$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

למה רוצים להישאר בבית החולים?

פרופסור יקר, אני רופא, ונדמה לי שלעתים קרובות מאושפזים נשארים בבתי החולים יותר מדי זמן (ראיה לדוגמה: הרבה יותר מטופלים משתחררים מבתי החולים בסופי השבוע). אשפוז ממושך עולה כסף וגורם לכך שאין מיטות זמינות למי שבאמת זקוקים להן. כיצד נוכל לשנות את המצב? ג'ורג'

דן אריאלי 08:1603.03.16
ג'ורג' היקר,

חשוב על שלושת הצדדים המעורבים בהחלטה להשאיר מטופל יום נוסף בבית החולים: הרופא, המטופל והמשפחה. כל השלושה מרוויחים מכך שהמטופל משוחרר לפני תחילת סוף השבוע. לרופאים יש פחות מטופלים לטפל בהם, המטופלים שבים לחיק יקיריהם, ובני המשפחות יכולים להישאר בבית ולא לנסוע שוב לבית החולים בסוף השבוע. אם כך, אולי כדאי שנגרום לכל יום בבית החולים להרגיש כמו יום חמישי.

 

ולהצעה ממשית יותר: אולי כדאי להקדיש את אחד הערוצים במערכת הטלוויזיה הפנימית של בית החולים להצגת החשבון של המטופלים. ערוץ זה יציג לכל מטופל מידע בזמן אמת על החשבון שלו, ויראה כיצד הוא עולה עם כל ארוחה, טיפול או סבב תרופות. הוא יוכל גם להראות מה תהיה העלות המצופה ב־24 השעות הבאות. להערכתי, השינוי הזה יעודד אנשים לעזוב את בית החולים בשלב מוקדם בהרבה.

חולה בבית חולים (ארכיון). מדוע הם לא רוצים ללכת? חולה בבית חולים (ארכיון). מדוע הם לא רוצים ללכת? צילום: אוהד צויגנברג

 

איך להביע אהבה?

 

פרופסור יקר,

מהו מכתב האהבה הטוב ביותר שאפשר לכתוב? פיטר

 

פיטר היקר,

המכתב האידיאלי יפגין ביטחון עצמי, תשוקה עזה, יכולת להביע רומנטיות ואופטימיות לגבי עתידכם המשותף. בהתחשב בכל זה, אני הייתי מציע: "התיתני לי את ההזדמנות לסחוף אותך?"

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x