$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

להתפטר מהעבודה ולהתנדב בעמותה?

פרופסור יקר, אני כבר לא נהנית מהעבודה שלי, ושוקלת להתפטר ולהתנדב בשנים הקרובות בארגון מקומי שעושה עבודה מעולה. האם אחווה ירידה בערך העצמי שלי כשכבר לא תהיה לי עבודה? סברינה

דן אריאלי 07:4114.04.16

סברינה היקרה,

 

למרבה הצער אני חושש שכן. כשתחליפי עבודה עם שכר בעבודה בהתנדבות לטובת הציבור, את ככל הנראה תפסיקי לחשוב על עצמך כמישהי בעלת קריירה שמרוויחה כסף. בשלב הזה נראה ששני הגורמים האלה תורמים דבר מה לתחושת הערך העצמי שלך, והם לא צפויים להיות מוחלפים במשהו אחר. הארגון הנפלא שמצאת ודאי ישמש כלי להגשמה עצמית ויעניק משמעות לפועלך, אך בכל זאת תחווי המעטה בערכך.

 

ארגונים שמסתמכים על הרצון הטוב של מתנדבים יכולים לנקוט צעדים מגוונים כדי למתן את הבעיות הללו. הם יכולים, לדוגמה, להעניק למתנדבים תארים שמצביעים על חשיבה ארוכת טווח וכך לספק להם תחושה של התקדמות, כמו "מנהל קהילתי" או "חולם סוציאלי". הם יכולים אפילו להשתמש בתכסיס של אמריקן אקספרס: לציין את השנה שבה החל העובד לעבוד בחברה ולהגדיר אותו "חבר מאז 2012", למשל. הנגיעות הקטנות הללו לא יהפכו את ההתנדבות לקריירה, אך הן עשויות לעזור למתנדבים להתייחס למאמצים שלהם כבעלי חשיבות מתמשכת.

לעזוב את העבודה לטובת התנדבות? לעזוב את העבודה לטובת התנדבות? צילום: שאטרסטוק

 

הצעדים האלה גם לא פותרים את הבעיה של איבוד משכורת. אך מה אם מלכ"רים יעניקו לאנשים תלוש שכר גנרי, שיתעד את השפעתם ותרומתם לארגון? תלוש שכר פיקטיבי מסוג זה הוא כמובן לא שווה ערך לכסף, אך הוא יכול לספק הרגשה מוחשית יותר של תרומה וערך.

 

נקודה אחת אחרונה: אני מניח שהורים חדשים רבים שבוחרים להישאר בבית עם ילדיהם מתמודדים עם משבר חמור עוד יותר של ירידה בערך העצמי. גידול ילדים הוא הרי עיסוק בלי אפשרויות קידום או אפילו שכר מזויף, אז אולי כדאי שנחשוב על דרכים להכיר בחשיבות הרבה של עבודתם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x