שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שאול אמסטרדמסקי

ספין על חשבון הזיקנה שלנו

את מי מייצגת ההסתדרות שחוברת למעסיקים במקום להגיד להם לשבת בשקט? מדוע חברי כנסת מייצגים את עמדת חברות הביטוח ולא את החוסכים?

שאול אמסטרדמסקי 22:0323.02.16

לא ברור אם מתוך רשעות, קמצנות או משהו אחר - אבל הספין של יו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מהיום (ג') פשוט מביש. לקחת מהלך שהוא גרוע לחוסכים לפנסיה ולהציג אותו כהישג בשבילם - זה כבר באמת שפל חדש. אבל זו האמת: במקום שהעובדים יקבלו תוספת של 3% לפנסיה שלהם, כמו שקבע תיקון 12 לחוק קופות הגמל שאושר בכנסת, הם מקבלים תוספת של 1% לפנסיה, שחצי ממנה הם מממנים. איך זה הישג? נשגב מבינתי.

 

 

הספין הזה מצטרף לתצוגה המבישה שהיתה היום בכנסת בעניין קרן הפנסיה המוזלת שהאוצר רוצה להקים. אפשר למתוח הרבה מאוד ביקורת על אגף שוק ההון במשרד האוצר בניהולה של דורית סלינגר, אבל כשהאגף עושה סוף כל סוף מהלך שהוא נטו לטובת החוסכים - למה לטרפד אותו?

 

מה לכל הרוחות אכפת להתאחדות התעשיינים, שמייצגת את המעסיקים הגדולים במשק, כיצד האוצר מורה להם לערוך את המכרז לבחירת קרנות פנסיה שיהיו ברירת מחדל לעובדים שלהם? אם למעסיקים כל כך אכפת מהפנסיה של העובדים, הם היו מפסיקים מיוזמתם לדפוק את העובדים כבר לפני שנים, משלמים לסוכני הביטוח מכיסם ולא מהפנסיה של העובדים, נותנים להם ייעוץ פנסיוני חינם ומגדילים מיוזמתם את ההפקדות לפנסיה.

מימין: אלי כהן, מיכל בירן, שרגא ברוש, משה גפני, אבי ניסנקורן ומיקי זוהר. הסדר הפנסיה החדש מימין: אלי כהן, מיכל בירן, שרגא ברוש, משה גפני, אבי ניסנקורן ומיקי זוהר. הסדר הפנסיה החדש צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות
 

חברי הכנסת מצטרפים

 

מילא התעשיינים שמייצגים את הכיס שלהם, ומילא ההסתדרות שלא ברור איזה אינטרס היא מייצגת, אבל מה לעזאזל רוצים חברי הכנסת? ראו למשל את מרכז הקואליציה בוועדת הכספים מיקי זוהר מהליכוד. בלי בושה אמר זוהר בוועדה כי "הבנתי מלא מעט סוכני ביטוח וחברות ביטוח שכמות הדברים שסלינגר רוצה להעביר דרך חוזרים היא בלתי אפשרית לחברות ולסוכנים". אה, וואלה? ברצינות?

 

ומה עם כל הישראלים האלה שם למטה שמשתכרים שכר מינימום, אבל משלמים את דמי הניהול של המקסימום? מה עם כל אלה שהשכר שלהם הוא 6,000 שקל בחודש, וקרנות הפנסיה שוחטות בדמי ניהול רק כי הן יכולות? רק כי החיים שלהם קשים ומסובכים מדי להתחיל להרים טלפונים כל היום ולהתמקח עם גופי הפנסיה על הכסף שלהם? החיים שלהם פחות "בלתי אפשריים" משל חברות הביטוח והסוכנים שלהם? את מי לעזאזל מייצג ח"כ מיקי זוהר?

 

 

זוהר וחברי כנסת אחרים לא רוצים שסלינגר תעקוף אותם. הם לא רוצים לתת לה להקים את קרן הפנסיה המוזלת לבד. הם רוצים שזה יחייב חקיקה של הכנסת. האופן שבו הם מציגים זאת הוא הנימוק הטוב ביותר מדוע אסור בשום פנים ואופן להעביר את המהלך הזה דרך הכנסת. זה אולי מסתדר טוב עם איזה אידיאל נשגב, אבל הפרקטיקה היומיומית, והאופן שבו להון הגדול יש דריסת רגל בחדריהם של חברי הכנסת, ואילו לאנשים הפשוטים אין - הפרקטיקה הזאת תרצח להם את הפנסיה.

 

לו אכן היו חברי הכנסת מייצגים את הציבור כמו שהם טוענים שהם עושים, לא היתה שום בעיה להביא מהלכים כאלה אל הכנסת ולאשר אותם שם. כל עוד הכנסת היא משכנם של בעלי הממון, שחברי הכנסת לא יתפלאו בכל פעם שהרגולטור סולל לעצמו כביש עוקף.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

בטל שלח
    לכל התגובות
    x