$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

למכור או לא למכור?

פרופסור יקר, לפני זמן לא רב רכשתי ביטקוין כהשקעה. בתוך חודשים אחדים זינק השווי שלהם ב־1,000%. כיום הם כבר שווים כ־4,000% יותר ממה ששילמתי במקור, כך שההשקעה שלי שווה יותר מ־100 אלף דולר, וזהו סכום משמעותי עבורי. האם כדאי לי למכור או להחזיק בהשקעה בתקווה שהיא תמשיך לעלות? ג'ף

דן אריאלי 09:2031.03.16

ג'ף היקר,

 

קשה לי לקבוע אם זו השקעה טובה או לא, אך יש דרך למדוד את רמת הרציונליות של ההחלטה שלך: שאל את עצמך אם היית קונה את הביטקוין כיום במחיר הנוכחי שלהם. אם התשובה שלך חיובית, החזק בהשקעה ואולי תקנה אפילו עוד. אך אם התשובה שלילית, פירוש הדבר שאינך חושב שעלייה אפשרית נוספת בשווי שלהם מצדיקה את הסיכון, ולכן עליך למכור.

 

ההחלטות שלנו בנוגע להשקעות צריכות להתמקד באופן שבו, לפי השערתנו, יתפתח המצב בהמשך (קשה ככל שיהיה לחזות זאת), ועלינו לעבוד קשה כדי להתגבר על הדעה הקדומה שפיתחנו עקב הפעולות הקודמות שלנו. ללא קשר לסיבה שבגללה ביצעת השקעה מסוימת ולשווי הנוכחי שלה, עליך לקבל את החלטותיך רק בהתבסס על הכיוון העתידי, לדעתך, של השקעה זו.

ביטקוין ביטקוין צילום: איי אף פי

 

ועצה אחת אחרונה: אם תחליט למכור את מטבעות הביטקוין שברשותך, אל תבדוק לאחר מכן מה השווי שלהם. אם השווי שלהם יירד תהיה מרוצה מאוד מכך שמכרת אותם בזמן, אבל אם השווי יעלה, הסבל שתחוש יהיה גדול יותר מהסיפוק מכך שמנעת הפסד. לכן, הימנע מהפיתוי לבדוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x