$
שאול אמסטרדמסקי

ימינה, גם מבחינה כלכלית

כשהממשלה תתנגש במיתון, ימשכו נתניהו, ליברמן ובנט את ההגה להקלות במסים וקיצוץ בשירותים. ואם מעמד הביניים יתפרץ? קצת הסתה וזה עובר

שאול אמסטרדמסקי 06:5522.05.16
ביולי הקרוב ימלאו חמש שנים לפרוץ המחאה החברתית. ואף שבכיכרות העם דרש צדק חברתי, בקלפיות הוא התנהג קצת אחרת: אם מדרישות המוחים עלה ניחוח כלכלי־שמאלני של יותר שירותים ציבוריים ופתרונות ממשלתיים ליוקר המחיה - ההצבעה בקלפי כוננה ממשלות ימין.

 

כניסתה של ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן לממשלה הופכת אותה לימנית עוד יותר, גם מבחינה כלכלית - "ממשלת ימין עמוק", כפי שהגדיר זאת שר החינוך נפתלי בנט. בממשלת הימין העמוק, שר האוצר משה כחלון הוא הסמן השמאלי ביותר.

 

המחאה החברתית. תחזור? המחאה החברתית. תחזור? צילום: אדם קפלן

 

ליברמן הוא תאצ'ריסט, כפי שמעידים עליו מקורביו. את הסממנים לכך אפשר לראות בבירור אפילו בנייר העקרונות הבסיסי שפורסם על ידי ישראל ביתנו ערב הבחירות האחרונות. תחת סיסמאות נבובות כמו "רפורמת מיסוי כוללת שמטרתה להגיע לחלוקה צודקת יותר של נטל המסים", ליברמן כותב במפורש כי יפעל להפרטת החברות הממשלתיות שנותרו, לביטול המונופולים הממשלתיים ולהקטנת המעורבות הממשלתית במשק, ואפילו "יבחן מחדש" את השכר במגזר הציבורי בכל הרמות.

 

אין סיבה להאמין שליברמן יעשה משהו מזה. אחרי הכל מדובר בפופוליסט אופורטוניסטי שהמצע שלו אפילו מעליב את האינטליגנציה (ביטול המונופולים? באמת? הוא פשוט יבטל את חברת החשמל?), אבל המניפסט משקף את תפיסת עולמו. ח"כ אורלי לוי־אבקסיס היתה לא יותר מעלה תאנה, ועכשיו גם היא כבר לא בתמונה.

 

מול אנשי כלכלת־השוק־בכל־מחיר נתניהו, בנט וליברמן, כחלון נראה כמעט כמו שלי יחימוביץ'. הוא אמנם מאמין שהפתרון לבעיות כלכליות רבות הוא פשוט הגברת התחרות, אבל הוא גם ניחן ברגישות חברתית בשביל להבין שיש אוכלוסיות שהתחרות לא תעזור להן והממשלה צריכה לעזור להן. גם בשעת מבחן כלכלי לא תראו אותו מקצץ בקצבאות הביטוח הלאומי. השאלה היא אם נתניהו־ליברמן־בנט יעמדו לצדו או ימשכו אותו ימינה.

 

 

שעת מבחן ראשונה עלולה להגיע בקרוב. בשבוע שעבר חשפה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שקצב הצמיחה במשק אפסי. אם המיתון יימשך או יעמיק, הממשלה תצטרך לעשות משהו. נתניהו, בנט וליברמן צפויים לתמוך בהפחתת מס חברות ומס הכנסה להתנעת המשק. רק שאם הצמיחה לא תזנק ל־4% בשנה, הפחתת מסים תוביל בהכרח לקיצוץ השירותים לאזרח או להגדלת הגירעון.

 

כחלון מצא את עצמו במיעוט, קל וחומר כשליברמן יישב על תקציב הביטחון האדיר ולא יסכים להוריד ממנו שקל, ושכל האחרים יקפצו - הרי הביטחון קיבל הבטחה תקציבית מוצקה לחמש השנים הקרובות.

 

חמש שנים אחרי המחאה, הפוליטיקאים הימנים מתחילים לחזור ימינה גם במישור הכלכלי. אלא שהתנאים שהציתו את המחאה לא השתנו. יוקר המזון אמנם הוקל מעט, בעיקר הודות לירידת מחירי הנפט וחומרי הגלם בעולם, אבל הזוגות הצעירים עדיין רחוקים מאוד מהדירה הראשונה, והשירותים החברתיים - בעיקר החינוך והבריאות - מתוחים עד הקצה.

 

אם הממשלה תפחית מסים ותקצץ בשירותים החברתיים, זה יהיה רק עניין של זמן עד שמעמד הביניים יתפרץ מחדש כמו הר געש שניעור מתרדמתו, וישטוף את הכיכרות והרחובות.

 

 

אם לשפוט לפי התנהלות הפוליטיקאים מאז הבחירות, יש להם דרך אפקטיבית אחת לעצור את מעמד הביניים: לשסע אותו בצבעי המאבק של ימין מול שמאל. על מזבח ההישרדות הפוליטית, גם הגברת הקיטוב היא כלי לגיטימי.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x