$
נעמה סיקולר

פרשנות

פרשת הקורנפלקס: במשרד הבריאות שכחו את החיים עצמם

מאז שהתפוצצה פרשת המוצרים המזוהמים של יוניליוור לפני שבוע לא טרח משרד הבריאות לבדוק את האירוע ולעדכן את הצרכנים, ככה זה כששר הבריאות מתעניין יותר בביטול לימודי הליבה

נעמה סיקולר 11:5505.08.16

לרגע היה נראה שהקאמבק של יעקב ליצמן למשרד הבריאות מביא איתו משב רוח רענן, שהוא הולך לטלטל את המערכת, לשבור מוסכמות, לתקן את כל מה שנותר מקולקל מהקדנציה הקודמת שלו במשרד. אלא שאירועי הימים האחרונים מלמדים בדיוק את ההיפך. המשאבים הלכו למלחמה מתוקשרת בסוכר, תשומת הלב של השר בכלל הופנתה למאמצים הפוליטיים לקבור את לימודי הליבה ובמשרד הבריאות פשוט שכחו את החיים עצמם.

איך יכול להיות שבמשך שבוע משרד הבריאות הסתמך על הצהרות השווא של יוניליוור כאילו סחורה נגועה לא הגיעה למדפים. איך יכול להיות שיוניליוור לא חוייבה מהרגע הראשון לפרסם לציבור את מספרי סדרות הקורנפלקס הנגועות. מה עשו פקידי משרד הבריאות בשבוע החולף כדי לוודא שהאירוע אכן הסתיים ושהוא לא יכול לחזור על עצמו ולמה גם עכשיו נמנע משרד הבריאות מלהודיע לצרכנים מה עליהם לעשות ומה הסכנות.

שר הבריאות יעקב ליצמן. איפה הוא היה בכל הזמן הזה? שר הבריאות יעקב ליצמן. איפה הוא היה בכל הזמן הזה? צילום: אלכס קולומויסקי

 

כל זה לא מוריד כמובן אפילו בקמצוץ מהאחריות של יוניליוור לאירוע. גם אם לא ייגרם נזק בריאותי אפילו לצרכן אחד, בפרספקטיבה של שבוע, האירוע המתגלגל הזה הוא אחת מהשערוריות הגדולות ביותר של שוק המזון הישראלי. חברת המזון החמישית בגודלה בישראל הסתירה ביודעין מידע מהצרכנים, הטעתה ושיקרה, העדיפה שבמשך ימים יסתובב מידע מוטעה בציבור על זיהום במוצר אחד, לא פופולרי במיוחד רק כדי לא לפגוע במכירות המוצר האמיתי שבו קרה הזיהום ואפילו לא טרחה לבדוק מיוזמתה שאין באמת מוצרים נגועים בבתים.

 

אבל עם כל הכבוד ליוניליוור ולקוד האתי שמתפרסם אחר כבוד באתר החברה ומדבר על ערכים נשגבים של שקיפות ואמון מול ציבור הלקוחות, בדיוק בשביל אירועים כאלו יש בישראל רגולטורים ויש ממשלה.  

 

איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות: השבוע הצהיר שאין בעיה בהתנהלות יוניליוור איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות: השבוע הצהיר שאין בעיה בהתנהלות יוניליוור צילום: אלכס קולומויסקי

 

אבל כשאת שר הבריאות הרבה יותר מעניין לסדר לכמה רופאים "כוכבים" החרגה מהרפורמה בביטוחים הפרטיים כדי שיוכלו לגבות איזה שכר שהם רוצים. כשלאף אחד במשרד לא אכפת מ-2000 מכולות עם מזון יבש שתקועות בנמל אשדוד, בגלל שפקחי משרד הבריאות פתחו בעיצומים, אז כנראה שאי אפשר להתפלא שגם זיהום בקורנפלקס הוא לא אירוע מבחינתם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x