שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
סופי שולמן

תראו, ציפור! גרסת טבע

התנהגות טבע הפתיעה את המשקיעים וזו המטרה

סופי שולמן 08:2714.07.16

רבים בשוק ההון הישראלי ואולי אפילו בוול סטריט היו רוצים להיות שלשום זבוב על הקיר במשרדי ההנהלה של טבע בפתח תקווה. ענקית הגנריקה, על ההרגלים העקביים והסולידיים שלה, הצליחה להפתיע שלשום בערב את המשקיעים. עוצמת ההפתעה והבלבול השתקפו היטב בהתנהגות מניית החברה במהלך המסחר אתמול בתל אביב, ששינתה את כיוונה כמה פעמים וכשבשיאה זינקה ב־8%.

 

הכל היה מוזר

מה כל כך הפתיע את המשקיעים? הכל. הכל היה מוזר באופן שבו נהגה טבע אתמול. זה התחיל בעדכון מפתיע לאחר סגירת המסחר בוול סטריט של העלאת תחזית המכירות הרבעונית ב־100 מיליון דולר מ־4.9 מיליארד דולר ל־5 מיליארד דולר. במספרים כאלה מדובר כמעט בסטיית תקן. הרי אף משקיע לא היה מתרגש במיוחד אם טבע היתה עוקפת את התחזית בשיעור כזה.

 

סביר להניח שגם אם טבע היתה מפספסת את תחזית המכירות ב־100 מיליון דולר, דבר שקרה בעבר, השוק לא היה לוקח את זה קשה במיוחד. אך לטבע היה חשוב להוציא על כך עדכון מיוחד וחריג שהיא כלל לא מחויבת בו. פרט מעניין שאף אחד כבר לא ממש התעכב עליו הוא הורדה של 100 מיליון דולר בתזרים המזומנים החזוי מפעילות טבע ברבעון השני, אותו נימקו בעיכובים בהשקת תרופות חדשות.

 

עוד מפליא הוא שטבע, שפועלת בשוק רווי תחרות ורגולציה, סיפקה תחזית לא לשנה או שנתיים אלא עד 2019. החברה בניהולו של ארז ויגודמן לא הסתפקה גם בתחזית כללית לקצב צמיחה כפי שעושות לעתים חברות, אלא ניפקה אקסל שכל אנליסט חולם עליו הכולל את שורת ה־EBIDTA והרווח הנקי למניה.

 

מה עומד מאחורי הדברים? על אף שלכאורה מדובר בחדשות טובות מכל הכיוונים, ההתנהלות משדרת דווקא לחץ ורצון להרגיע את השוק. סטייה מהמסלול הסולידי של אספקת תחזיות במועד קבוע וידוע מראש וקפיצה עם עדכון רבעוני רק שבועיים לאחר תום הרבעון באים להסיט את תשומת לב המשקיעים מכך שמועד נוסף לסגירת עסקת הענק לרכישת החטיבה הגנרית של אלרגן, אקטביס, חלף ושוב כלום לא קרה.

 

תמורת העסקה התכווצה

עסקת אלרגן עברה את המועד השלישי שבו היתה אמורה להיחתם סופית מבלי שנחתמה. זה מטריד את המשקיעים שמתחילים להשמיע בקול שאלות לגבי תג המחיר שניתן לאקטביס והכדאיות לאור הירידה החדה ברמות השווי של חברות הפארמה בשנה שחלפה. זאת מאז החתימה הראשונית על רכישת הפעילות הגנרית של אלרגן ב־40.5 מיליארד דולר. בהקשר זה, מה שפחות הדגישו אתמול בטבע הוא שתמורת העסקה ירדה בפועל ל־35.1 מיליארד דולר, זאת בעקבות הוצאת חלק מהמוצרים שהיו צריכים לעבור אל החברה הישראלית מאלרגן.

 

בשורה התחתונה כנראה שצריך להוריד בפני טבע ומנהל הכספים הראשי שלה אייל דשא את הכובע — היא חזרה להיות אשפית ניהול הציפיות בוול סטריט, כמעט כמו בתקופתו של דן זיסקינד. לאחר הבלבול הראשוני שהתבטא גם במחזורי ענק במניה (בת"א היא היתה אחראית לשליש מהמחזור היומי וגם בניו יורק בשעה הראשונה של המסחר החליפו ידיים יותר מניות מאשר ביום ממוצע) המניה נסחרה בעלייה לאור התחזית האופטימית. תחזית שכמעט והשכיחה את העובדה שטבע ואלרגן עדיין לא הצליחו לסגור את העסקה.

 

ארז ויגודמן מנכ"ל טבע ארז ויגודמן מנכ"ל טבע צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x