בלדד השוחי

למה קקי טעים לכלב שלי?

בלדד היקר, הכלב שלי אוהב לאכול צואת כלבים וצואת סוסים. מדוע? ליאור לכיש

בלדד השוחי 08:4804.02.16

ליאור היקר,

 

ברוך הבא לעולמה המופלא של הקוֹפּרוֹפַגְיָה, או בתרגום חופשי מיוונית: "אכילת צואה". תינוקות עושים את זה לפעמים, וגם חולי נפש, ובקשת הססגונית של המיניות האנושית יש פלח שלם ששואב מזה ריגוש מיני — אך לרוב האנשים יש אינסטינקט מאד בסיסי שאומר להם שלאכול קקי זה איכס.

 

עבורנו זה הגיוני. הגוף שלנו מסתדר נהדר עם חידקים צואתיים שכלואים בחלק התחתון של מערכת העיכול, אך הוא אינו ערוך להתמודד איתם כשהם נכנסים בהמוניהם דרך הדלת הקדמית. אבל לחיות אחרות יש מערכות אחרות שערוכות להתמודד עם דברים אחרים לגמרי.

 

כלב. למה הוא אוכל קקי? כלב. למה הוא אוכל קקי? איור: ערן מנדל

 

חרקים רבים ניזונים מצואה. חיפושיות זבל אפילו התפרסמו בכך שהן מתייחסות לגללים כאל טייק־אוואי. חזירים הם אכלני צואה מפורסמים, ומזון פרות מועשר לעתים קרובות בצואת תרנגולות (הרגל שנחשב לבעייתי בעיקר כי התרנגולות, בתורן, מפוטמות בשאריות בקר שמוצאות את דרכן לצואה שלהן, והאבסה של פרות בפרות היא מתכון להתפשטות מחלת הפרה המשוגעת).

 

יש גם מי שנשאר קרוב לבית. ארנבות זוללות את ההפרשות של עצמן כדי לתת לאוכל סיבוב נוסף במערכת העיכול (ממש כפי שפרות מקיאות גרה ובולעות אותה לסיבוב שני), וכמה מכרסמים מנשנשים מתוצרתם העצמית כדי לקלוט ויטמינים שנוצרים שם על ידי חידקים. אפילו השימפנזות, קרובותינו, נותנות לפעמים לגלליהן סיכוי נוסף להתעכל.

 

טרמיטים צעירים בולעים צואה של טרמיטים בוגרים כי היא מכילה יצורים חד־תאיים שעוזרים להם לפרק את העץ שהם אוכלים. גם גוריהם החמודים של פנדות, קואלות, פילים וסוסי־יאור אוכלים את צואת הפרטים הבוגרים כדי לאכלס את מערכת העיכול שלהם בחידקים הנכונים. ולאחרונה רווחו גם בקרב בני האדם טיפולים רפואיים של "השתלת צואה", בדיוק מאותו הטעם.

 

וכלבים? כרוב החיות, הם פשוט לא עושים מזה עניין. כשגור חסר ישע נדרש לנקביו במקום המרבץ, לדוגמא, הוריו יאכלו את ההפרשות כדי לשמור על הניקיון. בכלל, כלבים הם חובבי ניקיון גדולים (לכן קל ללמד אותם להתאפק עד שיוצאים החוצה), אז אם הכלב שלך לא מצליח להתאפק יש סיכוי טוב שהוא יתרגל להיפטר מהראיות באכילה. וכיצור שבטי טוב, הוא עלול ללמד כלבים אחרים לעשות את אותו הדבר.

 

יכול להיות שהוא סובל מחסך תזונתי, או סתם משעמום, ויכול להיות שהוא עושה את רק כי הוא מרגיש שזה משמח או מרגיז או מסקרן אותך. אבל בינינו, הרי הכל עניין של טעם. אם הכלב שלך אוכל גללים בשיטתיות, ועוד של חיות מסוימות, האפשרות הכי סבירה היא שזה פשוט טעים לו. עכשיו לך תתווכח.

 

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x