$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

איך להוציא את החבר'ה לחופשה הוגנת?

דן היקר, אני מארגן חופשת סקי לי ולעשרה חברים, כל אחד במצב פיננסי שונה. הייתי רוצה שכל אחד ישלם כפי שנוח לו כדי למנוע דינמיקה חברתית מביכה. לכן חשבתי לגבות מכולם סכום בסיסי נמוך ולבקש מהעשירים יותר לשלם אקסטרה, אך אני לא בטוח אם זה הוגן. מה הדרך הטובה ביותר לחלק את ההוצאות? זאק

דן אריאלי 09:1117.03.16

זאק היקר,

יש שלושה שיקולים שכדאי להביא פה בחשבון: שהכסף שכולם משלמים יכסה את הוצאות הטיול; שכולם ירגישו שהתשלום הוגן; ושהליך התשלום לא יפגע במערכת היחסים ובהנאה מהחופשה.

 

אפשר להניח שאם תיגש לכמה מהחברים המבוססים ותבקש שישלמו יותר, החלוקה לא תהיה הוגנת ותשנה את הדינמיקה החברתית. נוסף על כך, אם ישלמו העשירים יותר, הם כנראה ירצו גם לקבל את החדרים הטובים יותר בבקתת הסקי שתשכרו, ואולי לא ירגישו צורך לעזור עם הארוחות, הניקיונות וכדומה.

סקי. איך לחלק את ההוצאות? סקי. איך לחלק את ההוצאות? צילום: turismotorino.org, Flickr

 

כדי לנסות להתגבר על הבעיות הללו אפשר לקבוע חוק שלפיו "אם המשכורת השנתית היא X ומטה, נא תרמו Y, ואם היא בגובה 1.5X נא תרמו 1.5Y". ההגינות בחוק הזה אמנם שונה מזו שבחלוקה שווה, אך בכל זאת מדובר בחוק הוגן. אני גם הייתי דואג להזכיר לחברים שכולכם מעריכים את החוויה המשותפת ואת החברה, וחשוב שכולם ישתתפו בטיול ולא יילחצו ממנו. רצוי גם שהעברת התשלומים תתבצע באופן פרטי, כך שאף אחד לא יידע כמה האחרים משלמים.

 

הבעיה עם התוכנית הזאת היא שקרוב לוודאי אינך יודע כמה בדיוק מרוויחים החברים שלך, וחלק מהם עלולים לא לשלם כפי שהם אמורים. לכן העצה שלי היא להוסיף 10% נוספים למחיר הכולל. אם החברים שלך יפתיעו ויהיו כנים, תוכל לערוך מסיבה חביבה ביום האחרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x