$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

לקנות במכירות סוף עונה?

פרופסור יקר, למה אני מרגישה טוב כל כך כשאני קונה משהו בהנחה או במבצע סוף עונה? שרה

דן אריאלי 07:2221.01.16

שרה היקרה,

 

האושר שלנו נגזר לעתים משיפוט יחסי של המרחק בין המקום שבו אנו נמצאים למקום שבו היינו יכולים להימצא. במילים אחרות, אם אנחנו חושבים שמשהו היה יכול להיות טוב יותר, אנחנו מרגישים רע, ואם אנחנו חושבים שהמצב היה יכול להיות גרוע יותר, אנחנו מרגישים טוב בהשוואה. כשאנחנו קונים משהו בהנחה גדולה קל להשוות את מצבנו לתרחיש אלטרנטיבי שבו היינו משלמים מחיר מלא — ואנחנו מרגישים נהדר.

 

הבעיה, כמובן, היא שסוג כזה של השוואה יחסית, והאושר שהוא מוליד, אינם נותרים זמן רב במוחנו. אחרי שאנחנו מתחילים להשתמש במוצר שרכשנו בהנחה, אנחנו כבר לא חושבים הרבה על מחירו, כך שהאושר היחסי שגרמה לנו ההנחה — נעלם.

 

כדי לשמר את הנאת ההנחה את יכולה להזכיר לעצמך כל הזמן את המחיר הזעום ששילמת ואת המחיר הגבוה שממנו חמקת — או שאת יכולה להפנים את העובדה שההנאה מקניית מוצרים בסייל היא קצרת מועד.

 

מבצעי סוף עונה (ארכיון). האם זה כדאי? מבצעי סוף עונה (ארכיון). האם זה כדאי? צילום: צביקה טישלר

 

איך לבלות יחד?

 

פרופסור יקר,

בעלי ואני אוהבים זה את זה, אבל כשאנחנו חוזרים בערב הביתה אנחנו יושבים מול המחשבים עד שמגיע הזמן לישון. איך אנחנו יכולים להפוך את הערבים שלנו לרומנטיים יותר? הלן

 

הלן יקרה,

נסו לעבור בדיקת עיניים עם הרחבת אישונים לפני שאתם חוזרים הביתה. בשעות שאחר כך לא תוכלו לראות בבירור — ותיאלצו להתמקד זה בזה. אם תצליח הגישה הזאת, אולי תוכלו לחזור על התרגיל על ידי הרכבת משקפיים עם המספר הלא נכון.

 

שאלות לדן אריאלי askdan@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x