שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קיימות בעולם

תיקון עולם: העוני לא אורגני

מחקר בארצות הברית מצא שבמחוזות המתאפיינים בשיעור גבוה של חקלאות אורגנית שיעור העוני נמוך מהממוצע הארצי

גיל קליאן 08:5008.06.16
חקלאות אורגנית לא רק משפרת את איכות הירקות והפירות, אלא יש לה תרומה משמעותית לחיזוק קהילות כלכליות, כך לפחות עולה ממחקר שנערך בארצות הברית. במחקר, שנערך באוניברסיטת Penn State, נבחנו 225 מחוזות בארצות הבריתה שהם ומחוזות סמוכים להם מתאפיינים בשיעור גבוה של חקלאות אורגנית, ונמצא שבאותם מחוזות שיעור העוני היה נמוך מהממוצע הארצי ב־1.3%. כמו כן ההכנסה החציונית למשק בית במחוזות הללו היתה גבוהה ב־2,000 דולר בשנה מהממוצע הארצי. ההכנסה לנפש במחוזות אלה היתה גבוהה ב־899 דולר מהממוצע הארצי. במרכזים חקלאיים מסורתיים ההכנסה הממוצעת לנפש היתה נמוכה ב־1,076 דולר מהממוצע הארצי.

 

 

 

החוקרים גם השוו בין ההשפעה הכלכלית שיש לפיתוח חקלאות אורגנית ובין תוכניות פדרליות מרכזיות למניעת עוני שפועלות באזורים כפריים. תוכנית SNAP, שנועדה לטפל בחוסר תזונה בעשירונים התחתונים, הצליחה להפחית את שיעור העוני ב־1.5%. תוכנית דומה לטיפול תזונתי בקרב ילדים, נשים ותינוקות הצליחה להפחית את העוני ב־0.1% בלבד. על פי עורכי המחקר, פיתוח חקלאות אורגנית יכולה להביא תוצאות דומות או טובות יותר מהתוכניות הפדרליות שאפתניות לשיפור מצבם של העשירונים התחתונים.

 

עורכי המחקר בחנו גם אילו סוג מדיניות מגבירים את סיכוייו של מחוז חקלאי להפוך לאורגני, וגילו כי מעורבות של מעורבות של חברה מסחרית שהיא צרכנית של תוצרת אורגנית מגבירה את סיכויו של המחוז להגיע לשיעור גבוה של חקלאות אורגנית – אך זאת רק אם לצד הפעילות המסחרית מתקיימת גם פעילות של חינוך והסברה לגבי גידולים אורגניים שאינה למטרות רווח. כמו כן נמצא כי הסבירות למחוז אורגני עולה כאשר הפיקוח על הגידולים הוא בידי רשות חיצונית כמו המדינה או סוכנויות פדרליות.

 

 

גיא אורגני בשדה אליעזר. פיתוח חקלאות אורגנית משפר את מצבם של העשירונים התחתונים גיא אורגני בשדה אליעזר. פיתוח חקלאות אורגנית משפר את מצבם של העשירונים התחתונים צילום: באדיבות גיא האורגני

 

לאור הממצאים ממליצים עורכי המחקר לקובעי המדיניות בארצות הברית לעודד באופן אקטיבי כניסה לתחום החקלאות האורגנית, ולספק לצורך זאת מענקים, הלוואות וסיוע ליזמים שיפתחו קהילות חקלאיות. כמו כן ממליצים עורכי המחקר להכין תוכניות ייעודיות למעבר מחקלאות מסורתית לחקלאות אורגנית עבור חקלאים שמעוניינים לעשות את המעבר, אך מתקשים לבצע אותו מסיבות שונות. בנוסף ממליצים החוקרים למקד את מאמצי הפיתוח האורגני במחוזות שאינם מוקפים במחוזות אחרים בעלי תעשייה אורגנית חזקה, אלא במחוזות שמורכבים דווקא בעיקר מחקלאות מסורתית. באופן זה מאמצי פיתוח אורגני במחוז אחד יוכלו להשפיע לטובה גם על מחוזות שכנים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x