$
בלדד השוחי

מה בין חמושים לחמש?

בלדד היקר, אודה אם תבהיר לי מה הקשר בין המספר חמש לבין השורש ח.מ.ש (חמוש, תחמושת). חשבתי שאולי בימי קדם לכל לוחם היו חמישה אמצעי לחימה/הגנה - ולכן הוא היה צריך לבדוק שיש לו חמישה פריטים עליו בצאתו לקרב. מה אתה אומר? אלמוני

בלדד השוחי 09:1311.02.16

אלמוני יקר,

 

במבט ראשון ההשערה שלך נראית קצת תמימה. לא כל שתי מלים שנשמעות דומות באמת מגיעות מאותו שורש. ולמה דווקא חמישה פריטים? מה, כבר אי אפשר להרוג אנשים עם חרב אחת? אלא שכרגיל, האמת מוזרה יותר מהדמיון, וגם אם אין שום דרך לאמת את ההשערה שלך – כיוונת לדעת חכמים בדיוק מופלא.

 

בוא נבחן את העובדות. המלה "חֲמֻשִׁים" מופיעה במקרא רק ארבע פעמים. כשבני ישראל עולים ממצרים מוזכר שהם עולים חמושים. מאוחר יותר, כשחלק משבטי ישראל עושים את דרכם לנחלתם, מזכירים פעמיים שהם חמושים. ובפעם האחרונה, כשגדעון והעוזר שלו מתגנבים בפעולת קומנדו מטורפת אל גבול מחנה האויב כדי להאזין לחלומותיהם הנבואיים של לוחמיו (טקטיקה צבאית מוזרה, אפילו באותם ימים) כתוב שהם מגיעים "אֶל־קְצֵה הַחֲמֻשִׁים".

מה הקשר בין חמש לתחמושת? מה הקשר בין חמש לתחמושת? איור: ערן מנדל

 

שלוש דוגמאות אינן מספיקות כדי לקבוע את המשמעות המקורית של המלה, אפילו כשאחת מהן חוזרת על עצמה פעמיים; וזו בבירור לא היתה מלה נפוצה דיה כדי שמשמעותה תישמר לאורך הדורות. אז כמקובל, פרשנים שונים הדביקו לדוגמאות השונות משמעויות שונות. זו הרי העבודה שלהם. ורובם, בדיוק כמוך, הניחו שיש פה איזה קשר נסתר למלה "חמש". חלק אומרים שחמושים הם אלה שמצוידים בכל מה שצריך, כמו יד שמצוידת בחמש אצבעות. חלק אומרים שחמושים הם חמישית, כלומר אחד חלקי חמש, ושבכל המקרים המצוינים רק אחד מכל חמישה שרד והגיע למחוז חפצו. אחרים אומרים שזו חמישית אחרת, ושבני ישראל היו חמישית מהאוכלוסייה במצרים (סיפור בלתי סביר כשלעצמו, אבל מילא).

 

וחלק בלתי־מבוטל מהפרשנים סובר ממש כמוך: חמושים הם מי שמזוינים בחמישה כלי נשק. רוב הפרשנים טוענים שחמשת כלי הזין הם משהו מיוחד לבני ישראל. חמשת חומשי תורה, למשל, או אברהם, יצחק, יעקב, משה ואהרן. אך אחרים סוברים שמדובר ממש בחמישה סוגים של כלי נשק קלאסיים. והמדרש מפרט: "קשת ואלה ותריס (הקרוי בימינו מגן) ורומח וחרב".

 

אף אחד לא יכול לדעת אם המלה המקורית באמת היתה קשורה למספר חמש, ויכול מאד להיות ששתי המלים מגיעות משורשים שונים בתכלית. זה לא משנה. שפה לא נקבעת לפי אמת היסטורית, אלא לפי מה שאנשים חושבים, והמשמעות הנוכחית של המלה "חמוש" נובעת ישירות מאותם פרשנים שנטפלו לקרבה שלה למספר חמש.

 

בקיצור, הקשר האמיתי בין שתי המלים האלה הוא שהן נשמעות דומות, ולכן אנשים מניחים שיש ביניהן קשר נוסף. ולפעמים זה כל מה שצריך.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x