$
איכות סביבה

ההחלטה האחרונה של גבאי: ערבות מדינה להקמת מפעל האמוניה בנגב

בשבוע שעבר, רגע לפני שעזב השר להגנת הסביבה אבי גבאי את תפקידו, הוא סיכם עם שר האוצר משה כחלון על ערבות של 400 מיליון שקל להקמת המפעל החדש במישור רותם, שאליו יועתקו המיכלים ממפרץ חיפה. הערכות: המכרז ייצא לדרכו באוגוסט הקרוב

ליאור גוטמן 21:5428.05.16
משרד האוצר יעניק ערבות מדינה של עד 400 מיליון שקל להקמת מפעל האמוניה החדש בנגב - כך החליטו בשבוע האחרון שר האוצר משה כחלון והשר להגנת הסביבה המתפטר אבי גבאי, רגע לפני שהאחרון עוזב את המשרד. הסיכום פותח את הדלת מחדש לפרסום מכרז ממשלתי של משרד האנרגיה, שבמסגרתו יועתקו מכלי האמוניה שמוצבים במפרץ חיפה לאזור מישור רותם בדרום. על פי הערכות, המכרז ייצא לדרכו באוגוסט הקרוב.

 

במשרד להגנת הסביבה טוענים שערבות המדינה תאפשר לזכיין שמתמודד על הקמת המפעל לקחת הלוואות בנקאיות להקמתו, בעוד המדינה ערבה לרכישה מובטחת של האמוניה. תמחור הגז - חומר הגלם של האמוניה - יתבצע במו"מ ישיר בין הזכיין לבין שותפות תמר או לווייתן, ובו המדינה לא מתכוונת להתערב. למכרז נרשמו שמונה חברות.

 

כחלון וגבאי כחלון וגבאי צילומים: אוראל כהן ואלכס קולומויסקי

 

אמוניה היא חומר גלם לתעשיית הדשנים, ובישראל מאוחסנת כולה במכלים בחיפה. דו"חות עבר של מבקר המדינה הצביעו על סכנה לכאורה במיקומם הנוכחי, משום שבמקרה של דליפה או פגיעה במכלים מדובר בחומר רעיל שעלול לסכן את תושבי הסביבה. עלות הקמת המפעל החדש בדרום אמורה לנוע, לטענת הפקידות במשרדי האוצר והאנרגיה, סביב 200-400 מיליון שקל.

 

המכרז להוצאת מכלי האמוניה מאזור חיפה אושר בממשלה עוד באוקטובר 2013, אז נקבע כי זהו "פרויקט בעל חשיבות ודחיפות לאומית", אך בשל סיבוכים בירוקרטיים וטענות על מחיר הגז הוא מעולם לא יצא לדרך. גבאי אף הבטיח שעד אוקטובר 2015 יהיה זכיין, אבל גם זה לא קרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x