$
בלדד השוחי

למה דשא מכוסח מפיץ ריח מיוחד?

בלדד היקר, שמעתי שכשמכסחים דשא הוא מייצר ריח אזהרה מיוחד. האם זה נכון? האם זה מה שיוצר ריח של דשא קצוץ? ואת מי בכלל הוא מזהיר? עומרי

בלדד השוחי 09:1325.02.16
האם יש ריח לדשא מקוצץ? האם יש ריח לדשא מקוצץ?

 

זו אינה יכולת יוצאת מהכלל — התא החי אינו אלא מפעל כימי זעיר, וכולנו משחררים תרכובות נדיפות אם נרצה ואם לאו — אז הרבה צמחים עושים את זה. כשחותכים להם את העלים — דבר שקורה בטבע בעיקר כשמישהו מנסה לאכול אותם — הם שולחים מסר ריחני לחלל האוויר. רוב הצמחים מכוונים את המסר לאחיהם הקרובים, כדי שייכנסו למגננה. ומסתבר שיש לא מעט דברים שצמחים יכולים לעשות במצב כזה.

 

יש צמחים שמשנעים את החומרים המזינים שבעלה (שתפקידו להפוך אוויר ומים למזון בעזרת אור השמש) לכיוון השורשים, כדי לאבד כמה שפחות אנרגיה לטורף האכזר. צמחים אחרים מגיבים למסר בכך שהם מייצרים רעלנים שמתרכזים בעליהם: עצי שיטה אפריקניים מסוגלים "להריח" התקפה על עץ שנמצא במרחק 50 מטרים מהם, ולייצר בתגובה מספיק רעל כדי לקטול את האנטילופות שזוללות את עליהם.

 

אבל לאחרונה, במחקר פורץ גבולות על צמחי תירס, הראתה קבוצת חוקרים שהמסר של העלים מכוון גם ליצורים שונים לגמרי. בטבע, כשזחלים נטפלים לעלי התירס, מהר מאוד מגיעות לאזור צרעות טפיליות שקוטלות את הזחלים וומטילות בהם את ביציהן. והן מגיעות בגלל הריח. בניסוי, צמחים שהיכולת להפיק את הריח המוכר ניטלה מהם בהנדסה גנטית נזללו באין מפריע. גם צמח הטבק עושה דבר דומה. אחד המזיקים שמציקים לו יותר מכל הוא הזחל של עש הטבק. וראה זה פלא, ברגע שעליו נחתכים הם משחררים ניחוח שמושך חיפושיות שטורפות את הזחל.

 

כיוון שהצמחים שקטים כל כך, נדמה לנו שהם לא יודעים לדבר. אבל האמת היא שהם לא סותמים את הפה. והריח המרענן של הדשא הקצוץ? בסך הכל ניסיון לזמן את הטורף הטבעי של מכסחות הדשא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x