$
איכות סביבה

בג"ץ על החיסיון של קצא"א: "מה שלא היה שקוף - צריך להיות שקוף"

הדברים מתייחסים לעתירה של עמותת אדם ודין להסרת החיסיון על פעולות החברה, בעקבות אסון דליפת הנפט בשמורת עברונה ב-2014

ליאור גוטמן 11:2020.01.16

"מה שלא יהיה שהמדינה עובדת על הזיכיון הזה, היא מוכרחה ללכת עם רוח העידן, מה שלא היה שקוף צריך להיות שקוף, בכפוף כמובן לאינטרסים של ביטחון" - כך אומר הבוקר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון (בשבתו כבג"ץ) אמנון רובינשטיין, במסגרת עתירה של עמותת אדם טבע ודין להסרת החיסיון על פעולותיה של קצא"א. 

 

העתירה הוגשה לאחר אסון פיצוץ צנרת הנפט מסוף 2014, אז נשפכו כ-5 מיליון טון נפט גולמי לשמורת עברונה תוך זיהום חמור של הסביבה. אדם טבע ודין ביקשו להסיר את החיסיון שמוטל על קצא"א ופעולותיה כבר קרוב ל-50 שנה, זאת בשל היותה חברה חצי ממשלתית שרשומה בספרים לכאורה בבעלות משותפת ושווה של ממשלת ישראל וממשלת איראן.

 

בדיון. שנערך בהרכב של שלושה שופטים (מלצר, הנדל, רובינשטיין), הסבירה המדינה שחברת קצא"א נמצאת בתהליך של בדיקה במשרדי המשפטים והאוצר לגבי הסרת החיסיון, ולכן הבקשה להכפיף אותה לחוקי התכנון והבנייה, שאינם חלים עליה היום, סופה להתייתר.

 

דליפת הנפט בשמורת עברונה דליפת הנפט בשמורת עברונה צילום: אי פי איי

 

מה שכן עלה בדיון הוא שהמדינה מודה שנושא זיהום שמורת עברונה נמצא כעת בחקירת משטרה. הדיון לא פרט מעבר לאמירה הכוללנית הזו, אולם החקירה עלולה לבחון רשלנות או עבירות על חוקי התכנון והבנייה שגרמו לזיהום סביבתי כזה או אחר. כפי שפורסם ב"כלכליסט", שר האוצר כחלון היה מעורב בהקמת ועדה שתבחן את נושא החיסיון אולם זו טרם הגיעה למסקנות

  

המסקנות יוגשו תוך שבועיים

 

באופן תמוה, המדינה לא ידעה לומר מתי הוועדה תסיים את עבודתה, מה שהוביל את השופטים להזהיר שאם המדינה לא תתן תשובה בנושא, בג"ץ יוציא כנגדה צו על תנאי שקורא להסרת החיסיון. המדינה השיבה שתוך 14 יום ייקבע מתי מסקנות הוועדה, ככל שיש כאלו, יובאו לאישור הממשלה.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין, אמר בסיום הדיון, כי "בג"ץ אותת למדינה שלא יאפשר לה להמשיך ולפעול במחשכים ומתוך איפול ציבורי כאשר מדובר בצורך להגן על הסביבה ועל אוצרות הטבע שלנו. על קצא״א להפוך לחברה שקופה הנותנת דין וחשבון לציבור ולסביבה על פעולותיה, בדיוק כמו כל גורם אחר".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x