$
זווית חדה / אתי אפללו

כגודל הציפיות

אם התוצאות בשטח לא ידביקו את הציפיות, האכזבה עלולה לסתום את הגולל על הסיכוי להוזיל כאן את הנדל"ן

אתי אפללו 07:3527.01.16

שוק הנדל"ן הוא שוק של ציפיות. את זה שומעים מבכירי האוצר פעם אחר פעם, שר אחר שר, שוב ושוב. יתר עקרונות הכלכלה - ביקוש והיצע, למשל - הופכים משניים למרכיב הציפיות, שקובע את כיוון השוק. אם הציבור יצפה לכישלון תוכניות הממשלה, אומרים לנו, הוא ימשיך להתנפל על הדירות.

 

אם לעומת זאת יצפה להצלחתן, הוא יעבור לשבת על הגדר. הציפייה כשלעצמה, ישות רבת־און, יכולה להבעיר או לצנן את השוק ולהתחיל להזיז את המחירים בכיוון הרצוי. ראינו את זה קורה ב־2014 עם תוכנית 0% מע"מ של יאיר לפיד. הבעיה הראשונה מתעוררת כשהציפייה לא מתממשת לבסוף. אז הציבור יורד מהגדר ומסתער מחדש על הדירות, כפי שקרה בתחילת 2015.

 

ועדיין, גם אחרי הלקח הזה, בכירי האוצר מאמינים בציפיות ופועלים לכוון אותן. השיטה היא הצהרות נחרצות, חד־משמעיות, שאינן משתמעות לשתי פנים. "אם המחירים לא יירדו ב־15% עד סוף 2017, אתפטר", הכריז אביגדור יצחקי, ראש מטה הדיור באוצר. "נראה את תוצאות מחיר למשתכן בתוך חצי שנה", אומר בראיון ל"מגזין כלכליסט" מנכ"ל משרד הבינוי אשל ארמוני. והציבור למוד הסבל אכן קשוב. לא מעט זוגות נמצאים כיום על הגדר, ממתינים להוזלה.

 

משה כחלון, שר האוצר משה כחלון, שר האוצר צילום: אלכס קולומויסקי

 

הבעיה הנוספת, והחמורה יותר, עם הניסיון להשפיע על הציפיות, היא שהן עובדות לשני הכיוונים. גם לאחראים על ההיצע - יזמים וקבלנים - יש ציפיות: להרוויח. וכשהם שומעים את הביטחון של אנשי האוצר, גם הם עולים על הגדר. ראינו את זה ברבעון השלישי, שבו נרשמו 11,131 התחלות בנייה בלבד, ירידה של כ־5.3% לעומת הרבעון הקודם. וזה אחרי עלייה של 4.7% בממוצע בשלושת הרבעונים שקדמו לו.

 

הנתון הזה מדאיג, כי משמעותו שהיזמים והקבלנים שמו יד על הברז. אם יתברר שציפיות ההוזלה שוב לא מתממשות, הקונים יחזרו ויסתערו על השוק בתוך ימים. אלא שלקבלנים ייקח זמן רב יותר לשחרר את הסתימה שנוצרה, וההיצע החסר יפעל לרעת הרוכשים. כן, גם את זה ראינו כשנגוזו ציפיות 0% מע"מ.

 

התוכניות של שר האוצר משה כחלון נמצאות בנקודה רגישה, ולו רק מהסיבה הפשוטה, שהצלחתן מחייבת הגדלת היצע הדיור, ולא האטה בהתחלות בנייה. הוא פועל ועושה, כוונותיו ברורות. גם רוני בריק, נשיא התאחדות הקבלנים החדש, אומר את זה ל"מגזין כלכליסט". אבל ציפיות לא פועלות בחלל ריק, וסבלנות הציבור נמדדת במשורה. הזוגות שעלו על הגדר העניקו לכחלון ימי חסד. כשהקבלנים מצטרפים אליהם, זה מגדיל את ההימור. אם התוצאות בשטח לא ידביקו את הציפיות, האכזבה עלולה לסתום את הגולל על הסיכוי להוזיל כאן את הנדל"ן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x