$
קיימות בארץ
קפיטליזם 3.0 גג כתבה

היקף התרומות שהעביר עיגול לטובה ברבעון השלישי זינק ב־5.9%

זאת לעומת הרבעון הקודם. מספר התורמים דרך כרטיס האשראי גדל, אך שיעור התרומות דרך תלוש המשכורת נותר זניח

גיל קליאן 08:3226.10.16

ארגון עיגול לטובה העביר ברבעון השלישי תרומות בהיקף 1.7 מיליון שקל לארגונים חברתיים ולעמותות ברבעון השלישי. מדובר בעלייה של 5.9% לעומת הרבעון הקודם, כשמספר ה"מעגלים" עלה ב־5,600 איש והוא עומד כעת על כ־160 אלף. במספר ה"מעגלים" הכוונה למספר כרטיסי האשראי שבעליהם החליטו לצרפם לעיגול לטובה, כלומר לעגל את מחיר הקנייה כלפי מעלה לטובת עמותה או ארגון שהם בוחרים לתרום לו.

 

מודל התרומות של עיגול לטובה פשוט: המעגלים מזינים את פרטי כרטיס האשראי שלהם באתר של עיגול לטובה, ומאותו רגע סכום הקנייה שלהם מעוגל לשקל הקרוב. כך למשל קנייה ב־199.9 שקל תעוגל לחיוב של 200 שקל, ו־10 האגורות הנוספות יועברו לתרומה. היעד של התרומה נקבע על פי התורם, לעמותה מסוימת או לאשכול עמותות על פי נושא מסוים כמו חינוך, נשים במצוקה, הגנת הסביבה והחי.

 

בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016 העבירה עיגול לטובה סכום של 9.9 מיליון שקל לעמותות: 4.8 מיליון שקל הועברו מהמעגלים, ו־5.1 מיליון שקל הועברו באמצעות הארגון כחלק מפשרה בתביעה ייצוגית נגד משחטת אדום־אדום של תנובה על התעללות בבעלי החיים.

 

עמותת גדולים מהחיים. יעד התרומה הפופולרי ביותר עמותת גדולים מהחיים. יעד התרומה הפופולרי ביותר צילום: רביד פרי

 

בנוסף לתרומות דרך כרטיסי אשראי, הארגון מציע למעסיקים לתת לעובדים את האפשרות לעגל מטה את שכרם, ולהעביר את הכסף לתרומה. שיעור התרומות במסלול זה זניח יחסית לכרטיסי האשראי, בין השאר בגלל ההיענות הנמוכה של המעסיקים להצטרף. כ־40 חברות מציעות כיום לעובדיהן לעגל את השכר לטובת תרומה, ובהן אמדוקס, מטריקס, פסגות, הבורסה, פלאפון, וויקס, ורינט, זאפ, HOT ומוטורולה. ברבעון השלישי הצטרפו שתי חברות בלבד ליוזמה הזו - מיטב־דש וסלקום.

 

ברשימת העמותות החביבות על המעגלים לא חלו שינויים ברבעון השלישי. עמותת גדולים מהחיים עדיין מובילה בפער ניכר על כל העמותות האחרות עם 36.4 אלף מעגלים. אחריה נמצאת עמותת תנו לחיות לחיות עם 8.4 אלף מעגלים, אחריה אלוט עם 7.5 אלף מעגלים, ואחריה עלם עם 5.6 אלף מעגלים. כל העמותות המובילות רשמו עלייה במספר המעגלים.

 

מרבית המעגלים של עיגול לטובה תורמים לעמותות ספציפיות, ולא מפזרים את התרומה שלהם לפי אשכולות. כ־70% מהמעגלים תורמים ישירות לעמותות ספציפיות, בניגוד ל־40% בלבד ב־2012. הסיבה המרכזית לכך היא שינוי באופן השיווק של התרומות באמצעות עיגול לטובה. אם בתחילת הדרך ניסו בארגון לרשום מעגלים דרך עיגול לטובה עצמה, מה שהוביל לפיזור התרומה דרך אשכולות שונים, כיום מתבצע עיקר הרישום לעיגול לטובה דרך העמותות עצמן, שמציעות את עיגול לטובה לתורמים כדרך לתת תרומה נמוכה בצורה עקבית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x