$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

אפשר לשחק בשיעורי בית?

פרופסור יקר, יש דרך לגרום לילדים לחשוב על שיעורי הבית יותר כמו משחק?

דן אריאלי 10:2427.04.16

גורדון היקר,

 

לא ממש. אפשר אולי לגרום לילדים ליהנות יותר מהשיעורים או לפחות לשנוא אותם פחות, אך משחק זה משהו אחר. לפני כמה שנים, מלכ"ר כלשהו הגה את הרעיון של "משאבות משחק" (PlayPumps) - מעין מערכת של קרוסלות המחוברות למשאבות מים, שהוצבו באזורים מרוחקים באפריקה הזקוקים ליותר מי שתייה. בזמן שהילדים הסתובבו להנאתם על הקרוסלה, התנועות שלהם שאבו מים תת־קרקעיים, שאוחסנו לשימוש עתידי.

 

הרעיון הזה של משאבות המשחק נשמע מבטיח, אך התוצאות לא עמדו בציפיות. מתברר שכאשר לוקחים משחק ומאלצים ילדים להשתתף בו, הפעילות משתנה ונהפכת לעבודה, וכל הכיף נעלם. ברגע שנדרשים לעשות משהו, לפי לוח זמנים קבוע, הוא כבר איננו בגדר משחק, וזה לעולם לא ישתנה.

 צילום: shutterstock

 

אם אתה באמת רוצה שילדים יתייחסו לשיעורי הבית כאל משחק, תצטרך לשנות את האופן שבו הם תופסים את בית הספר. אם בתי הספר היו מעניקים יותר חופש ובחירה, ייתכן שהחינוך בכללותו היה נהפך למהנה יותר. למרבה הצער, מניסיוני, הזמן היחיד במסע החינוכי שבו הלימודים הם עצמאיים באמת הוא בלימודי הדוקטורט, אך אנחנו בהחלט צריכים לנסות להכניס אלמנטים המזכירים משחק בשלבים מוקדמים בהרבה.

 

 

מתי להתקלח? 

מתי עדיף להתקלח - בלילה או בבוקר? רייצ'ל

 

אין שום ספק: בלילה. אנחנו מתלכלכים מהר יותר כשאנחנו בקשר עם העולם החיצוני, כך שלהתקלח דבר ראשון בבוקר פירושו שנעביר את שאר היום והלילה כשאנחנו מלוכלכים. אבל אם תתקלחי בלילה, תהיי נקייה גם בזמן השינה וכך תמקסמי את מספר שעות הניקיון שאת מרוויחה עבור כל מקלחת.

 

פרופ' אריאלי הוא חוקר כלכלה התנהגותית ומחבר רבי המכר "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת".

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x