$
משה גורלי

הבראת מגה תלויה גם ברצון הטוב של הספקים

רשת הקמעונאות הקורסת מנסה לקנות הזדמנות לדרך חדשה, אם בתוכנית הבראה ואם דרך מציאת משקיע חדש. השאלה המקדימה היא אם הספקים יסכימו לשתף פעולה ולספק סחורה

משה גורלי 08:1718.01.16

מגה הקדימה את הנושים והגישה ביוזמתה בקשה להקפאת הליכים. היא עשתה זאת כדי לקנות הזדמנות לדרך חדשה באמצעות תוכנית הבראה או כניסת משקיע חדש, כשהרעיון הוא להמשיך כ"עסק חי" עד אז. בהקפאת הליכים, בית המשפט ממנה נאמנים לחברה שייטלו את סמכויות הדירקטוריון ויפעילו את החברה עד לפתרון. היום יחליט בית המשפט על הנאמנים בדיון שינהל השופט אילן שילה.

 

לתוכנית הבראה צריך שני צעדים משולבים: הזרמת כספי בעלים ותספורת כלשהי לנושים. הבעלים של מגה במעלה הפירמידה הם אלון רבוע כחול ומעליה קבוצת אלון. הרמת מסך לשלב גבוה יותר תוביל לשרגא בירן, דודי ויסמן והקיבוצים, אך משפטית אין דרך לחייב אותם להביא כסף מהבית. הדרך להרמת מסך, אם בכלל, יכולה להגיע רק לאחר הכרעה במחלוקת ציבורית ומשפטית בין שני נרטיבים מתחרים. הראשון יתמוך בעמדת בעלי החברה שיטענו כי החברות שבמעלה הפירמידה הזרימו למגה בשנה האחרונה מאות מיליוני שקלים ומתחו את יכולת תמיכתן עד לקצה. מולו יעמוד נרטיב מתחרה, שלפיו בעלי השליטה עשקו את החברה כשגזרו דיבידנדים ובונוסים, גבו דמי שכירות ודרשו תשלומים נוספים. על פי נרטיב זה, על בעלי השליטה ובעיקר על בירן להחזיר לפחות 50 מיליון שקל שנחוצים להחזרת חובות לספקים.

 

שופט בית המשפט המחוזי אילן שילה שופט בית המשפט המחוזי אילן שילה צילום: אתר בתי המשפט

 

תוכנית הבראה, הסדר חוב או המשך פעילות כ"עסק חי" בתקופת הביניים - כל אלו מותנים בעיקר בנכונות הספקים להמשיך לספק. הבעיה היא אובדן האמון של הספקים הגדולים והקטנים. הגדולים אולי לא יתמוטטו מהתספורות, אך נכונותם להמשיך לספק סחורה היא קריטית. לעומת זאת, על הספקים הקטנים מרחפת סכנה קיומית משמיטת החובות.

 

מגה משווקת בינתיים תרחיש חיובי ומנסה להיכנס לבית המשפט בראש מורם. בחברה ישווקו מצב שלפיו כדאי לקנות את הרשת, יטענו כי יש כסף בקופה לפעילות בתקופת הביניים ויספרו על תוכנית ההבראה שהופעלה בשנה האחרונה. לעומת זאת, רוכשים פוטנציאליים שהחלו לבדוק את מצב החברה מצאו בור חובות גדול מדי, וסיכויי היחלצות נמוכים מדי. בכל אופן, לרוכשים עתידיים עדיף לחכות לירידת המחיר בחסות בית המשפט. ייתכן ששופט ונאמנים יצירתיים יצליחו לגשר בין שתי הגישות האלה ולהחיות את החברה, אך מה שבטוח שגם אם החברה תישאר בחיים וגם אם תובל לבית הקברות של הפירוק - הנאמנים יהיו בצד המנצח.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x