$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

הגונב מזוכה פטור?

דן היקר, קראתי כתבה על זוכי לוטו שנשדדים ואפילו נרצחים, ותהיתי אם יש מי שחשים שיש יותר צידוק מוסרי לתקוף אותם מאשר אנשים שמרוויחים סכום דומה כבונוס בעבודה? דמיאן

דן אריאלי 09:3005.05.16

דמיאן היקר,

איני חושב שזו הסיבה לשוד ורצח של זוכי לוטו, אלא שבדומה לסוגי התנהגויות רבים שלנו, לבולטות ולנוחות יש תפקיד קריטי.

 

בנוגע לבולטות הכוונה היא שאנחנו שומעים ויודעים הרבה על הזוכים בלוטו. הם מככבים בחדשות והסיפורים שלהם מושכים את תשומת לבנו. במונחים של נוחות, זוכי לוטו מגיעים לעתים קרובות משכונות חלשות, שבהן שיעור הפשע קרוב לוודאי גבוה יותר ולעבריינים קל יותר להוציא לפועל את התוכניות שלהם.

ממלאים לוטו ממלאים לוטו צילום: יובל חן

 

באופן כללי, אני חושב שהגרלות לוטו ממלכתיות אינן מוסריות, כיוון שהן בעיקר לוקחות כסף מעניים שקונים הרבה מהכרטיסים. אולי זוהי עוד סיבה לבחון מקרוב את ההשפעה החברתית של הגרלות הלוטו — ולבטל אותן.

 

קעקוע או כלב?

דן היקר, האם כדאי לי לעשות קעקוע או לאמץ כלב? ג'ף

 

ג'ף היקר,

מכיוון שאתה שואל אותי, אני מניח שאין לך ניסיון לא בקעקועים ולא בכלבים. לכן אני מציע קודם להתנסות. כשאנחנו שואלים שאלות לגבי העתיד, אנחנו מנסים לדמות כיצד הוא ייראה לנוכח השינויים שנערוך בו וכמה אושר הם יסבו לנו. הבעיה היא שקשה מאוד לשכפל דברים בראש שלנו (כולל החיים הפוטנציאליים שלך עם כלב או עם קעקוע), ולכן הניסויים יכולים לסייע. הדבק על עצמך מדבקת קעקוע למשך כמה שבועות, ואז טפל בכלב של חבר למשך אותו פרק זמן, ותחליט איזו חוויה מספקת לך יותר אושר. הניחוש שלי הוא שעד סוף הניסוי תתהה אם אולי כדאי שתבצע שינויים אחרים לגמרי בחייך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x