיקאים ובה בעת להגן עליהם מפני מתקפות הימין.

 

חברי הקבוצה מחוייבים לתרום סכום כולל של 200 אלף דולר בשנה לפחות לארגונים שעונים להגדרות הללו. זאת נוסף על דמי חבר שנתיים בגובה 30 אלף דולר למימון הצוות והפגישות. בעשור האחרון הזרים הארגון למעלה מ־500 מיליון דולר למגוון ארגונים, ובהם מדיה מאטרס, המרכז האמריקאי לקדמה וחברת הסקרים קטליסט. סורוס עצמו תרם 25 מיליון דולר למען קלינטון ומועמדים דמוקרטים אחרים ב־2016.

 

אם לשפוט על פי הלו"ז של הכינוס, הליברלים מתכננים מלחמת חורמה בטראמפ. בין הנושאים שעל סדר היום: היערכות לבחירות המקומיות ב־2017 ולבחירות אמצע הכהונה ב־2018 והתייחסות לתוכנית מאה הימים של טראמפ שהוגדרה "פגיעה מבעיתה בהישגיו של הנשיא אובמה ובחזון הפרוגרסיבי שלנו למדינה שיוויונית ושוחרת צדק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x