מוסף 02.06.2016
שאלות מוסף 02.06.16 ראש

קורס ששווה אלפי שקלים? תלוי את מי שואלים

בישראל ובעולם משגשגת תעשיית משנה ענפה לתעשיית המסחר האלקטרוני: קורסי הדרכה המבטיחים ללמד כל אחד כיצד לסחור באמזון

לצד תעשיית המסחר האלקטרוני עצמה, משגשגת בישראל ובעולם תעשיית משנה ענפה: קורסי הדרכה המבטיחים ללמד כל אחד כיצד לסחור באמזון. ההבטחות סוחפות ומרחיקות לכת: "לעשות כסף. הרבה כסף", "למכור במיליון שקל בחודש בקלות", "לגלות שיטה פורצת דרך" או "לנצל את ההזדמנות הגדולה".

 

הפרסומות האלה מפומפמות בין היתר בפייסבוק, בערוצי יוטיוב וגם ככתבות תוכן שיווקי, ומציעות כסף בטוח במאמץ מינימלי. רבות מהן מכוונות לבטן הרכה של מעמד הביניים: מילות המפתח מתמקדות בשחיקת השכר, בצורך בהכנסה נוספת ובזמן עם הילדים. "הביקוש יושב על יוקר המחיה", אומר בעילום שם אחד ממשווקי הקורסים. "אנשים מדוכאים מהעבודה כשכירים וכולם רוצים להביא הביתה עוד כמה שקלים. וכשיש דרישה, יש היצע".

 

מרכז לוגיסטי של אמזון, אנגליה מרכז לוגיסטי של אמזון, אנגליה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

כ־1,500 ישראלים נרשמו עד היום לקורסים שכל אחד מהם עולה בין 4,000 ל־7,000 שקלים, מה שהופך את תעשיית המשנה לשוק המגלגל מיליוני שקלים. הקורסים הם אינטרנטיים, עם מפגשי און ליין לפתרון בעיות ("וובינרים"), ומכניקת שיווק מתוחכמת מאחוריהם: בחלק ניכר מהם תלמיד שמביא נרשם חדש זוכה להנחה משמעותית, שיכולה להגיע ל־50% ממחיר הקורס. "כשמישהו מתלבט אני מציע לו להיכנס לקבוצה שלנו, ומיד מתנפלים עליו תלמידים שממליצים על הקורס", מספר בכנות אורי פירוז, מבעלי SoSimple. "מובן שהם רוצים את העמלה". "ברור שמשווקים את הקורסים דרך סיפורי ההצלחה", אומרת יעל גלזר, מייסדת "גלזר הדרכה", שגם היא לא חוסכת בסופרלטיבים עצמיים בפרסומיה. "גם בהסרת שיער בלייזר מבטיחים שתהיה חלק אחרי 10 טיפולים. אבל התעשרות מהירה זה לא משהו שבאמת קיים".

 

הסוחרים שאיתם שוחחנו אומרים כולם שהמציאות שגילו באמזון מסובכת מזו שפנטזו עליה לפני הקורס. "אם מישהו באמת פיצח את הסוד, למה שידבר על זה בקול רם?", אומרת אנה. "הקורסים מרכיבים לך על העיניים משקפיים ורודים, אבל כשיוצאים משם זה מפסיק להיות אופטימי וקל". שחר אליהו, שלמד את התחום עצמאית, טוען לאור רמות המחירים בענף בישראל שעדיף להתנסות בקורס מקוון דובר אנגלית שעולה עשרות דולרים. סוחר אחר כינה את מפתחי הקורסים "המתעשרים הוודאיים מהבהלה לזהב".

 

מצד שני, יש גם לקוחות מרוצים. "SoSimple נשמעו לי בהתחלה כמו ליצנים, והצטרפתי כי אפשר היה לבטל תוך חודש מרגע ההרשמה, אבל הם דווקא היו יסודיים מאוד", אומרת הילה. "הקורסים מספקים את הבסיס, כאשר במקביל מערך אנשי תמיכה מספק תשובות לשאלות שעולות בדרך", מוסיפה מיה קרמן. "מבחינתי התמיכה הזאת היא לב העניין, ובמקרים רבים היא מועילה יותר מהקורס עצמו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x