$
מחפשי עבודה

שולחים קורות חיים? כך תעברו את הרובוט שמסנן אתכם

יותר ויותר חברות מסננות כיום קורות חיים על ידי רובוטים הסורקים אותם. כדי שידרגו אתכם במקום גבוה, עליכם לשבץ מילות מפתח, אבל באלגנטיות. אילו מילות מפתח יש לכתוב ואיפה? מדריך

שירות כלכליסט 23:1502.07.16

על פי סקר על דפוסי התנהגות של מועמדים לעבודה של CareerBuilder לשנת 2016, יותר משלושה מתוך ארבעה עובדים במשרה מלאה (76%) מחפשים באופן פעיל הזדמנויות עבודה חדשות. משמעות הדבר היא שבשוק העבודה כיום יש לדעת כיצד לבלוט מבין עשרות המתחרים ולמשוך תשומת לב. כדי להשיג מטרה זו, הצעד הראשון הוא לגרום לאדם בצד השני של המודעה לזמן אתכם לראיון עבודה באמצעות קורות חיים מושכים ומבטיחים, שלא יושלכו כלאחר יד לפח האשפה.

 

טקטיקה אחת לעשות זאת היא להשתמש במילות מפתח לאורך כל קורות החיים.

מילות מפתח הן למעשה מילות תואר המתייחסות לכישורים וליכולות והן משמשות בז'רגון הפנימי של התחום הספציפי. מנהלי כוח אדם משתמשים פעמים רבות בתוכנות מחשב המשמשות לזיהוי מועמדים לעבודה שנקראות ATS - Applicant Tracking System. הן סורקות את קורות החיים ומתוכנתות לחסוך זמן ומאמץ באמצעות זיהוי מילות מפתח רלוונטיות למשרה ולבחור את המועמדים היכולים לענות על דרישות התפקיד הספציפי.

 

מיקומן ותדירותן של מילות מפתח בקורות החיים נושאות חשיבות מכרעת. ככל שקורות החיים מכילים מידע העונה על דרישות התפקיד, כך גם דירוגם בתוכנה יהיה גבוה יותר. חברות נוהגות להתחיל לסקור את רשימות המועמדים מהדירוג הגבוה ביותר - חדשות רעות למועמדים שלא כללו מילות מפתח בקורות החיים.

עם מילות המפתח הנכונות -  תגיעו לבן אנוש עם מילות המפתח הנכונות - תגיעו לבן אנוש צילום: שאטרסטוק

 

אילו מילות מפתח לשלב וכיצד?

 

1. מצאו את מילות המפתח המתאימות

 

השתמשו במודעת הדרושים שהחברה פרסמה ומצאו בדרישות התפקיד מילים רלוונטיות שאתם יכולים להשתמש בהן במדויק בקורות החיים שלכם בתיאור הניסיון שלכם. הימנעו מלכתוב את מילות המפתח כרשימת מכולת בקורות החיים או במכתב הנלווה. במקום זאת, פזרו אותן על פני קורות החיים במקומות המתאימים. התוכנה הסורקת את קורות החיים לא מחפשת רק מילות מפתח אלא מנסה להבין עד כמה הן רלוונטיות. למשל, אם הן יכללו בתיאור התפקיד הנוכחי שלכם ובתפקיד הקודם שלכם, תקבלו ניקוד גבוה יותר.

 

2. הקפידו על פשטות

 

בעוד שקורות חיים במבנה מיוחד ומקורי עשויים לבלוט לטובה אצל מנהלי גיוס מסויימים, הם בדרך הנכונה להיזרק כשמדובר ברובוטים הסורקים אותם. עד כמה שפונט או מבנה מסוים יכול להיראות מקורי ומושך, הם עלולים לא לעבור את הקידוד של התוכנה ובכך להתפספס.

 

3. היו יסודיים ועקביים

 

אל תשתמשו בקיצורים או מונחים מקובלים בז'רגון, אלא השתמשו בשמות המוכרים והמלאים. רובוטים הסורקים את קורות החיים לא מכירים את כל המונחים ותוכנתו לחפש מילים מסוימות. למשל: רובוט עלול לא לדעת ש-J2EE הוא חלק משפת התכנות JAVA. לאנשים בעלי תפקיד שיש לו קיצור, כמו לרואי חשבון, מומלץ לכלול גם את הטייטל המלא "רואה חשבון" וגם את הקיצור "רו"ח".

 

4. בחרו בצורת הקובץ הנכונה

מומלץ לשלוח קורות חיים בקובץ וורד או קובץ טקסט ולכלול את פרטיכם האישיים בתוך גוף הקובץ ולא בכותרת העליונה או התחתונה, משום שהרובוט קורא אותו כקובץ טקסט ואז הפרטים הללו יימחקו.

 

5. שלבו את מילות המפתח באלגנטיות

 

זכרו שבסופו של דבר אתם מעוניינים שאדם בשר ודם יקרא את קורות החיים, ולכן חשוב שהן לא יהיו סתם בליל של מילות מפתח השתולות בטקסט לא קריא.

 

שלוש סיבות לחשיבותן של מילות המפתח

 

1. קורות חיים שבהם שזורות מילות מפתח מתאימות, מסייעים לקבל זימון לראיון לפני אדם בשר ודם. יש לזכור שתוכנות ATS משתמשות במילות מפתח למיין ולארגן קורות חיים ומכתבי כיסוי, זאת על מנת לחסוך זמן למנהלי גיוס כוח אדם. כדי למנוע מקורות החיים שלכם לסיים את חייהם באשפה, השתמשו במילות מפתח כראוי.

 

2. מילות מפתח עוזרים לכם להתמקד במה שחשוב - ישנם מחפשי עבודה המגישים קורות חיים שלא נגמרים והמידע החשוב באמת נקבר תחת תלי תילים של מידע מיותר - לא ממש מעניין את מנהל הגיוס כמה אליפויות כדורסל ניצחתם בתיכון כאשר אתם מבקשים להתקבל למשרת רואה חשבון. ערכו רשימה של מילות מפתח מתאימות בטרם תתחילו לכתוב קורות חיים כך שתוכלו להתמקד במה שבאמת חשוב לכם - ולמנהל כוח האדם.

 

3. מילות מפתח תואמות לתחום מראות למנהל כוח האדם שאתם מדברים את אותה השפה. מנהלי כוח אדם משתמשים בעגה הנהוגה בתחום בתיאור התפקיד או המשרה ולכן חשוב שתפגינו שאתם על אותו הגל באמצעות השימוש בטרמינולוגיה זהה כדי להעביר את הכישורים ואת הניסיון שלכם בתחום.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x